Dodane przez rest - śr., 07/02/2024 - 11:00
mediaroom_id
569509
Body

Ostatnie dwie dekady to czas rewolucji w leczeniu nowotworów. Rozwijane są nowe metody operacyjne a klasyczną chemioterapię zastępuje coraz częściej leczeniem ukierunkowanym na cele molekularne i immunoterapią.

U podłoża tego postępu znajduje się nowoczesna diagnostyka, która również rozwija się w zawrotnym tempie. Wprowadzamy nowoczesne metody diagnostyczne, odkrywamy nowe mutacje i nowe predyktory do kolejnych badanych terapii.

Zdaniem władz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (PTGO), aby móc w pełni wykorzystać postęp nauki w leczeniu pacjentek onkologicznych należy podjąć wspólne, interdyscyplinarne działania nakierowane na stworzenie wspólnych algorytmów postępowania klinicystów, patomorfologów, genetyków i diagnostów molekularnych a następnie, w oparciu o powstałe algorytmy należy opracować opisy procedur, które umożliwiłyby ich praktyczne zastosowanie oraz finansowanie.

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom PTGO powołało Koalicję Diagnostyczną Kliniczną na rzecz diagnostyki i optymalizacji leczenia nowotworów kobiecych (KDK): „Chcielibyśmy, aby Koalicja stała się interdyscyplinarnym „ciałem” zrzeszającym stowarzyszenia, fundacje, instytuty naukowe i inne instytucje zaangażowane w diagnozowanie i leczenie nowotworów”.

W ramach prac Koalicji powołane zostaną cztery zespoły robocze: kliniczny, patomorfologiczny, genetyczny i systemowy. Każdy z zespołów (kliniczny, patomorfologiczny, diagnostyczny) będzie wypracowywał własną ścieżkę diagnostyczną lub kliniczną a następnie, w pracach między zespołowych, zostanie wypracowana wspólna, optymalna „ścieżka” diagnostyczno-kliniczna dla poszczególnych nowotworów.

Tak powstałe algorytmy postępowania zostaną przekazane do prac zespołu systemowego, aby ten zaproponował możliwe rozwiązania systemowe, uwzględniające obecną sytuację legislacyjną i możliwości prawne.

Główne cele Koalicji to:

  1. wypracowanie jednolitych standardów i ścieżek postępowania w diagnostyce molekularnej nowotworów kobiecych dla całego kraju,
  2. wypracowanie wspólnych, interdyscyplinarnych sylabusów postępowania na styku patomorfolog / diagnosta / klinicysta/genetyk,
  3. stworzenie rozwiązań systemowych na bazie opracowań KDK i współpraca z decydentami, w celu wprowadzenia tych rozwiązań w system,
  4. przygotowanie programu szkoleń dla diagnostów i lekarzy (zarówno patomorfologów jak i klinicystów) w oparciu o wypracowane przez KDK rozwiązania,
  5. opracowanie i wdrożenie narzędzi ułatwiających diagnostom i lekarzom korzystanie z wypracowanych rozwiązań,
  6. opracowanie i wdrożenie działań edukacyjnych i PR budujących świadomość i rangę problemu.

 

Swój udział w pracach Koalicji potwierdzili już:

  • Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej (inicjator Koalicji),
  • Polskie Towarzystwo Patologów,
  • Polskie Towarzystwo Genetyki Człowieka,
  • Polskie Towarzystwo Onkologiczne,
  • Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej,
  • Stowarzyszenie Kobiet Onkologii Polskiej RAKMISJA,
  • IFIC Polska,
  • Polska Koalicja Medycyny Personalizowanej,
  • Polskie Towarzystwo Koderów Medycznych,
  • Instytut Zdrowia Uczelni Łazarskiego,
  • Narodowy Instytut Onkologii Narodowy im. Marii Skłodowskiej-Curie, Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie,
  • Dolnośląskie Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii.

TRANSMISJA:

https://koalicjadiagnostyczna.pl/transmisja/

https://us06web.zoom.us/webinar/register/WN_7_AJCGhiQXGfNX7XojoNXw#/registration

AKREDYTACJE:

e-mail: sekretariat@ptgo.pl