Newsletter

MRiRW: medialne doniesienia a fakty (komunikat)

30.03.2017, 19:00aktualizacja: 30.03.2017, 19:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MRiRW informuje:

Rozpowszechniana informacja dotycząca otrzymania przez Polskę znacznie niższych środków finansowych z budżetu UE niż kwota wnioskowana przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na dofinansowanie strat dla sektora wieprzowiny z tytułu ograniczeń wprowadzonych w związku z ASF jest w pełni nieuzasadniona i wynika z braku wiedzy na ten temat.

Przede wszystkim resort rolnictwa zabiegał o wsparcie finansowe na pokrycie strat w sektorze wieprzowiny z dwóch niezależnych działań, które wynikają z różnych podstaw prawnych i dotyczą odrębnych części budżetu UE.

Niezależnie od wniosku skierowanego 3 listopada 2016 r. do Komisji Europejskiej prowadzone były prace nad wdrożeniem pomocy dostosowawczej przewidzianej w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2016/1613 z dnia 8 września 2016 r. przewidującym nadzwyczajną pomoc dostosowawczą dla producentów mleka i rolników w innych sektorach hodowlanych. Rozporządzenie to wchodzi w skład pakietu pomocy dla rolnictwa zaproponowanego przez Komisję Europejską w lipcu 2016 r. Polska otrzymała w ramach tego pakietu kwotę 98 689 872,6 PLN czyli około 23,4 mln euro.

Przeważająca część tych środków została przeznaczona na wsparcie w sektorze wieprzowiny. W ramach tej pomocy wdrażane są obecnie trzy mechanizmy wsparcia dla producentów świń dotyczące refundacji kosztów zakupu loszek i knurów hodowlanych, refundacji kosztów zakupu jałówek hodowlanych ras mięsnych pozwalające na zmianę profilu produkcji oraz mechanizm rekompensat finansowych z tytułu niższych cen sprzedaży świń w strefach objętych restrykcjami weterynaryjnymi z tytułu ASF. W związku z tym w trakcie procedowania tego wniosku do Komisji Europejskiej Polska potwierdziła ostateczną liczbę świń, które po wdrożeniu pomocy dostosowawczej mogą być jeszcze objęte pomocą z tytułu poniesionych strat, co w konsekwencji wpłynęło na obniżenie kwoty środków finansowych w stosunku do kwoty wyjściowej.

Ponadto należy mieć na uwadze również to, że nadal trwają uzgodnienia z Komisją Europejską w zakresie jednego z proponowanych we wniosku mechanizmów pomocy dotyczącego rekompensat z tytułu sanitarnego zakazu utrzymania świń w gospodarstwach znajdujących się w strefach objętych restrykcjami.

W prowadzonych pracach związanych ze wsparciem sektora wieprzowiny, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kierował się w szczególności racjonalnym wykorzystaniem środków finansowych, tj. w pierwszej kolejności wykorzystaniem środków z budżetu unijnego w ramach przyznanej Polsce pomocy dostosowawczej, w drugiej natomiast wykorzystaniem środków objętych wnioskiem do Komisji, które zgodnie z przepisami, na podstawie których te środki są uruchamiane mogą stanowić wyłącznie 50 proc. wydatków ponoszonych na dane działanie pomocowe. Pozostałe 50 proc. wydatków musi być finansowane z budżetu krajowego.

Podjęte dotychczas działania pozwalają na zabezpieczenie potrzeb wynikających z udzielenia rekompensat dla rolników, którzy na obszarach objętych restrykcjami weterynaryjnymi z tytułu ASF ponieśli realne straty finansowe.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mż/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.03.2017, 19:00
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ