Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych: 25 lat Wydziału V ABW (komunikat)

20.06.2018, 12:03aktualizacja: 20.06.2018, 12:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych informuje:

Na przełomie kwietnia i maja 2018 roku minęła 25. rocznica powołania Wydziału V Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Z tej okazji ABW zorganizowała konferencję poświęconą antyterroryzmowi oraz pokazy działań taktyczno-strzeleckich funkcjonariuszy Wydziału. Konferencja w podwarszawskim Emowie była okazją zapoznania się z zadaniami i historią Wydziału V Agencji, który stanowi "siłę uderzeniową" ABW przeciwko najgroźniejszym przestępcom.

Głównymi zadaniami Wydziału V jest prowadzenie działań bojowych wobec członków zorganizowanych grup przestępczych, w tym grup o charakterze międzynarodowym, zabezpieczanie czynności operacyjnych oraz ochrona VIP. Funkcjonariusze Wydziału na co dzień zajmują się najgroźniejszymi dla państwa ludźmi. Ich praca to także dynamiczne przeszukania, dynamiczne zatrzymania, działania kontrterrorystyczne, zabezpieczanie kluczowych dla państwa wizyt i wydarzeń, czy ćwiczenia i doskonalenie umiejętności. Głównym celem działań szkoleniowych jest przygotowanie jednostki do operowania w każdych warunkach.

Wydział V skupia się na rozpoznawaniu, zapobieganiu i zwalczaniu zagrożeń godzących w bezpieczeństwo wewnętrzne państwa oraz jego porządek konstytucyjny. Na mocy Ustawy o działaniach antyterrorystycznych Wydział dołączył do grona grup kontrterrorystycznych", które mogą wykonywać czynności na miejscu zdarzenia o charakterze terrorystycznym. To właśnie walka z terroryzmem i zapobieganie zamachom są dla tzw. "piątkarzy" najważniejsze. Wiele razy w ostatnich latach funkcjonariusze dowodzili, że są skuteczni.

Swoje czynności Wydział V ABW prowadzi często we współpracy z innymi formacjami, np. Policją, Wojskiem, Strażą Graniczną, Krajową Administracją Skarbową lub Służbą Ochrony Państwa. Z tymi instytucjami "piątkarze" często również się szkolą. Szkolenia takie odbywają się także z Wojskami Specjalnymi, w szczególności JW. GROM, JW. LUBLINIEC, JW. FORMOZA, JW. AGAT, JW. NIL, Żandarmerią Wojskową. Ćwiczenia umożliwiające nieustanne podnoszenie kwalifikacji są prowadzone we współpracy z najbardziej znanymi formacjami na świecie, jak amerykańskie SWAT, FBI i HRT, rumuńskie SRI, a także francuskie jednostki antyterrorystów z grupy RAID. Profesjonalizm Wydziału V ABW jest znany w świecie służb kontrterrorystycznych.

O profesjonalizmie tym świadczą nie tylko ćwiczenia, ale również konkretne akcje realizowane przez funkcjonariuszy Wydziału V ABW. Wśród nich można wymienić realizowaną w kwietniu br. akcję w Dzierżoniowie, w czasie której ABW i Policja udaremniły przeprowadzenie koncertu neonazistowskiego. Funkcjonariusze prowadzili również swoje działania wobec Wojciecha K., którego proces toczy się obecnie przed sądem w Olsztynie. ABW zabezpieczyła u mężczyzny kilkadziesiąt sztuk broni, amunicję, oraz setki kilogramów niebezpiecznych substancji. K. odpowiada przed sądem za przygotowania zamachu na konstytucyjne organy państwa. Funkcjonariusze Wydziału V ABW prowadzili również działania związane z Mouradem T. Mężczyzna, mający powiązania z najgroźniejszymi dżihadystami z ISIS, usłyszał zarzuty związane z działalnością terrorystyczną. Podobnych spraw w 25-letniej historii Wydziału V ABW jest wiele. Każda z nich dowodzi, że praca "piątkarzy" jest jednym z filarów bezpieczeństwa Polski i Polaków.

Materiały do pobrania:

https://we.tl/nEPGhbO4tU

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ dka/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.06.2018, 12:03
Źródło informacji Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ