Newsletter

MIB: wiceminister T. Żuchowski wziął udział w Kongresie Geodetów Polskich (komunikat)

24.03.2017, 15:29aktualizacja: 24.03.2017, 15:29

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MIB informuje:

- Jednym z problemów, jakie napotkaliśmy we współpracy, jest brak jedności środowiska geodezyjnego i kartograficznego wobec istniejących problemów, zarówno dotyczących obowiązujących przepisów prawa, jak i wizji organizacji służby geodezyjnej i kartograficznej. Dlatego tegoroczne hasło kongresu: „Jedność Geodezyjna", jest bardzo aktualne – mówił 24 marca 2017 r. w Piotrkowie Trybunalskim wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.

W trwających w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa pracach nad kodeksem urbanistyczno-budowlanym środowisko geodezyjne było jednym z najaktywniejszych. Największą aktywność w sprawie przepisów regulujących kwestie geodezyjne w kodeksie wykazały m.in. Stowarzyszenie Geodetów Polskich, Geodezyjna Izba Gospodarcza i Polska Izba Inżynierów Budownictwa. Wśród poruszonych problemów znalazły się aktualność opracowań stanowiących podstawy mapy do celów projektowych i planu sytuacyjnego, a także problematyka narad koordynacyjnych oraz konieczność większego nacisku na używanie nowoczesnych technologii przy tworzeniu opracowań geodezyjnych.

Podczas kongresu wiceminister Tomasz Żuchowski poruszył kwestię konieczności zwiększenia wysiłków administracji samorządowej w celu zintegrowania z systemem Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach (ZSIN) systemów teleinformatycznych, za pomocą których prowadzone są ewidencje gruntów i budynków. W lutym 2017 r., jako Pełnomocnik Rządu do spraw Rządowego Programu Rozwoju Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach, zwrócił się do 220 starostów z prośbą o doprowadzenie do zgodności z przepisami prawa prowadzonych ewidencji gruntów i budynków, także z wykorzystaniem środków w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych.

Prace Zespołu do spraw Rządowego Programu Rozwoju Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach

Także w lutym 2017 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu do spraw Rządowego Programu Rozwoju Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach w nowym składzie. Na posiedzeniu został przedstawiony stan realizacji prac nad systemem oraz dotychczasowy model funkcjonowania zespołu i rezultaty wcześniej podejmowanych inicjatyw.

- Chcemy, aby do prac nad rozwiązaniami systemowymi w zakresie geodezji włączone zostały środowiska geodezyjne i kartograficzne, Służba Geodezyjna i Kartograficzna, jak również inne resorty. Ze względu na zakres zadań w tym zakresie, obejmujących standardy wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych, kwestie państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, uprawnień do wykonywania zawodu, zintegrowany system informacji o nieruchomościach, czy organizację struktury służby geodezyjnej i kartograficznej niezbędne jest wspólne przedyskutowanie tych zagadnień z całym środowiskiem geodezyjnym i kartograficznym - podkreślił wiceminister Tomasz Żuchowski.

Zespół doradczy MIB ds. rozwiązań systemowych w geodezji i kartografii

Wiceminister przypomniał, że podjęto decyzję o powołaniu zespołu doradczego Ministra Infrastruktury i Budownictwa do spraw rozwiązań systemowych w geodezji i kartografii. Zaproszenie do udziału w pracach zespołu zostało skierowane do kilkunastu organizacji, stowarzyszeń, organów administracji rządowej oraz uczelni. Zadaniem stojącym przed zespołem jest przede wszystkim wspólne (z udziałem środowisk geodezyjnych i administracji publicznej) zdiagnozowanie potrzeb systemu, które wymajają pilnych i gruntownych zmian oraz wypracowanie jednolitych i spójnych kierunków tych zmian.

Spotkania ze środowiskiem geodetów i kartografów

W czerwcu 2016 r., podczas spotkania z przedstawicielami środowiska geodezji i kartografii oraz posłankami Anną Paluch (PiS) i Barbarą Chrobak (Kukiz’15) i przedstawicielami: Stowarzyszenia Geodetów Polskich, Polskiej Geodezji Komercyjnej, Geodezyjnej Izby Gospodarczej, Stowarzyszenia Kartografów Polskich, Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego, Związku Miast Polskich oraz uczelni i lokalnych organizacji geodezyjnych, dyskutowano o stanie krajowej geodezji oraz o kierunkach jej zmian. Zgłaszane na tym spotkaniu postulaty nie zostały jeszcze w całości zrealizowane. Wiceminister zwrócił uwagę, że taki stan rzeczy wynika po części z braku zaangażowania środowiska geodezyjnego w toczące się w MIB prace, mimo jego wystąpienia w listopadzie 2016 r. z prośbą o analizę problemów związanych ze stosowaniem rozporządzenia w sprawie standardów technicznych stosowanych w geodezji i kartografii.

MIB odpowiedzialne za sprawy geodezji i kartografii

Od 27 listopada 2015 r. Minister Infrastruktury i Budownictwa jest odpowiedzialny za sprawy geodezji i kartografii. Zmiany w ustawie o działach administracji nie objęły jednak ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, w której to minister właściwy do spraw administracji publicznej wciąż odpowiadał za nadzór nad Głównym Geodetą Kraju oraz posiadał upoważnienie do wydawania rozporządzeń wykonawczych do ustawy. Odpowiednich zmian dokonano 31 sierpnia 2016 r. - wejście w życie nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej sfinalizowało przejście spraw geodezji i kartografii pod nadzór Ministra Infrastruktury i Budownictwa.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ march/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.03.2017, 15:29
Źródło informacji MIB
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ