Newsletter

Za PPP idzie nie tylko finansowanie, ale i jakość, wiedza i doświadczenie

12.05.2017, 14:23aktualizacja: 12.05.2017, 14:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Partnerstwo publiczno-prywatne to nie tylko możliwość zdobycia przez samorządy finansowania dla projektów. Za PPP idzie jakość, wiedza i doświadczenie - podkreślali uczestnicy panelu "Przyszłość PPP w Polsce" w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Zdaniem uczestników dyskusji, jedną z barier dla rozwoju PPP w Polsce jest brak wzajemnego zaufania obu stron. Jednak są w Polsce samorządy, w których ta formuła bardzo dobrze się sprawdza. O doświadczeniach miasta Płock we współpracy z firmą Siemens przy termomodernizacji budynków mówił zastępca prezydenta Płocka Jacek Terebus.

Jak powiedział, miasto dopiero we współpracy z Siemensem osiągnęło efekty w postaci znaczących oszczędności energetycznych zmodernizowanych budynków. "Przez wiele lat modernizowaliśmy budynki, poprzez zmianę elewacji, wymianę stolarki okiennej, instalacji wewnętrznej. I co z tego? Takie rachunki, jak płaciliśmy przed, płaciliśmy po. Dziś po zrobieniu projektu z firmą Siemens, która przyszła, pokazała nam, jak należy to zrobić, jak powinniśmy zarządzać energią - np. powinniśmy porozmawiać z dyrektorami szkół, z paniami, które sprzątają po południu, z nauczycielami, którzy na przerwach otwierają okna i nie przykręcają grzejników - mamy znacznie niższe rachunki" - mówił wiceprezydent Płocka.

Zdaniem dyrektora Działu Efektywności Energetycznej, Siemens Sp. z o.o., Marka Tobiaciellego, liczba ok. 30-40 projektów samorządowych przygotowanych rocznie do realizacji w formule PPP jest zbyt mała i to przygnębia. Podkreślił, że Ministerstwo Rozwoju wprowadziło już takie rozwiązania prawne, by PPP stało się bardziej przystępne dla samorządowców.

Jak zaznaczył, projekty dotyczące efektywności energetycznej budynków są najprostsze i modelowe, bo nie wymagają złożonych finansowań bankowych. Można je "wymierzyć w jednostkach technicznych", a więc łatwo o ich weryfikację.

Dlatego właśnie jego zdaniem, większa ilość projektów PPP w obszarze termomodernizacji budynków będzie papierkiem lakmusowym dynamiki rozwoju PPP w polskich samorządach. "50 rocznie - to jest prosta sprawa" - ocenił.

Materiał powstał we współpracy z Siemens Polska.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 12.05.2017, 14:23
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ