Newsletter

MR: nowe władze PAIiIZ (komunikat)

27.09.2016, 16:13aktualizacja: 27.09.2016, 16:13

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MR informuje:

Rada Nadzorcza Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. powołała nowy zarząd spółki. Prezesem Agencji został Tomasz Pisula. Stanowisko wiceprezesa i członka zarządu objął Krzysztof Senger, członkiem zarządu został Wojciech Fedko. Pełniący dotychczas obowiązki prezesa Bartłomiej Pawlak został członkiem Rady Nadzorczej PAIiIZ.

– Pierwszym zadaniem nowych władz jest sprawne przeprowadzenie procesu przeobrażenia PAIiIZ w agencję wspierania i promocji eksportu oraz zagranicznych inwestycji polskich przedsiębiorstw – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki. – Niezbędna jest koordynacja i integracja zarządzania systemem wsparcia przedsiębiorców z poziomu centralnej instytucji. Dlatego tworzymy Polską Agencję Inwestycji i Handlu, która wejdzie w skład Polskiego Funduszu Rozwoju – dodał.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu rozpocznie działalność od 2017 r. Połączy już istniejące zasoby i możliwości proeksportowe, proinwestycyjne i promocyjne. Zintegruje też działania dyplomacji ekonomicznej. Będzie odpowiedzialna za kreowanie strategii wsparcia eksportu i inwestycji zagranicznych. Ma także realizować politykę promocji polskiej gospodarki.

Budżet Agencji wyniesie ok. 100 mln zł w 2017 r. Obecny budżet PAIiIZ to 12 mln zł.

# # #

Tomasz Pisula posiada doświadczenie w pracy w administracji publicznej, instytucjach finansowych oraz organizacjach pozarządowych. Przed objęciem funkcji prezesa PAIiIZ był Dyrektorem Departamentu Jednostek Nadzorowanych i Podległych w Ministerstwie Rozwoju. Odpowiadał za sprawowanie nadzoru właścicielskiego nad ponad 100 instytucjami podległymi i nadzorowanymi przez Ministra Rozwoju, o łącznej wartości aktywów przekraczającej 300 miliardów złotych. Najistotniejsze projekty prowadzone pod jego kierunkiem przez departament to powołanie Polskiego Funduszu Rozwoju i wiążąca się z nim reforma systemu dyplomacji handlowej.

W latach 2015-2016 pracował w Banku Zachodnim WBK. W ramach polskich struktur Grupy Santander kierował zespołem odpowiedzialnym za zbieranie informacji dotyczących zmian w środowisku regulacyjnym, mogących mieć wpływ na funkcjonowanie trzeciego największego banku w Polsce i jednocześnie jednej z największych grup finansowych na świecie.

Był wieloletnim Prezesem Zarządu Fundacji Wolność i Demokracja. Zbudował od zera jedną z największych wówczas polskich organizacji pozarządowych, specjalizującą się w kwestiach praw człowieka i demokracji. We współpracy z TVP S.A. współtworzył pierwszy niezależny kanał telewizji satelitarnej dla Białorusi, Belsat TV.

Był koordynatorem polskiej grupy obserwatorów z ramienia Parlamentu Europejskiego, waszyngtońskiego Institute for Democracy in Eastern Europe (IDEE) oraz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) podczas wyborów parlamentarnych w Mołdowie, referendum konstytucyjnego w Mińsku na Białorusi oraz wyborów prezydenckich w Baku w Azerbejdżanie.

W 2000 był stażystą w Komisja Spraw Zagranicznych Senatu USA oraz jako laureat stypendium W.H. Donnera współpracował z jedną z najważniejszych wówczas amerykańskich organizacji lobbingowych, Center for a Free Cuba.

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego – magister geografii ekonomicznej, University of Lancaster, U.K. / Central European University, Budapeszt, Węgry – Master of Arts in Society and Politics. W latach 2003-2007 ukończył studia doktoranckie w Szkole Nauk Społecznych Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.

Krzysztof Senger posiada kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe w działalności międzynarodowej oraz finansowaniu inwestycji i zarządzaniu projektami. Pracował w firmach doradczych (PwC, Deloitte). Wspierał klientów w budowaniu strategii i modeli biznesowych w obszarze innowacji oraz wchodzenia i konkurowania na rynkach globalnych.

W sektorze publicznym zdobył doświadczenie w budowaniu struktur i kierowaniu administracją w zakresie finansowania i zarządzania inwestycjami. W trakcie kariery zawodowej wielokrotnie odpowiadał za prowadzenie spraw i relacji z instytucjami szczebla międzynarodowego, centralnego, oraz lokalnego.

Działał jako niezależny doradca, również za granicą, m.in. w roli eksperta międzynarodowego, np. w negocjacjach umów o wolnym handlu z UE (the DCFTA). Uczestniczył w projektach międzynarodowych związanych z innowacyjnością, B+R.

Ukończył Biznes Międzynarodowy na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, uzyskał stopień doktora na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, specjalizując się w zagadnieniach związanych z ekonomią i polityką rozwoju.

Wojciech Fedko posiada wieloletnie doświadczenie zarządcze na różnych szczeblach w spółkach prywatnych i publicznych. Pełnił m.in. funkcje prezesa zarządu w Śrubex S.A. (autor prywatyzacji spółki przez IPO), SRK S.A., oraz Wistil S.A. (szef Grupy Kapitałowej). Posiada doświadczenie w restrukturyzacji, rozwoju eksportu, M&A i procesach inwestycyjnych w Polsce i za granicą. Specjalizuje się w strategii oraz marketingu i sprzedaży.

Posiada doświadczenie nadzorcze – pełnił funkcję członka rad nadzorczych – w branży chemicznej, IT oraz logistycznej/transportowej.

Absolwent kanadyjskich, amerykańskich oraz polskich uczelni/programów menedżerskich, w tym: Richard Ivey School of Business (MBA 2001), University of Chicago - Graduate Business School (Finance), Northwestern University - Kellogg Business School (Marketing Strategy), MIT – Sloan School of Management (IT Management), Warsaw School of Economics (Executive Management Development Program).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.09.2016, 16:13
Źródło informacji MR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ