Newsletter

Polscy doradcy podatkowi chcą mieć większy wpływ na kształt unijnego prawa podatkowego

23.09.2016, 12:20aktualizacja: 23.09.2016, 12:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Problemy związane ze ściągalnością podatków w Europie, w tym problemy z opodatkowaniem sklepów wielkopowierzchniowych w Polsce, oceniają w Warszawie delegaci na Ogólne Zgromadzenie Confédération Fiscale Européenne (CFE). Gospodarzem spotkania jest Krajowa Izba Doradców Podatkowych.

"Jest to wydarzenie przełomowe i bardzo ważne dla Polski" - ocenia dr Mariusz Cieśla, skarbnik Krajowej Rady Doradców Podatkowych i delegat na Ogólne Zgromadzenie CFE.

"W ramach CFE działa Komitet Fiskalny, który wraz z innymi komitetami CFE wnosi swoje uwagi do instytucji unijnych” - podkreślił Piergiiorgio Valente, przewodniczący Komitetu Fiskalnego CFE.

Komitet Fiskalny CFE, w którym są także polscy przedstawiciele, opiniuje projekty przepisów unijnych oraz regulacji w obszarze podatków proponowanych przez OECD, śledzi zmiany w podatkach oraz zajmuje się wymianą informacji na temat skutków podatkowych wprowadzanego prawa.

"Okazuje się, że mamy podobne problemy jak kraje tak zwanej starej Unii" - powiedział Dariusz M. Malinowski , wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych. W jego ocenie polskie problemy z opodatkowaniem sklepów wielkopowierzchniowych wpisują się w szerszy problem opodatkowania zagranicznych korporacji działających na terenie Polski, gdyż - jak zauważył - jest "szereg przepisów ułatwiających transfer dochodów do miejsc, gdzie są one korzystniej opodatkowane". Dlatego - według niego - "podatek od sklepów jest próbą opodatkowania obrotów", a problem sprowadza się do "zobiektywizowania kryteriów".

Dariusz M. Malinowski uważa, że polskie władze powinny przygotować taki projekt, aby „nie spotkać się z zarzutem, że niektóre podmioty faworyzujemy, a inne dyskryminujemy”.

Raffaele Rizzardi z Komitetu Fiskalnego CFE ocenił, że problemy Polski z opodatkowaniem hipermarketów mogą być konsekwencją unikania opodatkowania, które nasiliło się po wybuchu kryzysu światowego w 2009 roku. Przypomniał też podejmowane przez OECD próby przeciwdziałania szkodliwej konkurencji ze strony krajów zaliczanych do rajów podatkowych.

Doradcy podatkowi dostrzegają, że polityka fiskalna zacieśnia się nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach należących do OECD.

"Wszyscy pracują nad tym, aby zminimalizować możliwości unikania opodatkowania" - powiedziała Anna Misiak z Krajowej Rady Doradców Podatkowych i Komisji Współpracy Międzynarodowej KRDP.

Krajowa Izba Doradców Podatkowych ma już realny wpływ na kierunek dyskusji o systemie podatkowym w UE, gdyż jest trzecią siłą w CFE pod względem liczby członków i wpłacanych składek.

"Pracujemy nad tym, aby mieć jeszcze silniejszy głos na forum unijnym w dyskusji nad zmianami w podatkach, a na forum CFE możemy aktywnie wpływać na tworzenie prawa podatkowego w wymiarze międzynarodowym" - stwierdziła Anna Misiak.

Dariusz M. Malinowski przyznał, że KIDP stara się o większy wpływ na prace we wszystkich gremiach Confédération Fiscale Européenne. "Chcielibyśmy, aby również nasze polskie doświadczenia coraz mocniej odciskały się merytorycznym piętnem w projektach aktów wspólnotowych" - powiedział.

Wieczorem w Łazienkach Królewskich miała miejsce mniej oficjalna część spotkania, w której wziął udział Wiesław Janczyk, wiceminister finansów w rządzie RP. On również nawiązał do problemu międzynarodowego transferu dochodów i podkreślił ważną rolę doradców podatkowych w przeciwdziałaniu temu procederowi.

CFE istnieje od 1959 i ma siedzibę w Brukseli. Obecnie zrzesza 26 narodowych organizacji doradców podatkowych z 22 państw Europy, grupujących łącznie ponad 200 tys. członków. Krajowa Izba Doradców Podatkowych działa w CFE od 2011 r.

Dziś odbędzie się wyborcze Zgromadzenie Generalne CFE, które zakończy się uroczystą Galą w Arkadach Kubickiego.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
Data publikacji 23.09.2016, 12:20
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ