Newsletter

Polityka i społeczeństwo

IPN ws. spotkania delegacji IPN z Polonią w Chicago (komunikat)

22.01.2018, 18:43aktualizacja: 22.01.2018, 18:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- IPN informuje:

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek wraz z delegacją IPN uczestniczył 21 stycznia we mszy św. w Kościele Trójcy Świętej w Chicago. W katakumbach świątyni złożył ziemię z Kwatery Ł tzw. „Łączki” na warszawskich Powązkach, a potem rozmawiał z przedstawicielami Polonii. Szarek spotkał się m.in. z burmistrzem miasta Niles – Andrew Przybylo, któremu podziękował za wsparcie inicjatywy nadania jednej z ulic w tym mieście imienia gen. Andersa.

W uroczystości w kościele licznie wzięli udział harcerze, przedstawiciele szkół polonijnych, obecni byli konsulowie RP Piotr Janicki i Piotr Semeniuk, przedstawiciele Narodowych Sił Zbrojnych, a także grupy rekonstrukcyjne oraz członkowie Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, na zaproszenie którego delegacja IPN przybyła do Chicago.

„Polski nie da się zabić”

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji filmu animowanego „Niezwyciężeni”, który cieszy się w Chicago wielkim zainteresowaniem. Prezes IPN serdecznie dziękował za zaproszenie, zaznaczając, że „czuje się tutaj jak w domu”. Poprosił Polaków mieszkających w Chicago, żeby dbali o złożoną w katakumbach kościoła ziemię z Łączki, gdyż „jest ona relikwią, przypominającą w zawsze wolnym mieście, że Polski nie da się zabić”. O tym mówi „Łączka”, gdzie „chciano pogrążyć w niepamięci bohaterów walczących o wolność ojczyzny”.

Prezes przypomniał, że na schodach świątyni, w której odbywa się uroczystość, fotografowano niegdyś Paderewskiego i żołnierzy armii Hallera, a teraz zebrało się tutaj kolejne pokolenie, aby wspólnie dbać o Polskę. Dr Szarek skierował podziękowania również do edukatorów z Biura Edukacji Narodowej IPN – to dzięki ich pracy uczniowie szkół polonijnych pogłębili swoją wiedzę. Uroczystości towarzyszyła wystawa „Nie tylko dywizjon 303”, która wzbudziła duże zainteresowanie.

Kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim i Armii Hallera

Po południu prezes IPN spotkał się z burmistrzem miasta Niles – Andrew Przybylo, któremu podziękował za wsparcie inicjatywy nadania jednej z ulic w tym mieście imienia gen. Andersa. Następnie udał się na cmentarz św. Wojciecha w Niles, gdzie złożył kwiaty pod pomnikiem ku czci amerykańskich żołnierzy polskiego pochodzenia, poległych w bitwach I Wojny Światowej oraz żołnierzy Armii Hallera. Pomnik został wzniesiony w 1928 r. staraniem organizacji Polish-American Gold Star Fathers' and Mothers' Association. Na cokole, pod tablicą pamiątkową wyryto nazwiska uhonorowanych żołnierzy piechoty i marynarki.

Prezes IPN złożył kwiaty także pod Pomnikiem Katyńskim (autorstwa polskiego rzeźbiarza Wojciecha Seweryna), pod tablicą smoleńską oraz na grobie Agnieszki Wisły, jednej z 42 kobiet – ochotniczek ze Stanów Zjednoczonych, które jako pielęgniarki Polskiego Białego Krzyża w latach 1918-1921 opiekowały się rannymi żołnierzami w szpitalach wojskowych we Francji i w Polsce. W 1922 r. w Chicago Agnieszka Wisła założyła Komitet Pomocy Weteranom. Na koniec prezes Szarek złożył kwiaty w pod pomnikiem Polskiego Żołnierza w kwaterze kombatanckiej cmentarzu Maryhill w Niles.

W czasie wizyty w Chicago prezes IPN dr Jarosław Szarek – razem z delegacją Instytutu – odwiedził również siedzibę Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej (SWAP), gdzie zaprezentował m.in. wydany przez IPN album poświęcony legendarnemu dowódcy Błękitnej Armii – gen. Józefowi Hallerowi. SWAP to najstarsza polska organizacja kombatancka na świecie, działająca nieprzerwanie od 1921 r. W 2017 r. Stowarzyszenie zostało uhonorowane przez IPN tytułem Kustosza Pamięci Narodowej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ march/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.01.2018, 18:43
Źródło informacji IPN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ