Newsletter

MR: Polska na targach Hannover Messe 2017 (komunikat)

23.03.2017, 13:49aktualizacja: 23.03.2017, 13:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MR informuje:

Polska jest krajem partnerskim tegorocznej edycji największej i najważniejszej na świecie imprezy przemysłowej. Około 1,2 tys. m2 powierzchni zajmie polskie stoisko narodowe na targach Hannover Messe 2017. Swoje innowacyjne produkty i rozwiązania przedstawi na nim 11 polskich firm. Oprócz nich, na stoisku obecne będzie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, osiem regionów, pięć Specjalnych Stref Ekonomicznych i Urząd Dozoru Technicznego. W sumie, podczas wystawy, także w ogólnej przestrzeni targowej, zaprezentuje się ok. 200 rodzimych przedsiębiorstw, w tym start-upy.

Hasłem targów Hannover Messe 2017 jest „Integrated Industry – Creating Value”. Idea ta łączy w sobie różne tematy związane np. z cyfryzacją produkcji (Industry 4.0) czy efektywnością energetyczną. W hasło to wpisują się działania polskiego rządu, określone w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, w szczególności dotyczące reindustrializacji i innowacyjności.

Targi w Hanowerze to doskonała okazja do kompleksowej promocji polskiej gospodarki na arenie międzynarodowej i budowania silnych polskich marek w dziedzinie wysokich technologii. Nasze produkty odznaczają się bardzo wysoką jakością, a polskie firmy z sukcesem działają na zagranicznych rynkach i są doceniane przez nawet najbardziej wymagających odbiorców.

Smart means Poland

Hasło przewodnie naszej obecności na targach w Hanowerze, jako kraju partnerskiego, to SMART MEANS POLAND. Logiem jest K-dron – figura idealna, która jest kwadratem wpisanym w drugi kwadrat. Jego powierzchnia jest zarazem symetryczna i niesymetryczna, wklęsła i wypukła. Użycie polskich barw narodowych w K-dronie symbolizuje kreatywny i innowacyjny potencjał polskiej gospodarki.

Stoisko narodowe

Stoisko o powierzchni ok. 1,2 tys. m2 będzie miejscem prezentacji osiągnięć polskiej gospodarki. Znajdzie się w głównej hali kompleksu targów. Swoje produkty przedstawi na nim 11 polskich firm. Są to:

-ML System S.A – producent ogniw fotowoltaicznych nowej generacji;

-Solaris Bus & Coach S.A. – światowy producent autobusów, w tym autobusów elektrycznych;

-Ursus Bus S.A – światowy producent pojazdów, w tym z napędem elektrycznym;

-Transition Technologies – firma oferująca systemy informatyczne i inżynierskie dla przemysłu, przede wszystkim energetycznego;

-Saule Technologies – autor nowej technologii wytwarzania elastycznych ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów;

-Eko energetyka – producent infrastruktury ładowania dla autobusów i samochodów elektrycznych;

-DT Poland – producent nowoczesnego oprogramowania;

-Zortrax – producent drukarek 3D i materiałów do druku służących do zaawansowanego projektowania dla przemysłu;

-Medcom – jeden z najbardziej innowacyjnych producentów urządzeń energoelektronicznych na świecie;

-H. Cegielski – Poznań S.A. – firma o ponad 170-letniej tradycji oferująca zaawansowane technologicznie produkty z branż takich jak energetyka, transport, inżynieria środowiskowa, produkcja konstrukcji stalowych;

-TMA Automation – firma projektująca i budująca nowoczesne rozwiązania z zakresu: robotyki, automatyki, mechaniki i systemów wizyjnych.

Z osiągnięciami polskiej nauki i myśli technologicznej zapoznać się będzie można na stanowiskach Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a także SciTech Poland.

Na polskim stoisku narodowym obecnych będzie też 8 województw: lubelskie, lubuskie, małopolskie, opolskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, zachodniopomorskie, 5 Specjalnych Stref Ekonomicznych (Łódzka SSE, Kostrzyńsko-Słubicka SSE, Wałbrzyska SSE, Mielecka SSE, Tarnobrzeska SSE) oraz Urząd Dozoru Technicznego.

Stoisko SciTech Poland

Na 420 m2 zaprezentują swoje wynalazki studenci – laureaci projektu „Najlepsi z najlepszych”. Wśród nich znajdą się między innymi robot, który uczy dzieci programowania (Photon), łazik marsjański, autonomiczny pojazd elektryczny czy samochód solarny. Innowacyjne technologie przedstawią również uczelnie i instytuty naukowe. Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego pokaże miękkie mikroroboty napędzany światłem, a Uniwersytet Jagielloński – nowy tomograf PET. W sumie na stoisku odbędzie się prezentacja 27 innowacji z polskim znakiem jakości.

Strefa start-upów

W Hanowerze będzie też 18 młodych innowacyjnych firm, w tym 3, które otrzymały w ramach konkursu „Start-upy w Pałacu”, nagrodę Ministra Rozwoju i Finansów. Swoją ofertę przedstawią w strefie start-upów. Są to:

-XTPL – spółka technologiczna, która rozwija chronioną patentem technologię druku ultracienkich linii przewodzących;

-HussarTech – startup zajmujący się komercyjnym zastosowaniem wynalazku, jakim jest hybrydowy materiał o właściwościach bakteriobójczych, grzybobójczych i antywirusowych;

-Billon Group – firma technologiczna, która stworzyła pierwszy na świecie system pieniądza elektronicznego, umożliwiający obrót złotym polskim oraz innymi walutami w zgodzie z regulacjami oraz bez ograniczeń czasu i miejsca.

Wsparcie dla firm

Ministerstwo Rozwoju opracowało program promocji umożliwiający przedsiębiorcom ubieganie się o dofinansowanie ich udziału w targach. Fundusze pochodzą z Programu Inteligentny Rozwój. Konkurs prowadziła Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Nabór wniosków rozpoczął się 12 stycznia 2017 r. Zakończył 13 lutego 2017 r.

31 firm dzięki w sumie 2,3 mln zł z Programu Inteligentny Rozwój będzie mogło zaprezentować się na własnym stoisku. Będą miały także możliwość spotkania się z partnerami biznesowymi w polskiej strefie.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oferuje także przedsiębiorcom możliwość udziału w międzynarodowych giełdach kooperacyjnych odbywających się w trakcie targów. To Międzynarodowa Giełda Kooperacyjna EEN (24-28 kwietnia 2017 r.) oraz Technology Cooperation Days (25-27 kwietnia 2017 r.). Do udziału w tych wydarzeniach zarejestrowało się dotychczas ponad 80 polskich firm.

Wydarzenia podczas Hannover Messe

Szczególnym wydarzeniem związanym z polską obecności na targach jest uroczysta ceremonia otwarcia, która odbędzie się wieczorem 23 kwietnia br. Podczas gali z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państw i firm obecnych na targach, odbędzie się prezentacja naszego kraju. Koordynatorem tego wydarzenia jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Odpowiedzialna jest ona też za planowane następnego dnia otwarcie stoiska narodowego.

24 kwietnia 2017 r., po otwarciu stoiska narodowego z udziałem kanclerz Angeli Merkel, premier Beaty Szydło, wicepremierów Mateusza Morawieckiego i Jarosława Gowina oraz polskiej delegacji, przewidziana jest wizytacja stoisk polskich i niemieckich wystawców.

Wicepremier Mateusz Morawiecki weźmie też udział w Polish-German Business Summit oraz odwiedzi stoiska polskich firm.

Podczas pobytu delegacji polskiej w Hanowerze planowane są także spotkania bilateralne z delegacjami rządowymi krajów biorących udział w targach.

Na 26 kwietnia 2017 r. zaplanowano organizację tradycyjnego wieczoru kraju partnerskiego – Partner Country Night.

Współpraca instytucji

W organizację udziału Polski na targach Hannover Messe 2017 zaangażowanych jest wiele instytucji.

Organizatorzy: Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polski Fundusz Rozwoju, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Agencja Rozwoju Przemysłu, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Główni partnerzy strategiczni innowacyjnej Polski na Hannover Messe 2017: PKN Orlen, PKO Bank Polski.

Partnerzy strategiczni innowacyjnej Polski na Hannover Messe 2017: PZU S.A., Urząd Dozoru Technicznego, Bank Gospodarstwa Krajowego, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A., Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Famur, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ march/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.03.2017, 13:49
Źródło informacji MR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ