Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: kolejne zatrzymania i zarzuty za handel dopalaczami (komunikat)

25.06.2018, 11:13aktualizacja: 25.06.2018, 11:13

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Łódzki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi wspólnie z policjantami z Zarządu w Rzeszowie Centralnego Biura Śledczego Policji prowadzi śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie zajmowali się wprowadzaniem do obrotu szkodliwych dla zdrowia substancji - tzw. „dopalaczy”. W ten sposób sprowadzali oni niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia wielu osób.

Zatrzymanych zostało 17 osób

W toku postępowania ustalono, że substancje były rozprowadzane za pośrednictwem sklepu internetowego oraz placówek handlowych działających w ramach 49 spółek. W zarządach tych spółek zasiadali podejrzani w tej sprawie: Michał W., Jakub G., Mateusz G. i Rafał G. Na terenie kraju w różnym czasie mogło działać ponad 80 punktów sprzedaży.

Pracownicy sklepów szkoleni byli przez członków grupy w jaki sposób sprzedawać środki zastępcze, jak je ewidencjonować, jak prowadzić rozliczenia, ale także jak postępować w przypadkach kontroli służb.

W ostatnich dniach na terenie województwa śląskiego przeprowadzono działania, na skutek których zatrzymano 17 osób zamieszanych w przestępczy proceder, a także przeszukano kilkadziesiąt mieszkań i miejsc użytkowanych przez podejrzanych. Zatrzymani zajmowali się sprzedażą substancji psychoaktywnych w różnych okresach czasu na terenie województwa śląskiego.

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Łódzkiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej prokurator ogłosił im zarzuty. Dotyczą one sprowadzenia zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób poprzez sprzedaż szkodliwych dla zdrowia substancji. Zarzuty usłyszała również jeszcze jedna osoba, która stawiła się na wezwanie prokuratora.

Podejrzani pracownicy zatrudnieni w sklepach oferujących środki zastępcze z pełną świadomością sprzedawali dostarczane im tzw. dopalacze, pomimo posiadania informacji o licznych zatruciach tymi środkami oraz o ich szkodliwości. Swoim zachowaniem powodowali oni zatem zagrożenie dla życia i zdrowia wielu osób.

Wobec wszystkich podejrzanych prokuratorzy zastosowali środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji.

Zarzuty usłyszało już 55 osób

W toku tego postępowania prokuratorskie zarzuty usłyszało już 55 podejrzanych. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono ich mienie na łączną kwotę ponad 8 milionów złotych.

Pierwsze działania przeprowadzono jeszcze w listopadzie 2015 roku. Zatrzymano wówczas osoby podejrzane między innymi o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Na podstawie zebranego materiału dowodowego sukcesywnie zatrzymywano kolejnych podejrzanych. W marcu 2018 roku na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego zatrzymano 8 osób podejrzanych o sprzedaż substancji psychoaktywnych.

W toku śledztwa policjanci wspólnie z pracownikami Państwowych Powiatowych Inspekcji Sanitarnych z terenu całej Polski zabezpieczyli ponad 154 tysiące opakowań substancji chemicznych m.in. o nazwach: „Rozpałka do pieca koloru srebrnego”, „Dodatek do piasku koloru srebrnego”, „Figowy dym”, „Odświeżacz do toalet o zapachu figowym”, „Rzymskie medaliony Jupiter”, „Ekstrakt rdzawy ogień”, „Clinax”, „Czereśniowy powiew”, „Niebieski kryształ”, „Zielony ogień”, „Turkusowy brud”, „Malinowy powiew”, „Jaśminowy ogień” i wiele innych. W wyniku przeprowadzonych badań fizykochemicznych stwierdzono, że w zabezpieczonych środkach występują substancje psychoaktywne m.in. 3,4-DMMC, UR-144, Pentedron, 3-MMC, NM2201, 3-EEC, MBMD, 4-Mec, AB Chminaca oraz 4-CMC.

Substancje są niebezpieczne dla życia

Warto przypomnieć, że zażycie substancji zawierającej 4-CMC może stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka poprzez zaburzenie rytmu serca, zmiany ciśnienia krwi skutkującymi utratą przytomności z zatrzymaniem krążenia włącznie.

Przyjmowanie 4-Mec wiąże się z wystąpieniem działania kardio i neurotoksycznego - podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia rytmu serca, wzrost temperatury ciała, bezsenność, szczękościsk, nadmierna potliwość, bóle głowy, rozszerzenie źrenic, nudności, wymioty, halucynacje.

Natomiast zażycie środków zawierających UR-144 może powodować m.in. stany niepokoju, drgawki, halucynacje, ataki paniki, pobudzenie ruchowe.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sno/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.06.2018, 11:13
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ