Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MEN: zorganizowany wypoczynek dzieci i młodzieży - MEN podsumowuje wakacje (komunikat)

29.08.2018, 17:46aktualizacja: 29.08.2018, 17:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MEN informuje:

Ministerstwo Edukacji Narodowej podsumowało wakacje. Jak wynika z danych z bazy wypoczynku prowadzonej przez MEN, organizatorzy zarejestrowali ponad 29 tys. zgłoszeń (29 783). Na zorganizowane wakacje zarówno w kraju, jak i za granicę wyjechało ponad 1,25 mln uczniów (1 250 735).

Najwięcej zgłoszeń do bazy wypoczynku zostało zgłoszonych w województwach: mazowieckim – 5298, śląskim – 3432, wielkopolskim – 2692, małopolskim – 2463 oraz pomorskim – 2360.

Podczas wakacyjnych wyjazdów najwięcej dzieci przebywało w Warszawie – 36 886, Gdańsku – 27 809, Krakowie – 18 056, Poznaniu – 17 527, Zakopanem – 14 920, Wrocławiu – 13 816, Jarosławcu – 12 454, Darłowie – 12 437 i Jastrzębiej Górze – 12 213.

Natomiast najwięcej wypoczynków zostało zorganizowanych na terenie województw: pomorskiego – 4 060 zgłoszeń (192 862 dzieci), małopolskiego – 3 358 zgłoszeń (140 765 dzieci), zachodniopomorskiego – 3 335 zgłoszeń (160 695 dzieci), wielkopolskiego – 2 693 (95 102 dzieci) oraz śląskiego – 2 182 zgłoszeń (89 254 dzieci).

Uczniowie wyjeżdżali również na zorganizowane wakacje za granicą. W sumie dzieci i młodzież wypoczywały w 49 krajach, m. in. na Węgrzech, w Bułgarii, Hiszpanii, Danii, Grecji, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Macedonii, Szwecji, Albanii, Francji, Austrii, Bułgarii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Maroku, Malezji, we Włoszech, na Litwie i Malcie.

Najwięcej uczniów wyjechało do: Bułgarii – 20 931, Hiszpanii – 12 170, Włoch – 10 540, Grecji – 8 953, Chorwacji – 4 999.

Bezpieczeństwo podczas letniego wypoczynku

Jednym z najważniejszych elementów letniego wypoczynku była kwestia bezpieczeństwa. Kuratorzy oświaty skontrolowali ponad 3 tys. wypoczynków (3113).Z przeprowadzonych kontroli wynika, że w większości przypadków organizatorzy przywiązywali dużą wagę do zapewnienia uczestnikom bezpieczeństwa.

Najczęściej pojawiające się nieprawidłowości to te o charakterze formalnym, np. braki w dokumentacji potwierdzającej kwalifikacje kadry wypoczynku, nieaktualne zaświadczenia o niekaralności z KRK, niepoinformowanie właściwego kuratorium oświaty o zmianach w zgłoszonym wypoczynku, nieaktualne opinie straży pożarnej, brak wpisu do rejestru o wypadku, który miał miejsce podczas wypoczynku. Ponadto organizatorzy w dalszym ciągu stosowali karty kwalifikacyjne i dzienniki zajęć niezgodne ze wzorem zawartym w rozporządzeniu.

Ze względu na złe warunki atmosferyczne ewakuowano 13 obozów na terenie całego kraju.

W połowie lipca br. na jednym z obozów w województwie mazowieckim w trakcie nawałnicy na namiot przewróciło się drzewo. W wyniku tego zdarzenia lekkie obrażenia odniosła jedna uczestniczka. Ponadto decyzją Mazowieckiego Kuratora Oświaty zamknięto 1 wypoczynek, w którym odnotowano nieprawidłowości dotyczące braku dokumentów poświadczających kwalifikacje wychowawców i organizatora. W województwie mazowieckim przeprowadzono w sumie 175 kontroli turnusów wypoczynku, w tym 13 kontroli interwencyjnych.

W Wielkopolsce, ze względu na złe warunku atmosferyczne, w połowie lipca br. uczestnicy obozu harcerskiego (44 dzieci i 7 opiekunów) zostali bezpiecznie ewakuowani do szkoły w Świecy, po czym wrócili do domów. W sumie na terenie województwa przeprowadzono 136 kontroli planowych wypoczynku oraz dodatkowo 12 na skutek skarg i interwencji. Podczas 1 kontroli planowej stwierdzono nieprawidłowości w prowadzeniu wypoczynku, tj. organizator wypoczynku nie powiadomił Wielkopolskiego Kuratora Oświaty o dokonaniu zmian w kadrze pedagogicznej.

W województwie kujawsko-pomorskim z uwagi na drugi stopień zagrożenia hydrologicznego Państwowa Straż Pożarna podjęła decyzję o prewencyjnej ewakuacji obozu harcerskiego w miejscowości Czersk Świecki. Uczestnicy obozu (110 osób) zostali umieszczeni w pobliskiej szkole, gdzie spędzili dwie noce, po czym, zgodnie z planem, zakończyli wypoczynek. Dodatkowo 2 turnusy zorganizowane zostały bez zgłoszenia w bazie ogólnopolskiej – organizatorzy zostali ukarani mandatami przez Policję biorącą udział w kontroli. Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty wydał decyzje o zamknięciu 1 wypoczynku ze względu na brak pozytywnej opinii Państwowej Straży Pożarnej.

W województwie świętokrzyskim z powodu nawałnic i podtopień, spowodowanych przez ulewne deszcze, ewakuowano 8 obozów harcerskich. Ewakuacje miały miejsce w nocy z 18 na 19 lipca na terenie powiatu koneckiego (7 obozów) oraz z 10 na 11 sierpnia w powiecie kieleckim (1 obóz). Większość ewakuacji odbywała się przy udziale jednostek ochrony przeciwpożarowej. Dwa obozy zorganizowały ewakuację we własnym zakresie. W przypadku 6 obozów zdecydowano o ich zakończeniu. Uczestnicy pozostałych obozów kontynuowali wypoczynek. Pracownicy Kuratorium Oświaty przeprowadzili w sumie 76 kontroli wypoczynku. Nieprawidłowości stwierdzono w 8 skontrolowanych miejscach.

W sumie organizatorzy wypoczynku zgłosili do kuratoriów oświaty 33 wypadki – były to drobne uszkodzenia ciała, które powstały w wyniku nieszczęśliwych zdarzeń, m.in. złamania kończyn u uczestników. 12 zawiadomień odnotowano w województwie wielkopolskim, 9 w śląskim, 7 w dolnośląskim, 3 warmińsko-mazurskim, 2 w lubelskim, 1 w pomorskim. Odnotowano również jeden przypadek zbiorowego zachorowania w województwie pomorskim.

Dodatkowo w wyniku kontroli zlokalizowano w całym kraju 34 wypoczynki, których organizatorzy nie zgłosili do bazy wypoczynku i wyjazd dzieci był poza kontrolą służb. Pomimo zwiększonych środków bezpieczeństwa w województwie warmińsko-mazurskim doszło do tragicznego wypadku – 29 lipca br. 16-letni chłopiec utonął na kąpielisku strzeżonym w Orzyszu. Przedstawiciele kuratorium oświaty natychmiast po otrzymaniu informacji o zdarzeniu pojechali na miejsce wypoczynku i podjęli działania mające na celu objęcie pomocą psychologiczno-pedagogiczną zarówno dzieci, jak i opiekunów obozu.

Wszystkie sygnały o nieprawidłowościach powodowały podjęcie działań kontrolnych przez odpowiednie służby i pracowników nadzoru pedagogicznego. Ministerstwo Edukacji Narodowej będzie dysponowało całościowymi danymi dotyczącymi liczby uczniów przebywających na zorganizowanym wypoczynku po zakończeniu wakacji. Przypominamy, że zgłoszenie wypoczynku powinno zostać zarejestrowane w bazie i przesłane kuratorowi oświaty właściwemu ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania organizatora. Organizator ma obowiązek zgłosić wyjazd najpóźniej na 21 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku, najpóźniej na 14 dni przed terminem rozpoczęcia półkolonii lub wypoczynku za granicą oraz najpóźniej na 7 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku.

Bezpieczeństwo podczas letniego wypoczynku – działania MEN

Bezpieczeństwo uczniów podczas zorganizowanych wakacyjnych wyjazdów krajowych i zagranicznych jest jednym z priorytetów Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jeszcze przed wakacjami Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska skierowała list do dyrektorów szkół i placówek, w którym poprosiła dyrektorów, aby w sytuacji kryzysowej otoczyli opieką dzieci i młodzież wypoczywającą w pobliżu, udostępniając organizatorom kolonii, obozów czy biwaków m.in. pomieszczenia szkół i placówek. Minister Anna Zalewska poinformowała, że wiele służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo podjęło intensywne działania mające na celu usprawnienie i lepszą koordynację, np. akcji ratowniczych czy systemu powiadamiania. Szczególne wsparcie organizatorom wypoczynku udziela Państwowa Inspekcja Sanitarna, Państwowa Straż Pożarna, Policja, a także Lasy Państwowe.

Ponadto 21 czerwca br. został podpisany Protokół uzgodnień w zakresie wzmocnienia bezpieczeństwa na obozach harcerskich pod namiotami w celu wzmocnienia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży uczestniczących w obozach harcerskich pod namiotami. Sygnatariuszami Protokołu zostali: Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, Komendantem Głównym Policji i organizacje harcerskie. W dokumencie uzgodnione zostały zasady i gotowe procedury postępowania służb w przygotowaniu obozów harcerskich, a także w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia uczestników. Nakładają one konkretne obowiązki na komendę obozu harcerskiego, Państwową Straż Pożarną i Policję.

W środę, 25 lipca br. Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska odwiedziła harcerzy, którzy wypoczywali w Harcerskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Funce koło Chojnic (woj. pomorskie). Szefowa MEN spotkała się tam z polską grupą zuchów z Irlandii oraz harcerzami z Chojnic, którzy brali udział w usuwaniu skutków ubiegłorocznej nawałnicy na tym terenie.

Poradnik bezpiecznego wypoczynku

Aby pomóc rodzicom, ale także dzieciom i młodzieży w odpowiednim przygotowaniu się do wyjazdów MEN przygotował publikację „Poradnik bezpiecznego wypoczynku”, która jest dostępna na stronie internetowej ministerstwa. W poradniku można znaleźć wszystkie najważniejsze informacje dotyczące przygotowań do wyjazdów zarówno na letni, jak i na zimowy wypoczynek. Poradnik dostępny na stronie: https://men.gov.pl/strony/bezpieczny-wypoczynek-poradnik-men-dla-rodzicow-i-opiekunow.html

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sno/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.08.2018, 17:46
Źródło informacji MEN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ