Newsletter

"Zielona modernizacja potrzebuje sprawiedliwości społecznej". Debata o zielonych miejscach pracy

26.11.2015, 13:57aktualizacja: 26.11.2015, 13:57

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Czym jest energetyka obywatelska? W jaki sposób państwo może wesprzeć zieloną modernizację? Publicyści i eksperci dyskutowali o szansach oraz wyzwaniach związanych z promowaniem zielonego zatrudnienia - wysokiej jakości pracy w sektorach, które jednocześnie służą środowisku, przynosząc zyski ekonomiczne i społeczne.

"Termin ‘zielone miejsca pracy’ od lat jest obecny w debacie publicznej na świecie. W Polsce dopiero zyskuje na znaczeniu" - mówił Bartłomiej Kozek, który prowadził poświęcony im cykl ogólnopolskich debat w ramach projektu Strefy Zieleni oraz Fundacji im. Heinricha Bölla.

Greenpeace szacuje, że do roku 2030 mogłoby powstać ponad 180 tysięcy dodatkowych miejsc pracy w energetyce odnawialnej. Europejska Fundacja Klimatyczna wskazuje, że program głębokiej termorenowacji budynków przyczyniłby się do stworzenia nawet ćwierć miliona nowych miejsc pracy.

Jak przekonać do tej idei decydentów? Jakim partnerem w tej kwestii okaże się nowy rząd?

"Żadna z ważniejszych polskich partii politycznych nie uznaje OZE za priorytet. PiS do energetyki odnawialnej można przekonać odwołując się np. do bezpieczeństwa energetycznego czy uniezależnienia od importu surowców" - uważa dziennikarz ekonomiczny Rafał Woś.

Edwin Bendyk jako istotne wyzwanie wskazał łączenie kwestii zielonej modernizacji z jakością pracy. „Inaczej trudno będzie przekonać górników, by wybrali zatrudnienie w bezpiecznej i ekologicznej branży, np. produkcji fotowoltaiki” - mówił publicysta "Polityki".

O skali mobilizacji na rzecz obywatelskiej energetyki odnawialnej w Polsce świadczy, według Anny Ogniewskiej z Greenpeace Polska, skupiający setki samorządów oraz NGO-sów ruch "Więcej niż energia", który postuluje aktywną politykę umożliwiającą obywatel(k)om inwestowanie w OZE oraz poprawę efektywności energetycznej.

Również Arkadiusz Sekściński, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, podkreślał potrzebę stabilnych regulacji ze strony państwa jako wsparcia dla oddolnej mobilizacji. "Nie będzie zielonej modernizacji bez sprawiedliwości społecznej, dbania o jakość pracy czy zabezpieczenia społeczne" - zakończyła spotkanie Agnieszka Grzybek ze Strefy Zieleni.

Polecamy relacje z debat o zielonych miejscach pracy oraz "Zielone Wiadomości" o zrównoważonym rynku pracy.

KONTAKT:

Fundacja Strefa Zieleni

Bartłomiej Kozek

tel. kom. +48 793 355 695

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.11.2015, 13:57
Źródło informacji Fundacja Strefa Zieleni
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ