Newsletter

MRiRW: list do plantatorów buraków cukrowych i producentów cukru (komunikat)

29.07.2016, 15:39aktualizacja: 29.07.2016, 15:39

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MRiRW informuje:

Minister Krzysztof Jurgiel skierował dziś do Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego oraz Związku Producentów Cukru list, w którym odnosi się do prac prowadzonych obecnie przez przedstawicieli plantatorów oraz producentów cukru mających na celu stworzenie ram dwustronnej współpracy w formie porozumienia branżowego zawieranego na poziomie krajowym.

– Doświadczenie poprzednich dekad wskazuje, że fundamentem rozwoju sektora jest właściwa współpraca pomiędzy plantatorami buraków cukrowych a producentami cukru – napisał w liście minister Jurgiel i podkreślił, że wyrazem dostrzegania tego przez kolejne pokolenia plantatorów i przetwórców są powszechnie stosowane umowy kontraktacji oraz służące osiąganiu konsensusu w sprawach określania zasad współpracy struktury związkowe, Komisje Porozumiewawcze oraz funkcjonujące w ostatnich latach Porozumienia Branżowe.

W opinii ministra prowadzone obecnie prace są wyrazem kontynuacji istniejących tradycji. Minister zaapelował o prowadzenie ich w duchu wzajemnego zrozumienia i poszanowania celem wypracowania jak najlepszych, kompromisowych rozwiązań. Szef resortu rolnictwa podkreślił, że rola porozumienia branżowego, które ukształtuje właściwe relacje między plantatorami, a producentami cukru jest bardzo istotna w kontekście zapewnienia plantatorom surowca gwarancji stabilności dostaw buraków cukrowych, a producentom niezakłóconej produkcji cukru. Porozumienie wpłynie także na wzmocnienie pozycji krajowego sektora na rynku UE i światowym.

– Zawarcie porozumienia pomiędzy plantatorami buraków cukrowych i producentami cukru nabiera dużego znaczenia zwłaszcza w obliczu mającej nastąpić od 1 października 2017 r. liberalizacji rynku cukru – zaznaczył w liście minister Jurgiel.

Porozumienia branżowe, funkcjonujące w sektorze cukru w okresie bezkwotowym, mogą określać w szczególności:

- skalę przeliczeniową wskazującą różne zawartości cukru oraz współczynniki służące do przeliczania ilości dostarczonych buraków na ilości odpowiadające zawartości cukru wskazanej w umowie dostawy,

- zasady wyboru oraz dostaw nasion produkowanych odmian buraków,

- minimalną zawartość cukru w dostarczanych burakach,

- wymóg konsultacji między przedsiębiorstwem produkcyjnym cukier a przedstawicielami sprzedawców buraków przed ustaleniem daty rozpoczęcia dostaw buraków,

- wypłaty sprzedawcom buraków premii za przedterminowe lub opóźnione dostawy,

- szczegóły dotyczące wysłodków,

- zasady dostosowywania cen w przypadku uzgadniania umów wieloletnich,

- zasady dotyczące pobierania próbek i metod oznaczania wagi brutto, tary i zawartości cukru.

Polska należy do dziesięciu państw członkowskich Unii Europejskiej, które skorzystały z wynikającej z przepisów unijnych możliwości stosowania dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją dla plantatorów buraków cukrowych. Płatności związane z produkcją w tym sektorze nie są stosowane przez tak znaczących producentów cukru jak Francja, Niemcy czy Wielka Brytania, gdzie rolnicy uprawiający buraki cukrowe otrzymują wsparcie na takich samych zasadach i w takiej samej wysokości jak beneficjenci funkcjonujący w pozostałych sektorach.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.07.2016, 15:39
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ