Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: Zatrzymany radca prawny oraz osoby zarządzające spółkami wykorzystywanymi do wyprowadzania pieniędzy z masy upadłości (komunikat)

19.06.2018, 14:07aktualizacja: 19.06.2018, 14:07

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

W dniu dzisiejszym (19 czerwca 2018 roku) na polecenie Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu funkcjonariusze CBA dokonali zatrzymania 8 osób.

Wyłudzono ponad 28 i pół miliona złotych

Wśród zatrzymanych osób jest radca prawny oraz osoby zarządzające spółkami wykorzystywanymi do wyprowadzania pieniędzy z masy upadłości. Sprawcy wyłudzili 28 milionów 600 tysięcy złotych na szkodę firmy specjalizującej się w budowie i remontach infrastruktury kolejowej poprzez zawieranie fikcyjnych umów i wystawianie nierzetelnych faktur VAT za rzekomo świadczone usługi, które w rzeczywistości nie zostały zrealizowane.

Prowadzone przez agentów CBA czynności obejmują przeszukania mieszkań zatrzymanych osób oraz siedziby firm uczestniczących w procederze wystawiania fikcyjnych faktur. Czynności realizowane są jedocześnie w terenie Warszawy i okolic, Gdańska, Lublina i Krakowa.

Zatrzymani zostaną przewiezieni do Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej, gdzie zostaną im ogłoszone zarzuty. Po przeprowadzeniu czynności z udziałem podejrzanych prokurator podejmie decyzję w przedmiocie zastosowania środków zapobiegawczych.

Zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej

Sprawcom zarzuca się m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej, popełnienie przestępstwa nadużycia uprawnień, działania na szkodę upadłych spółek, przywłaszczenia mienia, poświadczania nieprawdy w dokumentach oraz popełnienie poważnych przestępstw karnoskarbowych.

Zarzuty zasadniczo wiążą się z działalnością zorganizowanej grupy przestępczej, z udziałem syndyka Tomasza S., mającej na celu popełnianie przestępstw, na szkodę masy upadłości ustalonej spółki w upadłości układowej z siedzibą w Warszawie, polegających na przywłaszczaniu pochodzących z tej masy upadłości środków finansowych, w następstwie zawierania szeregu pozornych umów i ustnych porozumień, których przedmiotem miało być rzekome świadczenie usług, czemu towarzyszyło sporządzenie poświadczających nieprawdę dokumentów, w tym nierzetelnych faktur VAT.

Przedmiotem zarzutów jest także uszczuplenie podatku od towarów i usług wielkiej wartości, tj. w kwocie 5.357.577,74 złotych, co związane było z wykorzystaniem w rozliczeniach podatkowych nierzetelnych faktur VAT.

Kolejny etap śledztwa

To kolejny etap postępowania prowadzonego przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu wraz z funkcjonariuszami Centralnego Biura Antykorupcyjnego dotyczącego przekroczenia uprawnień poprzez wyprowadzanie pieniędzy z masy upadłości i działanie na szkodę upadłych spółek m.in. właściciela centrum hotelowo-konferencyjnego, spółki napraw infrastruktury kolejowej, spółdzielni mieszkaniowej, firmy budowlanej modernizującej publiczne szpitale, drukarni i dużej hurtowni papierniczej. Wyprowadzane z masy upadłości pieniądze były prane przy użyciu szeregu fikcyjnych podmiotów gospodarczych.

Dotychczasowe czynności

Uprzednio w śledztwie zarzuty usłyszało 8 osób. Są to m.in. zarzuty korupcyjne. Jednym ze zbadanych wcześniej wątków jest niekorzystna, powodująca szkodę w wielkich rozmiarach, sprzedaż centrum hotelowo-konferencyjnego w Warszawie. Syndyk wbrew obowiązkowi optymalnego wykorzystania majątek upadłego w celu zaspokojenia wierzycieli sprzedał przedsiębiorstwo warte co najmniej 31 milionów 153 tysiące złotych za mniej niż jedną trzecią tej kwoty tj. 9 milionów 351 tysięcy złotych. Straty tego konsorcjum wyniosły ponad 21 milionów 800 tysięcy złotych. Funkcjonariusze z warszawskiej Delegatury CBA zatrzymali w kwietniu ubiegłego roku osoby zamieszane w tę sprawę, w tym m.in. syndyka Tomasza S.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ emi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.06.2018, 14:07
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ