Newsletter

Decyzja UOKiK - niedozwolone porozumienie (komunikat)

23.01.2017, 12:32aktualizacja: 23.01.2017, 12:32

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- UOKiK informuje:

Spółki SCA Hygiene oraz SCA Hygiene Products uczestniczyły w porozumieniu ograniczającym konkurencję zawartym z dystrybutorami. Łączne kary dla stron postępowania wyniosły ponad 3,2 mln zł. Jedna ze spółek uniknęła sankcji dzięki programowi łagodzenia kar "leniency".Niedozwolone porozumienie dotyczyło cen czyściw i materiałów higienicznych, czyli np. ręczników papierowych, mydła w płynie, czy papieru toaletowego.

Przedsiębiorcy co najmniej od 2010 r. ustalali minimalne ceny odsprzedaży dla klientów instytucjonalnych - m.in. firm, urzędów, hoteli, restauracji, sklepów – mówi Prezes UOKiK Marek Niechciał

Postępowanie, w trakcie którego UOKiK m.in. UOKiK wykazało, że antykonkurencyjne porozumienie z dystrybutorami zawarła spółka SCA Hygiene Products. W 2013 r. w wyniku przekształceń w grupie SCA sprzedażą produktów zajęła się SCA Hygienie. Stronami postępowania antymonopolowego były także: Eko Higiena z Sierosławia, Henry Kruse z Bielan Wrocławskich, Higma Service z Opola, Les Higiena z Solca Kujawskiego, Zabłocki z Krakowa oraz Smarth z Mrągowa. Podczas postępowania UOKiK przeprowadził rozprawę administracyjną przesłuchując strony.

- Na zmowach przedsiębiorców tracą ich uczciwi konkurenci oraz odbiorcy produktów. Najczęściej są to konsumenci, którzy musza płacić wyższe ceny, a w przypadku podziału rynku mogą mieć ograniczony dostęp do niektórych towarów. Dlatego skuteczna walka z niedozwolonymi porozumieniami to jeden z celów UOKiK w 2017 r. – wyjaśnia Prezes UOKiK.

UOKiK nałożył na uczestników zmowy cenowej kary o łącznej wysokości ponad 3,2 mln zł. (3 288 074, 08 zł)*. Okolicznością łagodzącą było m.in. zaprzestanie niedozwolonej praktyki w 2013 roku.

Jedna ze spółek – Smarth - uniknęła sankcji pieniężnej, ponieważ zdecydowała się na współpracę z Urzędem w ramach programu łagodzenia kar leniency. Umożliwia on przedsiębiorcy, który jako pierwszy z uczestników zmowy dostarczy Urzędowi dowody na istnienie antykonkurencyjnego porozumienia, nawet całkowite zwolnienie z sankcji pieniężnej. Szczegółowe informacje na temat programu leniency można znaleźć również na stronie internetowej UOKiK, m.in. w formie pytań i odpowiedzi dla przedsiębiorców. Odpowiedzi na wszystkie pytania – nawet anonimowe – dotyczące programu łagodzenia kar udzielają prawnicy UOKiK pod numerem telefonu: 22 55 60 555.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mkz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.01.2017, 12:32
Źródło informacji UOKiK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ