Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSWiA: MSWiA i służby apelują o rozwagę (komunikat)

23.02.2018, 15:53aktualizacja: 23.02.2018, 15:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSWiA informuje:

Synoptycy na najbliższy weekend przewiduje mrozy - nocą dochodzące nawet do kilkunastu stopni poniżej zera. Dlatego MSWiA oraz służby apelują o zwrócenie szczególnej uwagi na osoby bezdomne i starsze, którym grozi wychłodzenie. Od 1 listopada 2017 r. do dziś w wyniku wychłodzenia zmarło już 39 osób.

Zwracajmy uwagę na osoby, którym grozi wychłodzenie

Od 1 listopada 2017 r. do 22 lutego br. z powodu wychłodzenia zmarło już 39 osób. W związku z nadchodzącymi mrozami, służby apelują o wzmożoną czujność i zwracanie uwagi na wszystkie osoby, których życie może być zagrożone. Przez całą dobę czynne są numery alarmowe m.in. 112 i 997. Informacja szybko przekazana służbom może komuś uratować życie.

W okresie zimowym policjanci ze szczególną uwagą patrolują wszystkie miejsca, gdzie często przebywają bezdomni, m.in. kanały ciepłownicze, ogródki działkowe czy pustostany. Funkcjonariusze oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. Osobom bezdomnym zawsze proponują przewiezienie do ośrodka, w którym można zjeść ciepły posiłek i spędzić noc w bezpiecznych warunkach.

Ponad 3 tys. interwencji strażaków w związku z tlenkiem węgla

Od 1 października 2017 r. do 22 lutego br. Państwowa Straż Pożarna odnotowała ponad 3 tys. zdarzeń związanych z zatruciem czadem, w których prawie 1,8 tys. osób zostało poszkodowanych. W zdarzeniach tych 46 osób poniosło śmierć.

Tlenek węgla potocznie nazywany czadem jest bezwonny i bezbarwny, w wyniku jego działania dochodzi do niedotlenienia organizmu.

Przyczyną tragedii jest najczęściej nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa i brak wyobraźni. Państwowa Straż Pożarna podkreśla, że pod żadnym pozorem nie należy zatykać ani zaklejać przewodów wentylacyjnych. W urządzeniach gazowych, w przypadku braku wystarczającej ilości powietrza, dochodzi do niezupełnego spalania gazu i wytworzenia się niewyczuwalnego tlenku węgla. Niepokojącymi objawami świadczącymi o ulatniającym się czadzie mogą być nudności, senność i bóle głowy. Najprostszym sposobem, by ustrzec się przed zatruciem czadem jest zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ emi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.02.2018, 15:53
Źródło informacji MSWiA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ