Newsletter

MRiRW: dokument polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej dot. wspólnej polityki rolnej (komunikat)

26.10.2016, 20:21aktualizacja: 26.10.2016, 20:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MRiRW informuje:

Dokument polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej dotyczący wspólnej polityki rolnej UE (WPR) w kontekście przeglądu wieloletnich ram finansowych UE na lata 2014-2020 (WRF) oraz propozycji uproszczeń w projekcie rozporządzenia „omnibus”.

Niniejszy dokument podsumowuje dyskusję ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Rumunii i Słowenii, która dotyczyła WPR w kontekście przeglądu śródokresowego obecnych wieloletnich ram finansowych UE oraz propozycji uproszczeń Komisji Europejskiej w projekcie rozporządzenia „omnibus”. Dyskusja ta odbyła się w czasie spotkania w Warszawie w dniu 26 października 2016 roku.

- Wszyscy uczestniczący ministrowie uważają, że przegląd WRF jest dobrą okazją do dostosowania budżetu UE do nowych wyzwań europejskich. W tym kontekście szczególny nacisk należy położyć na wzmocnienie inwestycji, konkurencyjności i zatrudnienia, w tym na obszarach wiejskich, z ostatecznym celem wzmocnienia konwergencji w UE przez utrzymanie odpowiedniego poziomu finansowania polityk ustanowionych w Traktatach, w tym wspólnej polityki rolnej i polityki spójności.

- Przegląd WRF postrzegany jest jako początek dyskusji o przyszłości polityk UE po 2020 roku. Decyzje dotyczące następnych WRF po 2020 roku, ich wielkości i kształtu, powinny wynikać z uczciwej i dokładnej oceny efektywności nie tylko WPR i polityki spójności, ale wszystkich ważnych polityk finansowanych z budżetu UE. Wieloletnie ramy finansowe po 2020 roku powinny uwzględniać szerokie spektrum wyzwań stojących przez UE, w tym wynikających z liberalizacji handlu oraz wdrażania polityki energetycznej i klimatycznej oraz ich wpływ na sektor rolny. Ważne zmiany zapoczątkowane w WRF 2014-2020 powinny być zakończone w kolejnej perspektywie finansowej, np. pełne wyrównanie płatności bezpośrednich pomiędzy państwami członkowskimi.

- WPR powinna być nadal silną i odpowiednio finansowaną polityką UE. Kluczowe jest aby WPR pozostała w pełni finansowana z budżetu UE w celu efektywnej realizacji celów traktatowych i uniknięcia zakłóceń w sektorze w czasie, kiedy wzrastają wyzwania dla rolnictwa a rolnicy muszą spełniać szeroki zakres unijnych wymogów. WPR wpisuje się w koncepcję europejskiej wartości dodanej, pozostając polityką adekwatną do zadań i uzasadnioną.

- Propozycja legislacyjna Komisji Europejskiej „omnibus”, będąca częścią przeglądu śródokresowego WRF, jest pożądaną inicjatywą w procesie uproszczenia. Zaproponowane zmiany w aktach bazowych WPR są długo oczekiwanym krokiem mającym na celu zredukowanie barier administracyjnych, uproszczenie i poprawę efektywności wdrażania tej polityki. Wiele z zaproponowanych zmian zasługuje na poparcie i akceptację, jednak niektóre budzą wątpliwości, zwłaszcza co do ich efektów uproszczeniowych. Konieczne są dalsze prace nad zaproponowanymi zmianami, a Rada UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) i jej gremia robocze powinny mieć decydującą rolę w tym procesie. Wiodąca rola Rady UE ds. Ogólnych (GAC). Opinia wyrażona w tym zdaniu nie jest podzielana przez Czechy, Węgry i Słowenię. w procesie decyzyjnym dotyczącym rozporządzenia „omnibus”, nie powinna stanowić precedensu w odniesieniu do przyszłych reform WPR.

- W kontekście zmian zaproponowanych przez KE w rozporządzeniu dotyczącym rozwoju obszarów wiejskich ważne jest, aby podkreślić, że rolnicy powinni tymi, którzy odnoszą korzyści z WPR. Tylko te społeczno-ekonomiczne aspekty, w tym nagłe zmiany demograficzne, powinny być finansowane ze środków WPR, które wpływają na status społeczny i demograficzny rolników UE.

- Zaproponowane zmiany w odniesieniu do przepisów dotyczących nieodzyskanych kwot i odejście od zasady równego (50/SD) podziału tych kwot między państwo członkowskie i budżet UE są postrzegane jako naruszenie porozumienia ustalonego podczas negocjacji reformy z 2013 roku. Ta zmiana może prowadzić do istotnych konsekwencji finansowych dla państw członkowskich, co nie może być zaakceptowane.

- Mechanizm dyscypliny finansowej mógłby być mniej uciążliwy. Procedura mogłaby być uproszczona poprzez przeniesienie niewykorzystanej części rezerwy kryzysowej w danym roku finansowym do rezerwy kryzysowej na kolejny rok finansowy.

- Zmiany do przepisów dotyczących maksymalnego pułapu wsparcia krajowego udzielanego organizacjom producentów (art. 35 rozporządzenia dotyczącego rynków rolnych) to kolejna propozycja, która budzi sprzeciw. Modyfikacja zaproponowana przez Komisję Europejską będzie prowadzić do nieakceptowalnego spadku wsparcia dla organizacji producentów w państwach członkowskich, gdzie stopień organizacji producentów w sektorze owoców i warzyw jest niski. Ważne jest, aby utrzymać przynajmniej obecny poziom wsparcia w tych państwach członkowskich, gdzie stopień organizacji jest poniżej średniej UE.

- Proponowane zmiany dotyczące instrumentów finansowych, instrumentów stabilizacji dochodów (w ramach rozporządzenia o wsparciu obszarów wiejskich), wdrożenia wsparcia młodych rolników, a także zmiany w zakresie dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją (w zakresie płatności bezpośrednich) powinny być dokładnie przeanalizowane, przy uwzględnieniu, że efekty uproszczeniowe zależą od specyficznych okoliczności w każdym państwie członkowskim oraz zaawansowanego procesu wdrażania obecnej perspektywy finansowej, dlatego powinny one pozostać dobrowolne.

- Efekty uproszczenia wynikające z propozycji Komisji powinny być wzmocnione dodatkowymi zmianami w aktach bazowych WPR. W związku z tym zachęca się Komisję Europejską do dokładnej analizy propozycji uproszczeń i uwag przekazanych przez państwa członkowskie prezydencji słowackiej w Radzie UE.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mkz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.10.2016, 20:21
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ