Newsletter

Zdrowie i styl życia

Prawo.pl: szpitale naszpikowane aparaturą - konieczny inżynier medyczny

21.01.2020, 16:40aktualizacja: 21.01.2020, 16:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Nowoczesna aparatura w szpitalach wymaga nieustannej obecności specjalistów, którzy odpowiadaliby za jej obsługę lub interweniowali w przypadku awarii. Lecznice w krajach europejskich i Stanach Zjednoczonych wprowadzają całodobowe dyżury inżyniera medycznego. Polski resort zdrowia nie planuje na razie powszechnego obowiązku ich zatrudniania.

„W placówkach medycznych mamy coraz bardziej skomplikowane urządzenia, których w przypadku awarii nie ma kto naprawiać – mówi dr Sebastian Sikorski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. - Oczywiście chodzi o awarię podczas operacji, a nie o planowe prace serwisowe”.

Dr Sikorski podkreśla, że w Polsce brakuje regulacji administracyjno-prawnych wprowadzających nową kategorię personelu pracującego w podmiotach leczniczych - inżynierów medycznych nadzorujących wyposażenie i reagujących w sytuacjach awaryjnych.

Jak podaje portal Prawo.pl, w 2006 roku z inicjatywy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zatwierdzony został kierunek kształcenia Inżynieria Biomedyczna, kształcący kadry o kompetencjach umożliwiających współpracę z lekarzami w zakresie eksploatacji, obsługi i konserwacji systemów diagnostycznych oraz terapeutycznych.

W zaproponowanych przez Ministerstwo Zdrowia regulacjach prawnych uwzględniono stanowiska inżyniera medycznego oraz starszego inżyniera medycznego. Stanowiska te nie uwzględniają jednak profilu absolwenta Inżynierii Biomedycznej, a dodatkowo wymuszają - po zakończonym cyklu pięcioletnich studiów na Akademii Medycznej - ukończenia dwuletnich studiów Inżynierii Medycznej.

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/zdrowie/obowiazek-zatrudnienia-inzyniera-medycznego-w-polskich-szpitalach,497314.html

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.01.2020, 16:40
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ