Newsletter

Nauka i technologie

MŚ ws. projektu nowelizacji rozporządzenia określającego okresy polowań na zwierzęta łowne (komunikat)

20.07.2017, 20:45aktualizacja: 20.07.2017, 20:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MŚ informuje:

Ministerstwo Środowiska 20 lipca 2017 r. przekazało do zaopiniowania, konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych projekt nowelizacji rozporządzenia ws. określenia okresów polowań na zwierzęta łowne, dotyczący m.in. wprowadzenia całorocznego okresu polowań na dziki w całym kraju oraz wydłużenia okresu polowań na jelenie i daniele.

Koncepcja wprowadzenia całorocznego okresu polowań na dziki w całym kraju wynika przede wszystkim z konieczności podjęcia wszelkich możliwych działań zmierzających do maksymalnego ograniczania liczebności populacji dzika w związku z odnotowywanym ostatnio szybkim rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń (ASF). Zgodnie z opinią naukową Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) – to niższe zagęszczenie dzików wpływa na ograniczenie rozprzestrzeniania ASF. Jednocześnie dotychczas podejmowane działania, w tym m.in. wprowadzenie całorocznego okresu polowań na dziki w województwie podlaskim w latach 2014-2016 oraz maksymalne uproszczenie planowania ich pozyskania, czy wprowadzenie możliwości wykonywania odstrzału sanitarnego nie umożliwiły ograniczenia rozprzestrzeniania wirusa ASF. W związku z powyższym istnieje potrzeba pilnego wprowadzenia nowych rozwiązań prawnych ułatwiających wykonywanie polowania, co wpłynie na zmniejszenie zagęszczenia populacji dzików, a tym samym doprowadzić do powstrzymania dalszego rozprzestrzenianie się wirusa ASF.

Stanowczego podkreślenia wymaga fakt, że ostatnio ma miejsce niespotykana dotąd eskalacja przypadków i ognisk ASF u dzików i wśród trzody chlewnej. W pierwszym półroczu 2017 r. zarejestrowano w Polsce 210 przypadków ASF w populacji dzików. Dla porównania w 2014 r. zarejestrowano jedynie 30 przypadków, w 2015 r. - 53, a w 2016 r. - 80.

Przedstawione dane wskazują, że liczba przypadków ASF gwałtownie rośnie (obecnie ma miejsce trzecia fala ognisk ASF u trzody chlewnej), co stwarza coraz większe ryzyko transmisji wirusa ASF (ASFV) z populacji dzików do populacji świń, co stanowi zagrożenie nie tylko dla gospodarki narodowej Polski (ponoszenie kosztów wygaszania ognisk choroby, brak zainteresowania innych krajów eksportem wieprzowiny z Polski), ale także zagrożenie dla całej Unii Europejskiej.

Mając na uwadze fakt, że dziki są odpowiedzialne za wprowadzenie wirusa ASF do Polski, a ponadto są jego głównym wektorem - należy dążyć do bezwzględnego ograniczania ich liczebności oraz zahamowania możliwości potencjalnego rozprzestrzeniania choroby na kolejne kraje UE, czemu służyć mają rozwiązania zawarte w ww. projekcie rozporządzenia. Według badań, które dotyczą dynamiki rozprzestrzeniania się ASF wśród dzików, głównym czynnikiem decydującym o jego nasileniu jest gęstość ich populacji. Jej zmniejszenie - poprzez intensywny odstrzał – wpływa proporcjonalnie na zredukowanie liczby przypadków ASF. Zdaniem niektórych ekspertów z EFSA nie zasilanie środowiska dzików wirusem ASF z populacji świń, prowadzi po pewnym czasie do wygaszenia epizootii omawianej choroby w środowisku – do czego w obecnej sytuacji należy bezwzględnie dążyć.

Jednocześnie Ministerstwo Środowiska zapewnia, że nie istnieje ryzyko nadmiernego rozprzestrzeniania się wirusa ASF w głąb kraju w wyniku prowadzonych polowań, ponieważ obecnie dziki pozyskuje się jedynie w drodze polowań indywidualnych. Polowania zbiorowe rozpoczynają się zgodnie z obowiązującym prawem dopiero jesienią, gdy warunki atmosferyczne znacznie minimalizują przeżywalność wirusa. Ponadto w związku z faktem, że nie jest znana sytuacja epizootyczna ASF na Białorusi i Ukrainie - intensywny odstrzał dzików (zarówno planowy jak i sanitarny) wzdłuż granicy z tymi krajami jest wykonywany co najmniej od roku i ma na celu m.in. powstrzymanie przenoszenia wirusa z tamtych terenów do Polski.

Wydłużenie okresu polowań na jelenie i daniele wynika z konieczności ograniczenia szkód w uprawach i płodach rolnych oraz w gospodarce leśnej, co nie jest możliwe w obecnie obowiązujących okresach polowań. Decyzja o zmianie rozporządzenia została podjęta na skutek licznych wystąpień rolników i organizacji rolniczych.

Materiały dotyczące afrykańskiego pomoru świń (ASF) publikowane przez Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach:

http://www.piwet.pulawy.pl/piwet7/files/ASF/konf20170629/FILM%20-%20Plywajaca%20wataha%20dzikow.mp4http://www.piwet.pulawy.pl/piwet7/files/ASF/konf20170629/FILM-ASF.mp4 http://www.piwet.pulawy.pl/piwet7/files/ASF/konf20170629/FILM-ASFspot.wmv http://www.piwet.pulawy.pl/piwet7/files/ASF/konf20170629/ASF%20Dziki.pdf

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ flo/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.07.2017, 20:45
Źródło informacji
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ