Newsletter

Ankieta: uczestnicy dobrze oceniają IV edycję Samorządowej Akademii Finansów

26.07.2016, 13:39aktualizacja: 26.07.2016, 13:39

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Wykłady interesujące, na poziomie i godne polecenia, a testy sprawdzające - ani za trudne, ani za łatwe. Tak uczestnicy Samorządowej Akademii Finansów oceniają projekt w ankiecie kończącej.

Zdecydowana większość (98,3 proc.) respondentów pozytywnie recenzuje IV edycję SAF, w tym 67,5 proc. wystawia ocenę „zdecydowanie dobrze”, a 31 proc. - „raczej dobrze”.

Aż 91 proc. ocenia, że projekt realizowany przez Serwis Samorządowy PAP i NBP poszerzył ich wiedzę na temat źródeł i sposobów pozyskiwania środków unijnych na inwestycje (8 proc. wybrało odpowiedź „ani tak, ani nie”). W przypadku 89 proc. badanych SAF zwiększył wiedzę pomocną w doborze optymalnej ścieżki rozwoju gminy/powiatu w perspektywie finansowej 2014-2020 (10 proc. nie miało zdania).

87 proc. uczestników ankiety stwierdziło, że SAF poszerzył ich wiedzę na temat konstruowania planów rozwojowych i dokumentów strategicznych zarządzania finansami jednostek samorządu terytorialnego. Natomiast według 85 proc. uczestnictwo w projekcie zwiększyło wiedzę na temat możliwości współpracy finansowej z innymi JST przy realizacji wspólnych celów rozwojowych w ramach nowej perspektywy UE.

Samorządowa Akademia Finansów pomogła też poszerzyć wiedzę o innych niż unijne możliwościach finansowania rozwoju (83 proc.) i o możliwościach finansowania rozwoju kapitału ludzkiego, w sytuacji braku dotacji UE (77,5 proc.).

Zdaniem niemal wszystkich ankietowanych wykłady były interesujące (tylko niespełna 2 proc. wybrało odpowiedź „ani tak, ani nie”). Uczestnicy projektu oceniają również, że wykłady były zrozumiałe i napisane przystępnym językiem (tak uznało 94 proc., w tym: 30 proc. „zdecydowanie tak”, 64 proc. „raczej tak”), poszerzyły wiedzę (97 proc., w tym odpowiednio: 53 proc. i 44 proc.), uporządkowały wiedzę (94 proc.; 40 proc., 54 proc.) i miały wysoki poziom merytoryczny (94 proc.; 45 proc., 49 proc.).

Według 96 proc. badanych wykłady odnosiły się do aktualnych problemów samorządów i zawierały przydatne informacje i rady (98 proc.). 97 proc. planuje z nich korzystać także w przyszłości. Niemal wszyscy (99 proc.) uważają, że materiały publikowane w ramach SAF są godne polecenia.

Uczestników ankiety poprosiliśmy także, by ocenili, jakich aspektów w wykładach SAF IV było dość, jakich brakowało, a jakich było za dużo. Według 65 proc. w sam raz było teorii o różnych modelach i koncepcjach zarządzania finansami samorządowymi (dla 10 proc. było jej za mało, dla 26 proc. - za dużo). 54 proc. uznało, że zbyt mało było informacji praktycznych .

Dla chętnych, którzy chcieli uzyskać certyfikaty uczestnictwa w SAF, wykłady kończyły się testami. 77 proc. respondentów ocenia, że poziom sprawdzianów był „akurat”, dla 18 proc. były „raczej za trudne”.

Jednym z elementów projektu SAF IV były tzw. warsztaty online, czyli czaty z ekspertami dotyczące tematyki poruszanej podczas szkolenia. 37 proc. badanych uczestniczyło w przynajmniej jednym takim czacie. Zdecydowana większość uznała, że ich poziom był „bardzo wysoki” (15 proc.) lub „wysoki” (42 proc.).

W ankiecie podsumowującej IV edycję Samorządowej Akademii Finansów wzięło udział 120 osób, w tym 72,5 proc. to kobiety, 27,5 proc. - mężczyźni.

57 proc. uczestników ankiety ma wykształcenie ekonomiczne, a 36 proc. skończyło studia w zakresie prawa lub administracji. Zdecydowana większość badanych uczestników SAF (89 proc.) to pracownicy jednostek samorządu terytorialnego. Najwięcej słuchaczy pracuje na szczeblu gminnym (67,5 proc.), ale w SAF uczestniczyli też urzędnicy powiatowi (17, 5 proc.) i szczebla wojewódzkiego (7 proc.).

Samorządowa Akademia Finansów to bezpłatne szkolenie dotyczące szeroko rozumianych finansów lokalnych realizowane w formule na odległość. Projekt dedykowany jest głównie samorządowcom, ale także wszystkim osobom interesującym się m.in. zarządzaniem budżetami jednostek samorządu terytorialnego oraz projektami współfinansowanymi ze środków unijnych. IV edycja projektu realizowana była w okresie od grudnia 2015 roku do lipca 2016 roku przez PAP we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.07.2016, 13:39
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii