Newsletter

Spółka PGNiG otwarta na współpracę ze startupami

18.07.2017, 18:18aktualizacja: 18.07.2017, 18:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PGNiG jest otwarta na współpracę ze startupami i oferuje im szereg narzędzi do rozwoju. W latach 2017-2022 spółka zamierza zainwestować we współpracę w tym zakresie aż 680 mln zł. Od czerwca, w inkubatorze przedsiębiorczości InnVento w Warszawie, udostępnia kreatywnym, innowacyjnym przedsięwzięciom m.in.: 600 m2 powierzchni biurowej, nowoczesne narzędzia biurowe i multimedialne, a także wsparcie prawników i innych specjalistów. Wszystko po to, by wypracować korzystne dla obu podmiotów rozwiązania biznesowe.

W poniedziałek w siedzibie InnVento odbyła się debata „Rozwój innowacji poprzez współpracę spółek skarbu państwa ze startupami”. O możliwościach współpracy dużych korporacji państwowych z małymi startupami, a także o rozwijającym się rynku innowacji w pierwszej części spotkania rozmawiali: prezes PGNiG SA Piotr Woźniak, wiceprezes PGNiG SA ds. rozwoju Łukasz Kroplewski, a także Szymon Kubicki, właściciel firmy Predictail, która pracuje w inkubatorze InnVento.

„Mamy niezgłębiony zasób danych i informacji, zarówno tych technicznych potrzebnych w obszarze poszukiwania i wydobycia, jak i w dystrybucji, a także działalności handlowej. Nie umiemy tego w całości zagospodarować. Postanowiliśmy wypracować zinstytucjonalizowaną formę współpracy ze startupami w postaci inkubatora przedsiębiorczości InnVento i sięgnąć po rozwiązania innowacyjne” - powiedział prezes Piotr Woźniak.

Jak dodał, w pierwszym etapie działania inkubatora zgłosiło się 50 startupów. Obecnie spółka współpracuje z dwoma.

„Kwalifikujemy firmy do naszego inkubatora w sposób praktykowany przez Amerykanów i Brytyjczyków, tzw. pit sessions. Zapraszamy kandydatów do zaprezentowania swego pomysłu w ciągu 60 sekund. Oczywiście pomysł musi się lokować w okolicach naszej branży. Dopiero z tak wyselekcjonowanymi kandydatami rozmawiamy” - wyjaśnił Piotr Woźniak.

Podkreślił, że PGNiG poszukuje innowacyjnych firm do współpracy w czterech głównych segmentach działalności: poszukiwawczo-wydobywczej, dystrybucji, wytwarzaniu energii i w działalności handlowej.

Wiceprezes spółki Łukasz Kroplewski dodał, że mogą zgłaszać się również firmy z ciekawymi pomysłami w tzw. miękkich obszarach: np. HR. „Nasze zapotrzebowanie jest ogromne, jesteśmy otwarci” - zaznaczył.

Jak mówił, poza inkubatorem, w którym znajduje się 600 m2 powierzchni biurowej, dostęp do sieci IT i nowoczesnych narzędzi biurowych i multimedialnych, spółka organizuje również inne działania skierowane do innowacyjnych przedsiębiorców. „Warsztaty Innowacyjnych Pomysłów, specjalna ścieżka w ramach akceleratora MIT Enterprise Poland, Start in Poland - Sky Lab - to tylko niektóre z nich” - wyjaśnił wiceprezes PGNiG.

Szymon Kubicki, właściciel firmy Predictail, która korzysta z inkubatora InnVento, powiedział, że to, co spółka PGNiG zrobiła, jest ogromną wartością. „Byliśmy mile zaskoczeni kontaktami z przedstawicielami PGNiG. Na każdym etapie współpracy spotykaliśmy otwartych ludzi, gotowych do pomocy. To bardzo inspirujące” - podkreślił.

Jak wyjaśnił, Predictail zajmuje się obniżaniem kosztów przedsiębiorstw przemysłowych związanych z przestojami w pracy z powodu niskiej wydajności maszyn. „Wykonujemy to analizując dane z tych maszyn i przewidując ich przestoje. Obecnie pracujemy nad wdrożeniem testowym w infrastrukturze dystrybucji gazu” - dodał.

„Na pewno startupy takie jak nasz, działające w obszarze inżynierii, skomplikowanej technologii, muszą mieć wsparcie dużej korporacji i jej specjalistów. To bardzo pomocne” - zaznaczył.

W drugiej części debaty o współpracy z innowacyjnymi przedsiębiorcami rozmawiali również: Henryk Mucha, prezes PGNiG OD, Wojciech Dąbrowski, prezes PGNiG Termika oraz Adam Węgrzyn, członek zarządu PSG Sp. z o.o.

„Innowacje są potrzebne po to, by w dalszym ciągu być liderem” - oświadczył Henryk Mucha. Z kolei Wojciech Dąbrowski rozwinął tę myśl, mówiąc, że innowacje mają prowadzić do generowania dodatkowych zysków dla przedsiębiorstw. „To jest cel finansowania badań i nowych technologii” - podkreślił.

Adam Węgrzyn zwrócił uwagę na wartość tworzenia „polskiej myśli technologicznej”. „Cały czas szukamy małych innowacyjnych firm, by przychodziły do nas ze swoimi pomysłami” - podkreślił. „PSG bardzo ambitnie uczestniczy w kilku ważnych projektach, m.in. projekcie wykorzystania bezzałogowych systemów latających do monitoringu sieci. Jako operator mamy obowiązek dokonywać inspekcji sieci. Pojawiają się nowe możliwości związane z dronami. To technologia, która jest nam potrzebna” - wyjaśnił. Zaapelował do startupów, które mają pomysły, o zgłaszanie się do PSG.

Rola startupów na świecie dynamicznie rośnie. Warszawa ma szansę stać się centrum ich rozwoju w Europie Środkowo-Wschodniej. Ostatnie międzynarodowe rankingi ukazują stolicę Polski jako jedno z najszybciej na świecie rozwijających się centrum nowych technologii, a polską gospodarkę plasują wśród najbardziej sprzyjających rozwojowi startupów.

Materiał powstał we współpracy z PGNiG.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 18.07.2017, 18:18
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii