Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: wieloletni program współpracy rozwojowej na lata 2016-2020 przyjęty (komunikat)

06.10.2015, 18:54aktualizacja: 06.10.2015, 18:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Rada Ministrów przyjęła 6 października „Wieloletni program współpracy rozwojowej na lata 2016-2020", przygotowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Przyjęty dzisiaj dokument zawiera strategię działań na rzecz krajów rozwijających się. Program opracowano na podstawie uchwalonej we wrześniu 2011 r. ustawy o współpracy rozwojowej. Jego głównym celem jest dalsze wzmacnianie skuteczności i efektywności polskiej współpracy rozwojowej.

Program jest dokumentem obejmującym całość polskiej Oficjalnej Pomocy Rozwojowej (Official Development Assisatnce, ODA). Został opracowany z uwzględnieniem m.in. doświadczeń płynących z realizacji Wieloletniego programu współpracy rozwojowej na lata 2012-2015 oraz analiz dokumentów strategicznych, potrzeb i kierunków rozwoju krajów partnerskich, a także prac działającej przy ministrze spraw zagranicznych Rady Programowej Współpracy Rozwojowej oraz inicjatyw Unii Europejskiej.

W porównaniu z poprzednim okresem programowania polska współpraca rozwojowa - w latach 2016-2020 - będzie koncentrować się na mniejszej liczbie krajów priorytetowych. Priorytetowym wsparciem objęte zostanie 10 krajów. Pomoc uzyskają przede wszystkim 4 państwa Partnerstwa Wschodniego (Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Ukraina) oraz 6 państw Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu (Etiopia, Kenia, Mjanma, Palestyna, Senegal, Tanzania). W nowym Programie uwzględniono wyzwania stojące przed polskim systemem współpracy rozwojowej dotyczące m.in. zmian zachodzących w skali regionalnej. W ramach wsparcia dla państw Partnerstwa Wschodniego Polska będzie nadal dzielić się swoim doświadczeniem transformacyjnym i wspierać aspiracje proeuropejskie tych państw, w tym wdrażanie Umów Stowarzyszeniowych i DCFTA (w szczególności na Ukrainie, w Mołdawii i Gruzji).

Dokument określa także priorytety tematyczne współpracy rozwojowej. W kolejnych lata polska współpraca rozwojowa będzie służyć wzmocnieniu rządów prawa i wspieraniu reform decentralizacyjnych oraz zwalczaniu korupcji, a także przestrzeganiu praw człowieka i swobód obywatelskich. Wśród celów współpracy rozwojowej jest także poprawa opieki zdrowotnej i dostępu do edukacji. Przewidziano też wsparcie dla przedsiębiorczości i rolnictwa oraz ochrony środowiska naturalnego, w tym zapobiegania skutkom klęsk żywiołowych.

Ze względu na bezprecedensowy kryzys migracyjny spowodowany konfliktem zbrojnym w Syrii w programie przewidziano udzielanie przez Polskę pomocy humanitarnej uchodźcom z regionu Bliskiego Wschodu, przede wszystkim uchodźcom syryjskim.

Działania objęte programem finansowane będą ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych, rezerwy celowej budżetu państwa przeznaczonej na współpracę rozwojową i funduszy innych resortów.

Program będzie podstawą do opracowania planów rocznych, w których zostaną określone szczegółowe zadania, formy współpracy oraz wysokość środków finansowych przeznaczonych na realizację określonego zadań z dziedziny współpracy rozwojowej.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i kończy ponadroczny proces przygotowania projektu dokumentu, w który zaangażowane były organizacje pozarządowe, instytucje publiczne i przedstawiciele sektora prywatnego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ mkz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.10.2015, 18:54
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ