Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: o Józefie Piłsudskim w Rumunii (komunikat)

19.04.2018, 15:42aktualizacja: 19.04.2018, 15:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski i wicemarszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz otworzyli w Bukareszcie wystawę „Józef Piłsudski – mąż stanu Polski i Europy”. Z inicjatywy tamtejszego Instytut Polskiego w stolicy Rumunii można ją oglądać do 20 maja.

Wystawa prezentuje Józefa Piłsudskiego jako architekta polskiej niepodległości odzyskanej w 1918 roku i osobę, która miała decydujący wpływ na kształt Polski po I wojnie światowe. Przypomina także zasługi dowódcy i polityka dla całego kontynentu, szczególnie poprzez wygraną w 1920 roku Bitwę Warszawską, która na kilka dekad uchroniła Polskę i Europę przed bolszewikami.

Józef Piłsudski miał także bliskie związki z Rumunią. Był zaprzyjaźniony z rumuńską rodziną królewską, bywał w tym kraju na długich wakacjach i cztery razy w czasie wizyt oficjalnych (1922, 1928, 1931, 1932).

Wystawa „Józef Piłsudski – mąż stanu Polski i Europy” jest elementem rumuńskich obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Wpisuje się także w stulecie tzw. Wielkiego Zjednoczenia Rumunii, które kraj ten świętuje w 2018 roku. Podkreślił to w swym wystąpieniu 18 kwietnia marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

– Ta rocznica nas łączy. Łączy nas też troska i dbałość o to, żeby zachować na kontynencie europejskim i na świecie pokój, aby nie dochodziło do tragedii i następnych wojen światowych – mówił marszałek Karczewski otwierając wystawę.

Ekspozycja poświęcona Józefowi Piłsudskiemu jest prezentowana w Rumunii przez Instytut Polski z Bukaresztu, a jej wernisaż został zorganizowany we współpracy z Ambasadą RP w Rumunii.

- Dzięki fantastycznym zasobom polskich archiwów mogliśmy uzupełnić wystawę, która jest pokazywana w różnych krajach świata, o plansze poświęcone Rumunii. Przypominają one o bardzo bliskich kontaktach między naszymi krajami w okresie międzywojennym i budzą szczególne zainteresowanie rumuńskiej publiczności, dla której postaci takie jak królowa Maria czy premier Nicolae Iorga, widoczni na tych zdjęciach, są doskonale rozpoznawalne – dodaje Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie.

Ekspozycję, przygotowaną w wyniku współpracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Instytutu Polskiego, można oglądać do 20 maja w Muzeum Miasta Bukaresztu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.04.2018, 15:42
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ