Newsletter

Unijna komisarz: każde euro funduszy UE wygeneruje trzy kolejne

29.09.2016, 18:54aktualizacja: 29.09.2016, 18:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Jak zaznaczyła komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu na konferencji zorganizowanej w Brukseli przez Komisję Europejską, polityka spójności jest istotnym źródłem inwestycji publicznych, zwłaszcza w nowych państwach członkowskich.

Przedstawiła dane "niezależnej oceny programów na lata 2007-2013", z których wynika, że kraje takie jak Węgry, Litwa czy Słowacja więcej niż 50 proc. swoich inwestycji publicznych finansowały w ramach polityki spójności. To samo dotyczy Portugalii czy Grecji, które napotykają największe wyzwania związane z kryzysem gospodarczym.

Opierając się na modelach ekonomicznych, unijna komisarz oszacowała, że każde euro zainwestowane w latach 2007-2013 wygeneruje prawie trzy euro "dodatkowego bogactwa w Europie".

"Za tymi liczbami są bardzo konkretne osiągnięcia" - podkreśliła. Jak wyjaśniła, jest to np. objęcie wsparciem ok. 400 tys. małych i średnich przedsiębiorstw, które pozwoliło na ich modernizację, inwestycje w badania i innowacje oraz przetrwanie kryzysu.

Do osiągnieć polityki spójności zaliczyła również: stworzenie ok. miliona miejsc pracy, budowę ponad 2,5 tys. km dróg w transeuropejskiej sieci oraz podłączenie do nowych sieci szerokopasmowych 8,4 mln Europejczyków.

„Polityka spójności przynosi również wyraźną wartość dodaną poprzez bardzo konkretną poprawę jakości życia obywateli w całej Europie” - zaznaczyła komisarz. Chodzi o usługi zdrowotne dla ok. 40 milionów ludzi i dostępu do wody pitnej dla ok. 12 milionów obywateli, głównie w mniej rozwiniętych państwach członkowskich.

W czwartek komisja unijnego budżetu Komitetu Regionów UE (COTER) podjęła decyzję, że w 2017 r. jej posiedzenie wyjazdowe odbędzie się w Warszawie. Samorządowcy z państw członkowskich UE mają wtedy przyjąć opinię ws. polityki spójności po 2020 roku. Lokalizację zaproponował Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego i członek KR, argumentując, że "nie ma lepszego miejsca niż województwo mazowieckie i Warszawa, żeby pokazać drogę od regionu słabiej rozwiniętego do lepiej rozwiniętego".

"Wchodzimy w okres fundamentalnej dyskusji o przyszłości polityki spójności w Unii Europejskiej. Polska ma dobre doświadczenie (…) jest też największym beneficjentem. Chcielibyśmy pokazać jej pozytywne efekty" - powiedział marszałek. Jak zaznaczył, ważne jest, żeby polityka spójności po 2020 roku skierowana była do wszystkich regionów, zarówno tych słabiej rozwiniętych, tych w okresie przejściowym oraz tych, które są obecnie w najwyższej fazie rozwoju.

W środę z kolei poinformowano, że ponad 300 samorządów i organizacji zrzeszających samorządy z 22 krajów UE podpisało apel wzywający do stworzenia "silnej polityki spójności" po 2020 roku.

W aktualnej perspektywie finansowej 2014-2020 polityka spójności stanowi jedną trzecią unijnego budżetu. W tym czasie Polska zainwestuje w jej ramach 82,5 mld euro.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.09.2016, 18:54
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ