Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MEN: wielka debata o przyszłości polskiej szkoły - rusza 3. Kongres Polskiej Edukacji (komunikat)

28.08.2015, 17:59aktualizacja: 28.08.2015, 17:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MEN informuje:

Wielka debata o przyszłości polskiej szkoły. Rusza 3. Kongres Polskiej Edukacji.

Pospierajmy się o wizję szkoły - powiedziała szefowa MEN zapowiadając 3. Kongres Polskiej Edukacji.

W sobotę (29 sierpnia) w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach rusza dwudniowy 3. Kongres Polskiej Edukacji. W ponad 20 panelach dyskusyjnych weźmie udział przeszło 1200 osób.

- Zapraszam do dyskusji o przyszłości polskiej szkole. Oczekuję ścierania się różnych poglądów - powiedziała dzisiaj szefowa MEN w Katowicach. - Chcemy odpowiedzieć sobie na pytanie jak szkoła powinna wyglądać w XXI wieku. Każdy z nas ma inną wizję - dodała Joanna Kluzik-Rostkowska.

Program Kongresu powstał w oparciu o toczące się dyskusje, debaty oraz sondy na społecznej platformie naszaedukacja.men.gov.pl.

Zobacz - PODSUMOWANIE DEBAT na stronie www.naszaedukacja.men.gov.pl

W dyskusjach wezmą udział przedstawiciele wszelkich środowisk związanych z edukacją: nauczyciele, rodzice, uczniowie, samorządowcy i przedstawiciele trzeciego sektora.

Nie zabraknie także gości specjalnych, w tym: znany na całym świecie profesor Philip Zimbardo, Carl Honoré – dziennikarz głoszący pochwałę powolności, Margret Rasfeld i Monia Ben Larbi – zajmujące się tematem „budzącej się szkoły” – pedagogicznego eksperymentu, którego celem jest zmiana tradycyjnego modelu edukacyjnego.

Kongres otworzy minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska.

- To wyjątkowe wydarzenie. Po raz pierwszy Kongres Polskiej Edukacji powstał w oparciu o społecznie wypracowane treści. Będziemy dyskutować na tematy związane z edukacją, szkołą, nowymi wyzwaniami i zadaniami, jakie stoją przed systemem nauczania w Polsce – mówi szefowa MEN. - Podzielimy się także doświadczeniami i dobrymi praktykami oraz poznamy nowe idee rodzące się na świecie. Przed nami ponad 20 debat tematycznych oraz kilka spotkań plenarnych. Jesteśmy także ciekawi i otwarci na różnice poglądów – dodaje.

Przykłady tematów paneli tematycznych:

- Jakiej szkoły chcemy w XXI wieku?

- Czego świat może się od nas nauczyć?

- Relacje w szkole przyjaznej i bezpiecznej.

- Co rodzice mogą zaproponować szkole?

- Edukacja a rynek pracy.

- Edukacja na NOWO – jak technologie zmieniają proces nauczania i uczenia się?

- Nauczycielski bank dobrych praktyk.

- Czego uczniowie nie uczą się w szkołach, a uczyć się powinni?

- Gdy młody nauczyciel przychodzi do szkoły…

Efektem 3. Kongresu Polskiej Edukacji będzie wypracowanie dokumentu: Porozumienie Dla Edukacji. Będzie zawierał wnioski zbieżne i rozbieżne, jakie padną podczas wszystkich spotkań.

Wszystkie panele dyskusyjne i sesje plenarne będzie można obejrzeć na żywo w Internecie. Transmisja na stronie www.kongres.ibe.edu.pl

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.08.2015, 17:59
Źródło informacji MEN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ