Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: minister Jacek Czaputowicz w Krajowej Szkole Administracji Publicznej (komunikat)

12.10.2019, 01:24aktualizacja: 12.10.2019, 01:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

MSZ informuje:

Minister Jacek Czaputowicz w Krajowej Szkole Administracji Publicznej

W trakcie piątkowej debaty w KSAP minister Czaputowicz przedstawił osiągnięcia polskiej polityki zagranicznej w okresie 2015-2019 oraz plany na najbliższe lata.

W swoim wystąpieniu minister poświęcił dużo uwagi polityce bezpieczeństwa, która opiera się na członkostwie w NATO i partnerstwie strategicznym z USA. Omówił także polską politykę europejską i relacje dwustronne z państwami Europy Zachodniej, jak również z naszymi sąsiadami w regionie Europy Środkowej. Wymienił w tym kontekście m.in. intensywne współdziałanie w obszarze Grupy Wyszehradzkiej, rozwój inicjatywy Trójmorza oraz nowe formaty współpracy i wsparcia integracji europejskiej Bałkanów Zachodnich. Minister podsumował także aktywność MSZ na forach międzynarodowych, w tym w szczególności w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. – Ostatnie dwa lata to bezprecedensowy wzrost naszej aktywności w tematyce globalnej, co przekłada się na wzrost roli Polski w świecie – zauważył minister Czaputowicz.

Spotkanie w KSAP kończyło cykl debat organizowanych przez Regionalne Ośrodki Debaty Międzynarodowej, których celem było rozwijanie dyskusji społecznych na temat polskiej polityki zagranicznej i problematyki międzynarodowej. Spotkania zorganizowano zarówno w miastach wojewódzkich, jak również w mniejszych ośrodkach, takich jak Nowy Sącz, Trzebnica, Ostróda czy Łask. – Jestem przekonany, że poparcie ze strony społeczeństwa obywatelskiego wzmacnia międzynarodową pozycję Polski, a jej władzom daje mandat do realizacji celów ważnych także z punktu widzenia obywateli. Dlatego tak dużą wagę przykładamy do działalności Regionalnych Ośrodków Debaty Międzynarodowej – podkreślił minister Czaputowicz.

Uczestnikami debat byli przedstawiciele regionalnych środowisk opiniotwórczych: organizacji pozarządowych, samorządów, szkół i środowisk akademickich, a także mediów. Udział w każdym ze spotkań miał charakter otwarty. Tematykę poszczególnych debat zaproponowały Regionalne Ośrodki Debaty Międzynarodowej, uwzględniając z jednej strony priorytety działań Polski na arenie międzynarodowej, z drugiej zaś kontekst regionalny.

Cykl szesnastu debat na temat osiągnięć polskiej polityki zagranicznej rozpoczął się 23 sierpnia br. w Kielcach i trwał siedem tygodni. Jego zwieńczeniem była debata podsumowująca zorganizowana 11 października w Warszawie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.10.2019, 01:24
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ