Newsletter

W czasie pandemii państwowe aktywa mają szerokie wykorzystanie

27.05.2020, 15:33aktualizacja: 27.05.2020, 15:33

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
W sytuacji kryzysu aktywa państwowe w znacznie szerszym stopniu niż prywatne mogą posłużyć do walki z pandemią - ocenia prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski. - Państwowe czempiony mają przestrzeń do realizowania społecznej odpowiedzialności - dodaje.

Jak powiedział PAP Roszkowski, w czasie pandemii w sposób nieco przerysowany widać, jak różni się gospodarka amerykańska od europejskiej. Zaznaczył, że wszędzie w sytuacjach kryzysowych przedsiębiorcy dokładają się do ogólnego wysiłku, co nie jest proste, bo trudno sobie wyobrazić jakieś podręcznikowe wskazania do działań na wypadek epidemii, kryzysów zdrowotnych, gospodarczych itp.

Jednak - jego zdaniem - w USA czysto wolnorynkowy egoizm, nie do końca działa w takiej sytuacji. Z jednej strony nie wszyscy dochowują dyscypliny, z drugiej, firmy wspomagają lokalne społeczności dość wolontariacko i wybiórczo - wskazał prezes Instytutu.

Tymczasem i w Europie i w Polsce sytuacja jest nieco inna. „Mamy kilka lokalnych czempionów, głównie w sektorze energetycznym, paliwowym i wydobywczym, które mają przestrzeń do realizowania społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) w sytuacji rzeczywistej potrzeby” - ocenił Roszkowski. Podkreślił, że polskim spółkom, na które Skarb Państwa ma rzeczywisty wpływ, wydano zalecenia i kierunkowe decyzje, by w sposób elastyczny pomagać w walce z epidemią.

Jak podkreślił, posiadanie przez państwo własnych aktywów, np. w sektorze finansowym czy energetycznym ma swoje zalety. „Przekłada się to czy to na wsparcie płynnościowe dla przedsiębiorców, czy szybsze decyzje o odraczaniu zobowiązań kredytowych” - wskazał Roszkowski. Spółce Skarbu Państwa o odpowiednim reżimie prawnym w sytuacji kryzysowej łatwiej jest wysłać samolot za granicę i coś sprowadzić, niż np. jakiejś agencji - dodał.

„Spółki energetyczne jak PGE, bezpośrednio wspierają szpitale jednoimienne, z kolei takie podmioty jak KGHM dokonywały zakupów interwencyjnych materiałów ochronnych. Wykorzystały to, że spółki mają dużo prostszą drogę do realizacji takich zleceń, ale też mają innego rodzaju kontakty, przedstawicielstwa w różnych częściach świata i mogą bardziej elastycznie zdobywać towary” - podkreślił Roszkowski.

W ocenie prezesa Instytutu Jagiellońskiego, Ministerstwo Aktywów Państwowych „trochę przeciera szlaki”, ale w porównaniu do państw azjatyckich czy USA, gdzie gospodarka jest ustawiona inaczej, radzi sobie dość dobrze i elastycznie.

Zdaniem Roszkowskiego, najbardziej praktycznym przejawem działania takiego modelu jest spłaszczenie przebiegu epidemii, także dzięki wsparciu Spółek Skarbu Państwa, kontrolowanych przez rząd i nadzorowanych przez MAP.(PAP)

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 27.05.2020, 15:33
Źródło informacji PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ