Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Minister Jacek Czaputowicz na posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych w Brukseli (komunikat)

09.12.2019, 21:57aktualizacja: 09.12.2019, 21:57

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Stosunki UE – Afryka, promowanie i ochrona praw człowieka na świecie oraz efektywność Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa były głównymi tematami obrad Rady do Spraw Zagranicznych.

Posiedzeniu Rady po raz pierwszy przewodniczył nowy wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell.

Dyskusja dotycząca relacji UE – Afryka odbywała się w kontekście planowanego na listopad przyszłego roku VI szczytu UE – Unia Afrykańska. Unijni ministrowie poparli potrzebę wypracowania nowej strategii UE dla Afryki, w świetle wyzwań związanych z bezpieczeństwem, migracjami i zmianami klimatycznymi. Podkreślano potrzebę wparcia zrównoważonego rozwoju kontynentu afrykańskiego w kontekście wysiłków na rzecz stabilizacji tego regionu i przeciwdziałania źródłowym przyczynom migracji.

W części poświęconej promowaniu i ochronie praw człowieka ministrowie omówili sposoby skuteczniejszej promocji poszanowania praw człowieka na świecie w nadchodzących latach, w tym z możliwym wykorzystaniem mechanizmu sankcji dotyczącego łamania praw człowieka. Dyskusja ta odbyła się w przeddzień przypadającego 10 grudnia Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Wiele państw członkowskich, w tym Polska, wyraziło zaniepokojenie bezprecedensowym pogorszeniem sytuacji praw człowieka i praw obywatelskich w Rosji. Minister Jacek Czaputowicz podkreślił, że Polska, jako nowo wybrany członek Rady Praw Człowieka ONZ na lata 2020 – 2022, przywiązywać będzie szczególną wagę do promocji praw człowieka, w tym w zakresie dyskryminacji mniejszości religijnych, praw dzieci i młodzieży oraz ochrony obrońców praw człowieka na świecie.

W trakcie dyskusji na temat sytuacji w Libii minister Czaputowicz poparł działania społeczności międzynarodowej na rzecz wznowienia dialogu politycznego w tym kraju. Zwrócił także uwagę na negatywną rolę Rosji w tym państwie. Przy tej okazji szef polskiej dyplomacji poparł inicjatywę Niemiec zorganizowania w Berlinie międzynarodowej konferencji, mającej na celu wypracowanie możliwych rozwiązań kryzysu w Libii.

Ponadto minister Czaputowicz zwrócił uwagę na przyszłoroczną intensywność kontaktów na najwyższym szczeblu z Chinami. Ocenił, że szczyt UE-Chiny powinien odbyć się bezpośrednio przed zaplanowanym na 15-16 kwietnia 2020 r. IX szczytem państw Europy Środkowo-Wschodniej z Chinami (17+1). Jednocześnie zauważył, że skutecznej koordynacji działań UE wobec Chin służyłby udział przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela w spotkaniu 17+1.

W nieformalnej części spotkania wysoki przedstawiciel oraz ministrowie omówili propozycje usprawnienia prac Rady do Spraw Zagranicznych i kwestie zaangażowania UE w kluczowych dla jej interesów regionach świata.

Na marginesie Rady odbyło się ponadto robocze spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Beneluxu i Grupy Wyszehradzkiej. Zostało ono poświęcone przede wszystkim dyskusji o przyszłości UE w kontekście nowego cyklu instytucjonalnego. Jego uczestnicy omówili także działania na rzecz dalszej integracji wspólnego rynku, a także zagadnienia dotyczące pozycji UE w globalnej rywalizacji cyfrowej oraz polityki klimatyczno-energetycznej w UE. Poruszono również temat brexitu, rozszerzenia UE i relacji UE-Rosja oraz kwestie stosunków transatlantyckich. We wspólnym oświadczeniu ministrowie potwierdzili dążenia na rzecz silnej UE, uznając jednocześnie, że propozycje nowej Komisji są zapowiedzią skutecznych rozwiązań dla wyzwań stojących przed UE. Zgodzili się także, że perspektywa integracji państw Bałkanów Zachodnich musi pozostać wiarygodna. Ponadto uczestnicy spotkania podkreślili potrzebę wypracowania bliskich partnerskich relacji UE z Wielką Brytanią po brexicie.

Minister Jacek Czaputowicz wziął także udział w organizowanym przez Grecję spotkaniu z szefami dyplomacji Macedonii Północnej - Nikołą Dimitrowem i Albanii - Gentem Cakajem. Rozmowy miały na celu wyrażenie poparcia dla otwarcia negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną na Radzie Europejskiej w marcu 2020 r. - Zarówno Albania, jak i Macedonia Północna zasługują na zielone światło dla rozpoczęcia negocjacji w sprawie członkostwa w UE – podkreślił szef polskiej dyplomacji, dodając, że Polska jest otwarta na dyskusję na temat usprawnienia przyszłego procesu akcesyjnego.

Po zakończeniu obrad Rady ministrowie spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej odbyli spotkanie z nowym szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem. Zostało ono poświęcone m.in. polityce wschodniej UE, polityce sąsiedztwa, współpracy transatlantyckiej oraz efektywności Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sic

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.12.2019, 21:57
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ