Newsletter

MŚ: Dobre propozycje dla Nadleśnictw z terenów Puszczy Białowieskiej (komunikat)

24.04.2019, 17:16aktualizacja: 24.04.2019, 17:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MŚ informuje:

Narastające zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców oraz turystów, wysoki poziom zagrożenia pożarowego oraz konieczność aktywnej ochrony cennych siedlisk i gatunków zmuszają leśników z terenów nadleśnictw w Puszczy Białowieskiej do podjęcia niezbędnych działań. Dlatego minister środowiska Henryk Kowalczyk zaprezentował w trakcie dzisiejszej konferencji pakiet kompleksowych propozycji rozwiązań prawnych dla trzech puszczańskich Nadleśnictw – Białowieża, Browsk i Hajnówka. W konferencji wzięła udział również wiceminister Małgorzata Golińska.

Na obszarze trzech puszczańskich nadleśnictw martwe drzewa stanowią już 1/4 ogółu drzewostanu. Są one poważnym problemem oraz zagrożeniem dla życia i zdrowia mieszkańców, a także turystów. Dodatkowo są one istotnym czynnikiem pożarotwórczym. Z danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wynika, że od początku tego roku do 22 kwietna odnotowano ogółem 2 978 pożarów we wszystkich lasach. Jest to dwa razy więcej w porównaniu do tego samego okresu w roku 2018.

Niedawno spotykałem się z mieszkańcami tamtych terenów, którzy wręcz apelowali o szybkie działanie, gdyż w Puszczy wzrasta niebezpieczeństwo pożarowe oraz zmniejsza się ruch turystyczny. Resort środowiska nie jest głuchy na te apele, stąd przygotowaliśmy szereg dokumentów będących niezbędnym środkiem do rozwiązania problemów w Puszczy Białowieskiej – mówił minister Henryk Kowalczyk.

Planowane działania resortu i Lasów Państwowych są propozycją kompromisową, które zostaną przekazane do konsultacji naukowcom, przedstawicielom organizacji pozarządowych, samorządowcom oraz lokalnym mieszkańcom.

Wszystkie zaproponowane zmiany dotyczące lasów gospodarczych w Puszczy Białowieskiej będą realizowane w sposób w pełni zgodny z wyrokiem TSUE, wymogami związanymi z obszarem Natura 2000, wymogami związanymi z Obiektem Światowego Dziedzictwa UNESCO, wreszcie obowiązującymi przepisami krajowych aktów prawnych.

Dla resortu środowiska kluczowe znaczenie ma ograniczenie zagrożenia dla ludzi, lasu i przyrody na terenach tych trzech nadleśnictw, a szczególnie na terenie jednostki wojskowej ulokowanej w pobliżu Hajnówki, której znaczenie jest kluczowe ze względu na obronność wschodniej flanki kraju. Chcemy przywrócić możliwość działania leśnikom, którego wymaga od nich polskie prawo – przypomniał minister Kowalczyk.

Propozycje zmianW ciągu trzech najbliższych lat w trzech puszczańskich nadleśnictwach proponuje się usunięcie łącznie maksymalnie do niecałych 155 tys. m3 drzew, co stanowi 0,6 proc. całego drzewostanu jaki znajduje się na obszarze tych trzech nadleśnictw. Co więcej, aż 72 proc. z nich (112 tys. m3) zostanie usunięte poza właściwym obszarem Puszczy Białowieskiej na porolnych lasach w Browsku oraz terenie jednostki wojskowej.

Zaprezentowane dziś propozycje przekazujemy zgodnie z właściwościami do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Jednocześnie rozpoczynają się konsultacje publiczne, każda z zainteresowanych stron będzie mogła się odnieść do przygotowanej dokumentacji. Wszelkie zgłaszane uwagi będą skrupulatnie i na bieżąco analizowane. Po tym całym procesie uzyskamy ostateczną wersję dokumentu – podkreśliła wiceminister Małgorzata Golińska.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ dma/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.04.2019, 17:16
Źródło informacji
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ