Newsletter

MIiR: Wiceminister Adam Hamryszczak na międzynarodowej konferencji dotyczącej przyszłości trasy Via Carpatia (komunikat)

17.04.2019, 17:16aktualizacja: 17.04.2019, 17:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MIiR informuje:

Najważniejszym wydarzeniem spotkania ministrów ds. transportu na zamku w Łańcucie było skierowanie przez państwa-strony projektu wniosku do Komisji Europejskiej w sprawie włączenia Via Carpatia do sieci TEN-T.

Wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak uczestniczył w międzynarodowej konferencji "Korzyści dla regionów wynikające z wdrażania trasy Via Carpatia", poświęconej korzyściom dla regionów wynikających z budowy tego szlaku drogowego.

W spotkaniu, które 17 kwietnia 2019 roku odbyło się na zamku w Łańcucie, oprócz strony polskiej uczestniczyli również przedstawiciele Bułgarii, Litwy, Rumunii, Słowacji, Węgier, wspierani przez ministrów ds. transportu Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Turcji i Ukrainy, a także Czech (status obserwatora).

"Naszym wspólnym sukcesem jest uwzględnienie korytarza Via Carpatia w projekcie aneksu 1 do nowego rozporządzenia CEF 2.0 (Connecting Europe Facility) zaprezentowanym przez Komisję Europejską w dniu 6 czerwca 2018 roku" – powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak.

"Budowa drogi Via Carpatia poprawia dostępność transportową i spójność komunikacyjną, wpływa korzystnie na gospodarkę i możliwości rozwojowe oraz poprawę warunków życia obywateli" – dodał wiceminister.

Najważniejszym wydarzeniem konferencji było podpisanie przez państwa-strony projektu wypracowanego wspólnie wniosku w sprawie włączenia korytarza Via Carpatia do Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T. Miałoby to nastąpić podczas rewizji tej sieci, która planowana jest na 2023 rok.

Pomysł stworzenia trasy Via Carpatia został zapoczątkowany w 2006 roku przez ówczesnego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Aktualnie liczy ona ponad 7700 km i biegnie przez regiony zamieszkałe przez ponad 110 mln ludzi. Jest to kluczowy korytarz transportowy, łączący Europę Północną z Południową. Jej trasa przebiega przez Litwę, Polskę, Ukrainę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię, Grecję i Turcję.

W Polsce szlak Via Carpatia ma przebiegać przez województwa: podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie po śladzie drogi ekspresowej S61, DK 8 i S19, a jego długość to około 680 km. Zakończenie budowy polskiego odcinka Via Carpatii w kategorii drogi ekspresowej planowane jest na 2025 rok.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ nmk/ mam/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.04.2019, 17:16
Źródło informacji MIiR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii