Newsletter

Brak dopływu powietrza do mieszkań prowadzi do zaczadzeń - ostrzega Krajowa Izba Kominiarzy

22.11.2016, 12:08aktualizacja: 22.11.2016, 12:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Mistrz kominiarski Mirosław Antos
Mistrz kominiarski Mirosław Antos
W ostatnich dniach media coraz częściej informują o zaczadzeniach w różnych rejonach kraju. Każdy wypadek to tragedia konkretnego człowieka, konkretnej rodziny. Dla zapobiegania takim zdarzeniom Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji prowadzi kampanię społeczną pod nazwą "Czad i ogień - obudź czujność". W całym kraju Państwowa Straż Pożarna informuje jak ograniczać niebezpieczeństwo pożarów i zaczadzeń. Do tej akcji włączyła się Krajowa Izba Kominiarzy.

Podstawowe znaczenie dla prawidłowego działania gazowych ogrzewaczy wody oraz wszelkich kominków i pieców spalających gaz, węgiel lub drewno ma stały dostęp świeżego powietrza.

"W przypadku ograniczenia dostępu świeżego powietrza do spalania następuje niepełne spalanie i powstaje tlenek węgla, popularnie nazywany czadem" - mówi Wiesław Zabawa, prezes Oddziału Regionalnego Małopolsko-Podkarpackiego Krajowej Izby Kominiarzy w Tarnowie.

Użytkownicy mieszkań w poszukiwaniu pseudo oszczędności, często z nieświadomości, ograniczają dopływ powietrza do mieszkania. Zasłaniają nawiewniki lub kratki wentylacyjne. To błąd, który może kosztować życie!

Krajowa Izba Kominiarzy podejmuje działania zmierzające do sprawnego działanie przewodów kominowych, w tym spalinowych i wentylacyjnych, które jest podstawą bezpiecznego używania urządzeń ogrzewczych oraz dobrego zdrowia i samopoczucia mieszkańców. Dobre działanie kominów to zadanie kominiarzy, administratorów budynków, ale również musi być troską użytkowników mieszkań, których bezpośrednio dotyczy.

Dlatego Krajowa Izba Kominiarzy przygotowała i rozesłała do ponad 3000 zarządców i administratorów mieszkań informację o konieczności zapewnienia dopływu powietrza do mieszkania.

Informacja jest dostępna na stronie https://izbakominiarzy.pl/do-pobrania/.

Zła wentylacja, brak dopływu powietrza, to nie tylko groźba zaczadzenia, ale także ryzyko pojawienia się w mieszkaniu wilgoci i zagrzybienia, a to sprzyjające warunki do powstawania wielu chorób, szczególnie okładu oddechowego. Badania wskazują, że współczesny człowiek nawet 90% czasu przebywa w pomieszczeniach, dlatego tak ważna jest jakość powietrza, którym oddycha. Jeżeli spada stężenie tlenu pojawia się zjawisko deficytu tlenowego. Objawami mogą być ospałość, zniechęcenie, poczucie braku sił, spadek sprawności i koncentracji oraz psychiczne wyczerpanie.

Bagatelizowanie tych symptomów może kosztować nas życie.

KONTAKT:

Krajowa Izba Kominiarzy

ul. Grzybowska 87

00-844 Warszawa

www.izbakominiarzy.pl

-

Marcin Ziombski

tel. kom. +48 501-020-383

e-mail: marcin.ziombski@izbakominiarzy.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 22.11.2016, 12:08
Źródło informacji Krajowa Izba Kominiarzy
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ