Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: powołanie Rady Programowej Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL (komunikat)

01.07.2016, 17:28aktualizacja: 01.07.2016, 17:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MS informuje:

- Poświęcamy to miejsce najodważniejszym z odważnych: Żołnierzom Wyklętym, ale też wszystkim Polakom, którzy w kolejnych dekadach walki o wolną i niepodległą Polskę spotykali się w tych murach z opresją ze strony komunistycznego aparatu - mówił Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który w budynku Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów przy ul. Rakowieckiej wręczył nominacje do Rady Programowej Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

- Te mury były murami przeklętymi, były świadkami hańby, zła, bestialstwa i mordu. Ale dziś przychodzi nam zmieniać ich charakter i oblicze. Przez te mury przemawiać będzie patriotyzm i pamięć o tych, którym winni jesteśmy hołd. Będą świadectwem, że wartości, za które życie oddawali więzieni tu ludzie, ostatecznie zwyciężyły. Takie świadectwo ma większą moc niż niejedno słowo – dodał Zbigniew Ziobro.

W skład Rady Programowej, która będzie czuwała nad powstaniem i działalnością Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, powołani zostali wybitni historycy, zajmujący się walką Żołnierzy Niezłomnych i działaniem antykomunistycznej opozycji w PRL:

- prof. Bogdan Chrzanowski

- prof. Jan Żaryn

- dr Wojciech Frazik

- dr Krzysztof Kaczmarski

- dr Maciej Korkuć

- dr Kazimierz Krajewski

- dr Tomasz Łabuszewski

- dr Agnieszka Łuczak

- dr Grzegorz Majchrzak

- dr hab. Filip Musiał

- dr Wojciech Muszyński

- dr hab. Piotr Niwiński

- dr Sławomir Poleszak

- dr hab. Krzysztof Szwagrzyk

- Grzegorz Wąsowski

Dyrektor placówki, Jacek Pawłowicz, zaapelował o przekazywanie pamiątek do Muzeum. Podkreślał, że ma być ono wielkim pomnikiem Polaków, którzy przelewali krew i oddawali życie za Ojczyznę. Muzeum, w krótkim czasie, zgromadziło już wiele cennych eksponatów, ale każda kolejna pamiątka będzie – jak zachęcał dyrektor Pawłowicz – bezcennym darem, dającym świadectwo przyszłym pokoleniom.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zostanie utworzone na wydzielonym terenie Aresztu Śledczego, gdzie więziono i mordowano żołnierzy Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego. Miedzy 1945 a 1956 rokiem w murach więzienia mokotowskiego zginęli między innymi: generał Armii Krajowej August Emil Fieldorf ps. „Nil"; Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka" - kawaler dwóch orderów Virtuti Militari; Antoni Olechnowicz ps. „Pohorecki" i Adam Lazarowicz ps. „Klamra", Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”, Łukasz Ciepliński ps. „Pług” prezes IV Komendy WiN oraz rotmistrz Witold Pilecki. Do 1989 roku w więzieniu przetrzymywano i torturowano wielu więźniów politycznych, niewygodnych dla władz PRL.

29 lutego 2016 r., Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podpisał akt powołania Muzeum. Oficjalne otwarcie placówki, która zajmie się działalnością edukacyjną i popularyzatorską, a także promocją polskiego dziedzictwa historycznego w świecie, ma nastąpić 1 marca 2019 r.

- Od wielu lat mówiło się, że należy stworzyć miejsce upamiętnienia tej Golgoty Polski, ale nikt nie miał odwagi podjąć takiej decyzji. Wreszcie ta decyzja została podjęta – podkreślił Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryk Jaki, który z ramienia resortu nadzoruje prace nad organizacją Muzeum.

Jak poinformował wiceminister, trwa już proces przenoszenia więzienia, które do tej pory funkcjonuje w obiektach przy ul. Rakowieckiej. Na końcowym etapie są przygotowania do konkursów na koncepcję architektoniczną Muzeum oraz jego wystawę stałą.

- Muzeum będzie edukowało i informowało młodych ludzi o Żołnierzach Wyklętych. Stanie się też uniwersalnym i ponadczasowym nośnikiem takich wartości jak patriotyzm i poświecenie dla Ojczyzny – zaznaczył Patryk Jaki.

Muzeum będzie również prowadzić prace badawcze, a ekspozycja, jaką będzie można w nim zwiedzać, ma jak najwierniej przypominać okres komunistycznego terroru.

Powołanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL jest świadectwem zmiany w polskiej polityce historycznej, którą zainicjował śp. Prezydent RP Lech Kaczyński.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mkz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.07.2016, 17:28
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ