Newsletter

Polityka i społeczeństwo

NBP uczci wyklętych przez komunistów żołnierzy niezłomnych (komunikat)

24.02.2017, 15:21aktualizacja: 24.02.2017, 15:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- NBP informuje:

NBP uczci wyklętych przez komunistów żołnierzy niezłomnych

W poniedziałek 27 lutego 2017 r. Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu pierwsze dwie srebrne monety kolekcjonerskie z serii upamiętniającej powojenne podziemie antykomunistyczne – Żołnierzy Niezłomnych oraz Danutę Siedzikównę „Inkę”.

Mianem „Żołnierze Niezłomni” określa się zbrojne powojenne podziemie niepodległościowe. Po roku 1944 o wolną Polskę walczyło około 200 tys. osób, 20 tys. z nich zginęło. Ostatni – 21 października 1963 r.

- W ramach serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni” zostaną upamiętnieni żołnierze, którzy z odwagą, męstwem i poświęceniem przeciwstawili się sowieckiemu terrorowi. Emisja monet to wyraz szacunku oraz uznania dla walczących o niepodległą Rzeczpospolitą w trudnych powojennych czasach. Dla tych, którzy z próby wyszli zwycięsko - „Zachowali się jak trzeba” – napisał we wstępie do folderu prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

W ramach serii w tym roku, oprócz monety inaugurującej – przedstawiającej Żołnierzy Niezłomnych, Narodowy Bank Polski uczci również Danutę Siedzikównę „Inkę”, Witolda Pileckiego „Witolda”, Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” oraz Henryka Glapińskiego „Klingę”.

Rewers inaugurującej serię monety przedstawia grupę żołnierzy na tle stylizowanych drzew, biało-czerwoną flagę z umieszczoną na niej kotwicą - symbolem Polski Walczącej oraz napis: „Zachowali się jak trzeba”. Na rewersie drugiej monety znajduje się wizerunek Danuty Siedzikówny „Inki” oraz identyczny jak na poprzedniej monecie napis wraz z flagą. Awers monet przedstawia rozerwane więzienne kraty oraz wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Obie monety zaprojektowała Dobrochna Surajewska. Więcej informacji na ich temat znajduje się w folderach numizmatycznych. Monety, w nakładzie do 17 tys. sztuk, będą dostępne w cenie 120 zł w sklepie internetowym Kolekcjoner oraz w oddziałach okręgowych NBP.

Kolejna emisja wartości kolekcjonerskich planowana jest na 24 kwietnia – wówczas Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu monetę o nominale 10 zł upamiętniającą Mikołaja Kopernika. To pierwsza moneta z serii „Wielcy polscy ekonomiści”.

Kontakt dla mediów: Biuro Prasowe NBP, press@nbp.pl, tel. +48 22 185 20 12

Kontakt dla kolekcjonerów: kolekcjoner@nbp.pl, tel. +48 22 185 91 59 lub 22 185 13 03

Dodatkowy materiał NBP: film „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni” https://www.youtube.com/watch?v=FUw5hj91_6c

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ pd/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.02.2017, 15:21
Źródło informacji NBP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ