Newsletter

Nauka i technologie

MŚ: wiceminister Mariusz Gajda o bezpieczeństwie przeciwpowodziowym (komunikat)

28.04.2017, 16:44aktualizacja: 28.04.2017, 16:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MŚ informuje:

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne 3. i 2. na terenie siedmiu województw. Opady deszczu spowodowały przekroczenie stanów alarmowych, występują też lokalne podtopienia. "Takie sytuacje pokazują fatalny stan infrastruktury przeciwpowodziowej, za którą odpowiedzialność ponosi koalicja PO-PSL - mówi wiceminister środowiska Mariusz Gajda.

Trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia hydrologicznego ogłoszono dla województw: opolskiego, śląskiego i łódzkiego. Ostrzeżenia 2 stopnia, możliwość przekroczenie stanów ostrzegawczych, wydano dla województw: opolskiego, dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego i mazowieckiego.

Obecnie nie występuje zagrożenie powodziowe na dużych rzekach, natomiast na mniejszych (dopływach) mamy do czynienia z podtopieniami. Jednostki nadzorowane przez Ministra Środowiska na bieżąco jednak monitorują sytuację na rzekach i zbiornikach retencyjnych.

„Zastaliśmy wieloletnie zaniedbania przy realizacji inwestycji strategicznych z punktu widzenia gospodarki wodnej. Przez 8 lat rządów PO-PSL niedokończone zostały kluczowe inwestycje. Zastaliśmy m.in. niedokończony zbiornik Świnna Poręba, którego budowa zostanie ukończona w tym roku, a także nieprawidłowo prowadzoną budowę zbiornika Racibórz. Nie został też wykonany stopień wodny Malczyce na Odrze, na który zostało wstrzymane finansowanie. Dopiero od 2016 r. jest on ponownie realizowany z terminem zakończenia na 2019 r. – mówi wiceminister środowiska Mariusz Gajda.

Nowe Prawo wodne

Ministerstwo Środowiska przygotowało nowe Prawo wodne, które ma się przyczynić m.in. do poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w Polsce. Jak podkreśla wiceminister Gajda, podstawowymi błędami przez ostatnie lata było niewłaściwe zarządzanie w gospodarce wodnej - wały przeciwpowodziowe u marszałków województw, rzeki w administracji rządowej. Brakowało też systematycznego finansowania inwestycji przeciwpowodziowych.

„Te błędy naprawia projekt ustawy - prawa wodnego, który 26 kwietnia został skierowany do Sejmu RP. Zakłada on jednolite zarządzanie w gospodarce wodnej, rzeka i wały będą znajdowały się w jednych rękach. Przewidziano w nim również zwiększone i systematyczne finansowanie, szczególnie pod kątem ochrony przed powodzią – podkreśla wiceminister Gajda.

Projekt ustawy proponuje utworzenie jednolitej struktury służb gospodarki wodnej na terenie całego kraju - Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”. W imieniu Skarbu Państwa będzie ono zarządzało wszystkimi wodami publicznymi. Pozwoli to na lepsze zarządzanie nie tylko wałami przeciwpowodziowymi, ale także urządzeniami melioracyjnymi, co w efekcie zwiększy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe obywateli.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mż/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.04.2017, 16:44
Źródło informacji
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii