Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MEN: Tegoroczne egzaminy zawodowe rozpoczęte (komunikat)

22.06.2020, 16:26aktualizacja: 22.06.2020, 16:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

– MEN informuje:

Dziś, 22 czerwca rozpoczęły się egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie (formuła 2012 oraz 2017). Będą one trwały do 9 lipca. Z kolei od 17 sierpnia do 5 września zostaną przeprowadzone egzaminy zawodowe w formule z 2019 roku. W sesji letniej do egzaminów przystąpi 250 tys. osób. Łącznie, w sesji zimowej i letniej, do egzaminów zawodowych przystąpi w 2020 r. ponad 430 tys. zdających. Podczas tegorocznych egzaminów obowiązują wytyczne sanitarne opracowane przez MEN, CKE i GIS.

Egzaminy zawodowe w 2020 r.

Egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie (formuła 2012 oraz 2017) będą trwały od 22 czerwca do 9 lipca. Zdający zmagają się dziś z zadaniami w części praktycznej (dokumentacja), jutro, 23 czerwca odbędzie się część pisemna, a od środy, 24 czerwca, aż do końca trwania egzaminów – część praktyczna (wykonanie).

Egzaminy zawodowe są przeprowadzane dla ponad 400 kwalifikacji w ponad 200 zawodach w sesji zimowej oraz letniej danego roku. W 2020 r. do przeprowadzenia egzaminów zawodowych w sesji letniej przygotowano ogółem ponad 1 300 arkuszy (do 393 kwalifikacji).

Formuła egzaminów zawodowych

Każdy egzamin zawodowy składa się z dwóch części: pisemnej oraz praktycznej. Część pisemna to test wielokrotnego wyboru, w którym próg zaliczenia wynosi 50 proc. poprawnych odpowiedzi. Z kolei część praktyczna obejmuje wykonanie wyrobu, usługi lub dokumentacji. W tym przypadku próg zaliczenia to 75 proc. poprawnych odpowiedzi.

W ostatnich latach w części praktycznej egzaminu zawodowego nastąpiła istotna zmiana jakościowa. Ta część jest oceniana przez zewnętrznego egzaminatora i odzwierciedla rzeczywiste zadania zawodowe wykonywane w miejscu pracy.

Najpopularniejsze zawody w sesji letniej 2020

Spośród wszystkich zdających najwięcej osób w sesji letniej przystąpi do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik informatyk (54 073). Na kolejnych miejscach znalazły się: technik żywienia i usług gastronomicznych (32 489), technik logistyk (28 793), oraz technik ekonomista (24 997).

Popularne zawody to także: technik pojazdów samochodowych (20 713), technik usług kosmetycznych (16 313), technik mechatronik (13 677), technik hotelarstwa (13 574), technik elektryk (12 671) oraz technik budownictwa (11 039).

Zmiany w kształceniu zawodowym

Odpowiednio zorganizowany egzamin zawodowy, który potwierdza praktyczne umiejętności, jest częścią większych zmian w obszarze szkolnictwa branżowego i technicznego. Ich celem jest odbudowa prestiżu kształcenia zawodowego oraz dostosowanie go do rzeczywistych potrzeb rynku pracy.

Najważniejsze zmiany w kształceniu zawodowym wprowadzane od września 2019 r. to m.in.:

– prognoza MEN zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego,– oferta szkół dostosowana do potrzeb rynku pracy, – obowiązek współpracy szkół z pracodawcami, – obowiązkowe doradztwo zawodowe, – przygotowanie do uzyskania uprawnień, – umiejętności dodatkowe i kwalifikacje rynkowe, – rozwój kształcenia w przedsiębiorstwach, – zwiększenie minimalnych stawek wynagrodzenia pracowników młodocianych, – wyższe dofinansowanie dla pracodawców kosztów kształcenia w zawodach o szczególnym zapotrzebowaniu na krajowym rynku pracy, – preferencje podatkowe dla pracodawców przekazujących darowizny dla szkół prowadzących kształcenie zawodowe, – obowiązkowe, cykliczne szkolenia branżowe w przedsiębiorstwach dla nauczycieli kształcenia zawodowego, – zmiana modelu finansowania kształcenia zawodowego, – obowiązkowy egzamin zawodowy.

Bezpieczeństwo podczas egzaminów

Centralna Komisja Egzaminacyjna, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Główny Inspektorat Sanitarny przygotowały wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania egzaminów zewnętrznych w 2020 r.

Wśród wytycznych, które są obowiązkowe, zostały podkreślone w szczególności kwestie dotyczące zachowania społecznego dystansu oraz dezynfekcji, w tym:– obowiązek zakrywania ust i nosa przez zdających, do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej, – konieczność ustawienia ławek w sali egzaminacyjnej w taki sposób, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku, – obowiązek dezynfekcji ławek i krzeseł w sali egzaminacyjnej przed i po każdym egzaminie oraz materiałów, sprzętów i narzędzi, z których korzysta więcej niż jeden zdający, – konieczność korzystania przez każdego zdającego z własnych przyborów piśmienniczych, linijki, cyrkla, kalkulatora, – wdrożenia wszelkich możliwych rozwiązań, które pozwolą uniknąć tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu – podane są przykładowe sposoby, dyrektor szkoły może wdrożyć inne, bardziej właściwe w konkretnym kontekście. Wideokonferencja prasowa z udziałem wiceminister edukacji Marzeny Machałek oraz Marcina Smolika, dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej: https://www.youtube.com/watch?v=FrG5jXm3kkc&feature=youtu.be

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ ryb/ joz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.06.2020, 16:26
Źródło informacji MEN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ