Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: surowe kary pozbawienia wolności dla twórców „piramidy finansowej” (komunikat)

25.04.2018, 12:53aktualizacja: 25.04.2018, 12:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Sąd Okręgowy w Kaliszu 18 kwietnia 2018 roku na kary pozbawienia wolności skazał 47-letniego mieszkańca Kalisza oraz 41-letniego mieszkańca jednej z podkaliskich miejscowości. Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim oskarżyła ich o stworzenie „piramidy finansowej” oraz prowadzenie działalności bankowej bez pozwolenia.

Wyrok zgodny z wnioskami prokuratora

Swoimi przestępczymi działaniami oskarżeni mężczyźni wyrządzili szkodę w wielkich rozmiarach w łącznej wysokości prawie 64 milionów złotych. Pokrzywdzonych zostało 641 osób.

Zgodnie z wnioskami prokuratora 47-latkowi Sąd wymierzył karę łączną 12 lat pozbawienia wolności, karę grzywny w wysokości 700 tysięcy złotych, a także orzekł obowiązek częściowego naprawienia szkody i pokrycia kosztów postępowania w wysokości 250 tysięcy złotych.

Drugi z mężczyzn został skazany na karę 3 lat pozbawienia wolności, karę grzywny w wysokości 250 tysięcy złotych. Sąd orzekł także obowiązek częściowego naprawienia szkody i zobowiązał oskarżonego do pokrycia kosztów postępowania w wysokości 160 tysięcy złotych.

Sprawcy wykorzystali schemat Ponziego

W toku śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Ostrowie Wielkopolskim ustalono, że oskarżeni mężczyźni opracowali internetową platformę w postaci tzw. „programu partnerskiego”. W rzeczywistości była ona platformą pożyczkową, w ramach której sprawcy zawierali z pokrzywdzonymi tzw. „umowy inwestycji”. Zobowiązywali się w nich do inwestowania wpłaconych od klientów środków w organizowanie kampanii reklamowych na cyfrowych nośnikach LED. Dokonane w sprawie ustalenia wykazały, że podejrzani nie inwestowali uzyskanych środków wpłacanych przez pokrzywdzonych. Wprowadzali oni pokrzywdzonych w błąd, co do realnej możliwości przeznaczania środków na działalność inwestycyjną i przeznaczali je na własne potrzeby oraz wypłatę rzekomych zysków dla części klientów. Miało to na celu uwiarygodnienie prowadzonej działalności.

Realizowane wypłaty środków pieniężnych na rzecz pokrzywdzonych pochodziły z wpłat pożyczek udzielanych przez kolejnych uczestników „programu partnerskiego”. Działając w ten sposób sprawcy stworzyli opartą o schemat Ponziego „piramidę finansową”.

Swoich czynów oskarżeni dopuścili się pomiędzy 30 września 2012 roku, a 19 maja 2016 roku.

W toku śledztwa, prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Ostrowie Wielkopolskim od 2014 roku, zgromadzono obszerny materiał dowodowy, w tym między innymi przesłuchano ponad 700 osób, zabezpieczono obszerną dokumentacje finansową oraz uzyskano kompleksową opinię międzynarodowej instytucji zajmującej się audytem finansowym.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.04.2018, 12:53
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ