Newsletter

W Davos debata m.in. o rozwoju gospodarek Europy Środkowo – Wschodniej

23.01.2020, 17:04aktualizacja: 23.01.2020, 17:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

O tym, czy gospodarki krajów Europy Środkowo-Wschodniej mogą być motorem rozwoju dla całego kontynentu i jakie podejmować działania, by przyciągać nowych inwestorów zagranicznych – dyskutowali uczestnicy panelu pt. „Rosnące ambicje Europy Środkowej, czyli jak wyzwolić nowy potencjał wzrostu Starego Kontynentu” zorganizowanego przez Bank Pekao S.A. w ramach Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Prezes Zarządu Banku Pekao S.A. Marek Lusztyn powiedział, że Europa Środkowo -Wschodnia rozwija się prawie dwa razy szybciej niż reszta UE i że z badań wynika, iż wciąż istnieje niewykorzystany potencjał tego regionu, przy jednocześnie niższych kosztach pracy w porównaniu z Europą Zachodnią.

„Wydaje się jednak, że powoli słabnie siła +starych motorów+ wzrostu w Europie Środkowej, takich jak: nieograniczona podaż taniej siły roboczej, czy nieco mniej rygorystyczne normy środowiskowe. W celu utrzymania bezprecedensowego wzrostu, jaki obserwowaliśmy w ciągu ostatnich kilku dekad, musimy odkryć siebie na nowo” – podkreślił Lusztyn.

Przed krajami Europy Środkowo-Wschodniej - zdaniem prezesa Banku Pekao S.A. - stoi dużo wyzwań, na które należy szybko odpowiedzieć. Wśród najważniejszych wymienił: negatywne trendy demograficzne, ryzyko zmniejszenia dostępności funduszy europejskich po 2020 r., niska wydajność pracy.

„Kraje CEE (Central and Eastern Europe) powinny przekształcić swoje gospodarki zorientowane na pracowników w wysoce innowacyjny, oparty na wiedzy i technologii model. By tak się stało, konieczna jest zarówno automatyzacja procesów w celu zmniejszenia presji na rynek pracy i poprawy efektywności, ale także szeroko pojęta digitalizacja sektora prywatnego i publicznego” – zaznaczył Lusztyn. Nowy model gospodarczy – w jego ocenie – powinien uwzględniać m.in. promocję i wsparcie ekspansji zagranicznej firm mających szansę stać się globalnymi championami.

Według raportu firmy doradczej McKinsey, przedstawionego podczas debaty w Davos, kraje regionu Europy Środkowo-Wschodniej powinny skoncentrować się na nowych czynnikach wzrostu, wykorzystując swoje naturalne atuty. Jak wynika z badań, aż 51 proc. działań w miejscu pracy można zautomatyzować w ciągu najbliższych 10 lat.

Analiza wskazuje, że największą przewagą konkurencyjną naszego regionu jest kapitał ludzki i to właśnie Europa Środkowo-Wschodnia może pochwalić się lepszym - od przeciętnych - wykształceniem w zakresie przedmiotów ścisłych, talentami w dziedzinie technologii, inżynierii, matematyki.

„Płynne przejście do gospodarki opartej na wiedzy wymaga spełnienia szeregu warunków, takich jak zapewnianie odpowiedniego poziomu wykształcenia i umiejętności technologicznych. To oznacza konieczność wprowadzania szeregu zmian, choćby w systemie edukacji, w zakresie przyciągania zagranicznych talentów, a także przeciwdziałania odpływowi najzdolniejszych pracowników z kraju” – powiedział prezes Banku Pekao S.A.

W organizowanej przez Bank Pekao S.A. debacie wzięli udział: ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, odpowiedzialny za finanse i strategię wiceprezes OTP Bank László Bencsik, członek zarządu Adris Grupa Marko Remenar, partner zarządzający w McKinsey & Company Jurica Novak, prezes PZU Paweł Surówka; szef rady nadzorczej Ten Square Games, Maciej Zużałek, prezes i założyciel spółki Netguru Wiktor Schmidt.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.01.2020, 17:04
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii