Newsletter

Konferencja prasowa w Zamku Królewskim w Warszawie z okazji zakupu cennych numizmatów

21.02.2018, 09:58aktualizacja: 21.02.2018, 09:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

awers
awers
22 lutego 2018 r., godz. 11:00, Sala Odczytowa (Kinowa)

Zbiory Zamku Królewskiego w Warszawie - Muzeum wzbogaciły się ostatnio o unikatową złotówkę portretową Jana Kazimierza z 1664 r., zwaną tymfem od nazwiska jej twórcy Andrzeja Tymfa, dzierżawcy mennic koronnych. O jej wyjątkowości stanowi portret króla, który na „zwykłych” obiegowych tymfach nie był umieszczany - znajdował się tam tylko monogram królewski „ICR” (Ioannes Casimirus Rex). Zakup jest tym cenniejszy, że monety takiej odmiany nie ma w polskich kolekcjach muzealnych, a notowana była jedynie w XIX-wiecznych, rozproszonych dziś zbiorach radziwiłłowskich.

Ten niezwykły egzemplarz, znajdujący się w wyśmienitym stanie zachowania, jest również cięższy od innych tego typu monet, co każe przypuszczać, że była to najprawdopodobniej moneta próbna, która nie weszła do obiegu.

Na tej samej aukcji, która odbyła się 11 lutego 2018 r., zakupiono także cztery inne rzadkie medale, przedstawiające m.in. szturm wojsk polskich na obóz turecki podczas oblężenia Chocimia w 1673 r., a także dwa srebrne medale z wizerunkami Kazimierza Jagiellończyka oraz Henryka Walezego ze słynnej świty królewskiej Stanisława Augusta, która powstała na podstawie portretów Marcella Bacciarellego, znajdujących się w zamkowym Pokoju Marmurowym.

Wszystkie niedawno pozyskane artefakty znajdą swoje miejsce na stałej wystawie Gabinetu Numizmatycznego.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 21.02.2018, 09:58
Źródło informacji Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ