Newsletter

Cyfrowa transformacja polskiej administracji publicznej

20.02.2019, 14:35aktualizacja: 20.02.2019, 14:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

V edycja Akademii Zarzadzania IT Administracji Publicznej (1)
V edycja Akademii Zarzadzania IT Administracji Publicznej (1)
15 lutego 2019 roku w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej w Warszawie odbyło się spotkanie inaugurujące V edycję Akademii Zarządzania IT Administracji Publicznej. Wykłady wprowadzające służyły przede wszystkim wskazaniu priorytetów strategii cyfrowej transformacji administracji publicznej w Polsce. Dodatkowo miały na celu zapoznanie wszystkich zgromadzonych z rekomendowanymi działaniami dla tego obszaru, proponowanymi na podstawie najlepszych zagranicznych doświadczeń.

W spotkaniu wzięło udział ponad 150 przedstawicieli sektora publicznego z całej Polski, którzy zgłosili chęć udziału w kolejnym cyklu Akademii Zarządzania IT Administracji Publicznej. Część oficjalną spotkania inauguracyjnego rozpoczął pan Arkadiusz Lefanowicz – przewodniczący Rady Fundacji IT Leader Club Polska i inicjator tego przedsięwzięcia, który odczytał specjalnie przygotowane na tę okazję przemówienie.

Celem Akademii, którą ukończyło już ponad 500 urzędników IT z całej Polski, jest doskonalenie i kształtowanie nowej jakości liderów cyfrowej transformacji w sektorze publicznym, poprzez podnoszenie ich kluczowych kompetencji. Jednym z najważniejszych partnerów społecznych Akademii jest firma Dell Technologies.

Podczas inauguracji Ewa Jarzemska z Dell Technologies przedstawiła wyniki badania dotyczące poziomu wdrażania transformacji cyfrowej w Polsce. Według omówionych danych jedynie 5% polskich przedsiębiorstw uważa się za liderów transformacji cyfrowej. Są to firmy, które traktują transformację jako element swojego DNA. W drugiej części Marcin Morawski, również z Dell Technologies, przedstawił wyniki kolejnego badania poświęconego sektorowi publicznemu. Firma Dell Technologies przeprowadziła je przy współpracy z Computerworld. Obejmowało ono poziom dojrzałości technologicznej administracji publicznej. Wyniki badania wskazują na wysoki stopień wirtualizacji w jednostkach administracji publicznej. W kategorii serwerów fizycznych wynosi on już 39%, w aplikacjach krytycznych 32%, natomiast w systemach Backup i Site Recovery 23%. Badanie wskazuje na pozytywne tendencje w obszarze informatyzacji jednostek publicznych. Największe organizacje państwowe coraz częściej wdrażają technologie, które wskazują na sprawne planowanie rozwoju infrastruktury lecz nadal istnieją obszary wymagające poprawy.

Następnie głos zabrali kolejni partnerzy społeczni. W wykładzie inauguracyjnym Tomasz Jaworski z firmy Microsoft wskazał cztery wymiary, pomiędzy którymi istnieje wzajemne sprzężenie.

„Doświadczenia Microsoft w wielu krajach ukazują, że modernizacja usług cyfrowych administracji publicznej ma cztery cele. Chodzi o zaangażowanie obywatela, decyzyjność i odpowiedzialność urzędnika, transformację usług i optymalizację działań” – powiedział Tomasz Jaworski, dyrektor Transformacji Cyfrowej Sektora Publicznego w Microsoft.

Ostatnia prelekcja w części dotyczącej technologii należała do przedstawiciela firmy Intel, który podkreślił, że Akademia tworzy przestrzeń do wymiany doświadczeń o strategiach i technologiach skutecznej transformacji cyfrowej w administracji. W obecnej edycji Intel przybliży słuchaczom zagadnienia związane z analizą danych, sztuczną inteligencją, sieciami 5G, internetem rzeczy czy chmurą obliczeniową.

Pełne podsumowanie inauguracji Akademii znajduje się w załączonym dokumencie oraz na stronie: www.akademiait.edu.pl.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.02.2019, 14:35
Źródło informacji Fundacja IT Leader Club Polska
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii