Newsletter

Moskiewskie banknoty dla Polaków. PWPW ujawnia swoje archiwa

31.03.2017, 18:40aktualizacja: 31.03.2017, 18:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot.1 PAP/Paweł Supernak
Fot.1 PAP/Paweł Supernak
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. zaprezentowała arkusze banknotowe z tzw. "serii lubelskiej" z 1944 roku. Podczas konferencji prasowej przedstawiciele Wytwórni przypomnieli, że nazwa banknotów pochodzi od Lublina, w którym na polecenie Józefa Stalina znajdowała się siedziba Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, który był organem władzy komunistycznej w Polsce, w pełni zależnym od Moskwy.

Prezes PWPW S.A. Piotr Woyciechowski zwrócił uwagę, że banknoty "serii lubelskiej" zostały wyprodukowane przez Sowietów jeszcze przed zajęciem ziem wschodnich Rzeczypospolitej w 1944 roku. Nominały o wartości od 50 groszy do 500 złotych zaprojektował Iwan Iwanowicz Dubasow. Zostały one wykonane techniką typograficzną w moskiewskiej drukarni GOZNAK.

Zdaniem prezesa Woyciechowskiego jest to jeden z przykładów uzależnienia Polski od Związku Radzieckiego. "Historia uczy, że jednym z elementów suwerenności danego obszaru króla, książąt i państw jest możliwość bicia własnych monet, czy też później drukowania banknotów, ale jest to także instrument podporządkowania" - powiedział Piotr Woyciechowski.

Banknoty były słabo zabezpieczone i posiadały błędy językowe. W klauzuli prawnej widniał początkowo opis "przyjmowanie we wszystkich wypłatach jest obowiązkowym". Rusycyzm został zmieniony na słowo „obowiązkowe” na banknotach drukowanych potem w drukarniach w Łodzi i Krakowie.

"Dla Polaków był to banknot brzydki, widać też na nim litery rosyjskie" - zauważyła Monika Olbryś-Zegarowska, kierownik Wydziału Historyczno-Archiwalnego PWPW S.A.

Banknoty "lubelskie" były wprowadzone do obiegu w 1945 roku, jednak data 1944 nie zniknęła. Produkowano je na podstawie materiałów sprowadzonych z Moskwy, m.in. z klisz, farb, a nawet papieru banknotowego.

Zaprezentowane opinii publicznej arkusze banknotowe z "serii lubelskiej" pochodzą z emisji pamiątkowej z 1974 roku, wykonanej z oryginalnych klisz w PWPW.

Banknoty z "serii lubelskiej" staną się eksponatami profesjonalnego muzeum PWPW, które spółka planuje otworzyć pod koniec 2018 roku w budynku przy ul. Rybaki 35, przylegającym do kompleksu Wytwórni przy ul. Sanguszki. Będą tam prezentowane najcenniejsze zbiory archiwalne PWPW S.A., a wśród nich banknoty serii oznaczonej kryptonimem E-71, przygotowane na wypadek działań wojennych w czasach PRL. Pochodzą one z odtajnionej w 2015 roku serii "Wielkich Miast", która nigdy nie została wprowadzona do obiegu w Polsce Ludowej. Z zachowanej dokumentacji wynika, że miały być one emitowane na obszarach objętych działaniami wojennymi, a następnie okupowanych

"Istnieje pewna hipoteza, która musi być potwierdzona i przebadana, że banknoty o kryptonimie E-71 (…) miały być wykorzystywane na okupowanych terenach północnej części Republiki Federalnej Niemiec, Holandii i Danii, czyli tam gdzie wojska PRL miały zajmować - według planów moskiewskich - obszary Europy" - powiedział Piotr Woyciechowski.

Materiał powstał we współpracy z PWPW S.A.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 31.03.2017, 18:40
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ