Newsletter

Wymiar humanitarny. Migracja głównym tematem obrad ARLEM na Malcie

23.02.2017, 14:33aktualizacja: 23.02.2017, 14:33

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Szef Europejskiego Komitetu Regionów Markku Markkula Fot. Komitetu Regionów
Szef Europejskiego Komitetu Regionów Markku Markkula Fot. Komitetu Regionów

"Wymiar humanitarny powinien być naczelną zasadą dla naszych działań" - powiedział w środę na Malcie szef Europejskiego Komitetu Regionów Markku Markkula, otwierając konferencję na temat migracji.

Konferencja odbyła się w ramach dwudniowych obrad Eurośródziemnomorskiego Zgromadzenia Samorządów Lokalnych i Regionalnych (ARLEM).W jego skład wchodzą reprezentanci Komitetu Regionów UE oraz władz lokalnych i regionalnych 15 krajów partnerskich regionu śródziemnomorskiego, m.in. Maroka i Turcji.

Obrady odbywają się niemal trzy tygodnie po tym, jak unijni przywódcy przyjęli w Valletcie deklarację maltańską ws. migracji. W dokumencie położono nacisk na konieczność stabilizacji sytuacji w Libii, która stała się głównym krajem tranzytu migrantów do Europy. Pięć lat po obaleniu libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego kraj pogrążony jest w kryzysie gospodarczym i politycznym impasie.

Obecny na środowej konferencji maltański minister spraw wewnętrznych i bezpieczeństwa narodowego Carmelo Abela powiedział, że co najmniej 244 mln ludzi żyje dziś poza granicami kraju, w którym się urodzili, to więcej niż 3 proc. populacji. "Historia pokazuje, że ludzie zawsze byli w ruchu i będzie tak, dopóki nie dojdziemy do momentu, w którym każdy kraj na świecie zapewni wszystkim swoim mieszkańcom pożywienie, schronienie, bezpieczeństwo i poczucie godności" - oświadczył.

Jak zaznaczył, ludzie przekraczają granice w poszukiwaniu lepszego życia, pracy i szans na wykształcenie. Zauważył, że wielu z nich opuszcza swoje kraje, ponieważ jest to jedyny sposób na ocalenie własnego życia i życia ich bliskich. Niektórzy giną podczas tej ucieczki - szacuje się, że tylko w zeszłym roku 4,5 tys. ludzi utonęło, próbując przedostać się do Europy. "Ludzie będą ginąć tak długo, jak długo ryzyko będzie warte podjęcia" - ocenił minister.

Z kolei według maltańskiej europosłanki Miriam Dalli problem migracji pozostanie nierozwiązany, jeśli nie przestaniemy myśleć, że jest to wyłącznie bolączka jednego konkretnego regionu. "Dzisiaj nadal mówimy o 160 tys. imigrantów, którzy muszą być przesiedleni z Grecji i Włoch. Przyjrzyjmy się tylko liczbom, ilu faktycznie zostało relokowanych. Między tym, co ładnie wygląda na papierze, a tym, co stało się faktem, jest rozdźwięk" - oceniła.

Europarlamentarzystka podkreśliła, że jedną z wartości, na których opiera się Unia Europejska, jest solidarność. "Nie mamy właściwej polityki migracyjnej, która by ratowała życia (…) Mówimy o ludzkich istnieniach, musimy mieć politykę, która nie tylko podejmuje kwestię przemytników, ale politykę, która również ratuje życie" - powiedziała.

Odnosząc się do planu zwiększenia pomocy finansowej UE dla regionu północnej Afryki, powiedziała, że inwestycje powinny być jedynie elementem całościowego planu, ponieważ "nie chodzi tylko o kwestie ekonomiczne, ale również o stabilizację oraz kwestie związane ze środowiskiem". "Wiele razy rozmawiamy o zmianach klimatu, o porozumieniu paryskim, ale bardzo rzadko łączymy migrację ze zimną klimatu" - oceniła.

Na czwartek zaplanowano przyjęcie przez zgromadzenie raportów ws. współpracy transgranicznej w regionie Morza Śródziemnego oraz energii i zmian klimatycznych w tym obszarze. W obradach uczestniczą m.in. marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik, marszałek woj. zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz oraz szef Związku Gmin Wiejskich Marek Olszewski.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 23.02.2017, 14:33
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ