Newsletter

MR: Państwa Inicjatywy Środkowoeuropejskiej przyjęły wspólną deklarację solidarności i współdziałania w obliczu skutków pandemii COVID-19 (komunikat)

15.05.2020, 17:56aktualizacja: 15.05.2020, 17:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MR informuje:

Inicjatywy Środkowoeuropejskiej przyjęły wspólną deklarację solidarności i współdziałania w obliczu skutków pandemii COVID-19Wspólna strategia działania na czas po pandemii COVID-19 to efekt wirtualnego szczytu państw składających się na Inicjatywę Środkowoeuropejską (Central European Initiative – CEI). W sercu przyjętej dziś przez państwa Europy Środkowej deklaracji znalazła się solidarność. Podczas spotkania przedstawicieli rządów państw Inicjatywy w randze premierów i ministrów Polskę reprezentowała wiceprezes rady ministrów, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Przyjęta przez państwa Inicjatywy Środkowoeuropejskiej deklaracja kładzie nacisk na paneuropejską jedność, solidarność i determinację jako fundamenty wspólnej polityki. Pozwoli ona obok podejmowanych przez poszczególne państwa działań antykryzysowych na nieznaną dotychczas skalę, ocalić społeczno-ekonomiczny ład w Europie dotkniętej pandemią COVID-19.

Jak czytamy w deklaracji - ”Zobowiązujemy się do wysiłków na rzecz poprawy uwarunkowań społeczno-ekonomicznych i kreowania przyjaznego biznesowi i inwestycjom otoczenia w nadziei, że gospodarki państw regionu Europy Środkowej odzyskają swój pełen wigor i będą umacniane przez handel oraz nieprzerwany strumień wymiany towarów oraz usług przyciągających nowe inwestycje i dobroczynnych dla turystyki.”

Przy okazji rozmowy liderów państw szeroko rozumianej Europy Środkowej wicepremier Jadwiga Emilewicz zauważyła: Aktywne zaangażowanie Polski w format Inicjatywy Środkowoeuropejskiej wynika z naszego przekonania, że procesy gwarantujące jedność Europy nie są wciąż zakończone. Dlatego tak ważna i budująca jest współpraca w wymiarze regionalnym pomiędzy państwami członkowskimi UE i tymi, które nie są jej częścią. Niemniej jednak kryzys związany z koronawirusem unaocznił nam, że na pierwszej linii walki z epidemią i jej skutkami pozostają zawsze państwa narodowe, bowiem to rządy poszczególnych państw ponoszą bezpośrednią odpowiedzialność za bezpieczeństwo i dobrostan obywateli. Sprawia to, że tym bardziej potrzebujemy podjąć wysiłek, aby pokazać, że również współpraca między rządami państw Europy może być efektywna i wyraźnie zmieniać stan rzeczy na lepsze.

Polska zadeklarowała gotowość wsparcia eksperckiego w zakresie zwalczania gospodarczych i społecznych skutków kryzysu oraz budowy instytucji rozwojowych na wzór PFR.

Inicjatywa Środkowoeuropejska została powołana przez Włochy, Węgry, Jugosławię i Austrię w 1989 r. jako format współpracy regionalnej.

Obecnie IŚE liczy 17 członków. Są to: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Czarnogóra, Północna Macedonia, Mołdawia, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Włochy i Węgry.

Misją Inicjatywy Środkowoeuropejskiej jest współpraca polityczna, gospodarcza, kulturalna i naukowa między państwami członkowskimi. Ważną cechą Inicjatywy Środkowoeuropejskiej jest funkcja łącznika w makroregionach takich jak regiony: Bałtyku, Dunaju, Adriatyku i Morza Czarnego. W świetle pandemii COVID-19 Inicjatywa Środkowoeuropejska ogłosiła konkurs na małe granty wspierające projekty edukacyjne, medyczne i rozwoju MŚP.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mst/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.05.2020, 17:56
Źródło informacji MR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ