Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MR: Litwa, Polska i Rosja wspólnie realizują projekty transgraniczne (komunikat)

08.12.2016, 14:56aktualizacja: 08.12.2016, 14:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MR informuje:

W Gdańsku w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej spotkali się przedstawiciele regionów przygranicznych, które w latach 2007-2013 realizowały wspólnie Program Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja. Konferencji przewodniczył wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak. Podczas spotkania zaprezentowano efekty dotychczasowej współpracy oraz ich wpływ na codzienne życie mieszkańców pogranicza. Przedstawiciele Litwy, Polski i Rosji zadeklarowali chęć dalszej współpracy ponad granicami. Na konferencji przedstawiono również nowy Program Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.

- Współpraca pomiędzy Litwą, Polską i Rosją w ramach programów unijnych trwa od 12 lat. Z jej efektów korzystają mieszkańcy regionów przygranicznych. Relacje, jakie nawiązano w tym czasie, będą procentowały kolejnymi wspólnymi projektami. Natomiast od 2017 roku ruszy program Polska-Rosja, który dzisiaj został zatwierdzony przez Komisję Europejską – poinformował wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Trójstronne efekty współpracy

W latach 2007-2013 Ministerstwo Rozwoju podpisało 60 umów o dofinansowanie. Budżet programu wynosił prawie 146 mln euro, z których 124 miliony euro pochodziły z funduszy Unii Europejskiej, a 22 miliony euro ze środków Federacji Rosyjskiej. Projekty realizowano wspólnie na północno-wschodniej granicy UE, głównie na terenie: 3 polskich województw (podlaskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim), Obwodu Kaliningradzkiego w Rosji oraz sąsiadujących z nim terenach Litwy (Kłajpeda, Taurogi, i Mariampol). Projekty przyniosły wiele ważnych inwestycji, których efekty widoczne są w różnych sferach życia:

- położono 111 kilometrów rur wodociągowych i kanalizacyjnych;

- wybudowano i wyremontowano 13 oczyszczalni;

- wybudowano 44 km dróg i mostów;

- zakupiono 2 mobilne systemy do prześwietlania pojazdów na przejściach granicznych;

- odrestaurowano 15 obiektów dziedzictwa kulturowego – m.in. mury miejskie Malborka, budynki zespołu pałacowego w Dowspudzie, pomniki w Taurogach i Sowiecku, historyczny park w Jurbarkas;

- przebadano blisko 13 tys. pacjentów;

- zakupiono 20 karetek – m.in. dla Elbląga i Kaliningradu.

Nowy Program Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020

Perspektywa 2014-2020 stwarza kolejną szansę na rozwój terenów przygranicznych. Wspólne przedsięwzięcia mogą dotyczyć zachowania i promocji dziedzictwa historycznego oraz kultury lokalnej. Priorytetem jest także poprawa jakości i bezpieczeństwa istniejących połączeń komunikacyjnych oraz rozwój niskoemisyjnych systemów transportu. Dofinansowanie może również zostać przyznane projektom służącym szybszej odprawie na przejściach granicznych oraz inwestycjom z zakresu ochrony środowiska naturalnego.

Pierwszy konkurs obejmie wszystkie wspomniane cele tematyczne programu. Budżet programu to prawie 63 mln euro. Beneficjenci mogą liczyć na wsparcie do 90% wartości projektu. Dofinansowanie projektu może wynieść od 100 tys. do 2,5 mln euro. Dokumentacja konkursowa, w tym wytyczne dla wnioskodawców będą dostępne już w pierwszym kwartale 2017 roku na stronie internetowej programu na lata 2014-2020: www.plru.eu.

– Podmioty z terenów leżących przy granicy Polski i Obwodu Kaliningradzkiego w Rosji mają szansę na realizację wspólnych projektów. Obszar objęty programem zamieszkuje około 5,5 miliona osób. Dla tego obszaru szczególnie ważne są wspólne inwestycje, jak i realizacja projektów dotyczących tradycji czy dziedzictwa historycznego – powiedział wiceminister Adam Hamryszczak.

# # #

Programy Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa są istotnym elementem polityki UE wobec jej sąsiadów. Komisja Europejska chce wspierać rozwój społeczny i gospodarczy regionów znajdujących się po obu stronach zewnętrznych granic UE. Środki finansowe pochodząz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa (ENI).

Głównym celem Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 jest wspieranie kooperacji pomiędzy krajami w sferze socjalnej, ochrony środowiska, a także rozwoju gospodarczego i instytucjonalnego. Współpraca jest podstawą do dalszej budowy i rozwoju kontaktów między regionami oraz dobrych stosunków sąsiedzkich. Z efektów programu skorzystają mieszkańcy trzech polskich województw (podlaskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego) oraz Obwodu Kaliningradzkiego w Rosji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aze/ pd/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.12.2016, 14:56
Źródło informacji MR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ