Newsletter

Uprośćmy przepisy, zwłaszcza dla MŚP - apelują księgowi w Polsce

23.05.2016, 13:01aktualizacja: 23.05.2016, 13:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Dwa lata po deregulacji zawodu księgowego nie widać rewolucyjnych zmian na rynku usług rachunkowych - stwierdzili uczestnicy konferencji księgowych w Lublinie. Mimo że certyfikaty zawodowe przestały być obowiązkowe, to nadal są ważnym elementem budowania przewagi konkurencyjnej. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce (SKwP) rozwija więc ofertę szkoleniową, a teraz wprowadza tytuł "Certyfikowanego specjalisty usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych i podatkowych".

Program trwającego w SKwP 200 godzin szkolenia na "certyfikowanego specjalistę usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych i podatkowych" obejmuje takie dziedziny wiedzy jak rachunkowość finansowa, elementy rachunkowości zarządczej, podatki oraz zagadnienia z ekonomiki i organizacji przedsiębiorstw.

Konkurencja była, jest i będzie

"Te firmy, które będą rzetelnie wykonywały swoją pracę, na pewno obronią się przed konkurencją na rynku" - powiedziała Izabela Ogórek, która od 12. lat jest właścicielką biura rachunkowego.

O pracę dla pracowników rzetelnych biur rachunkowych jest spokojne także Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, bo, jak twierdzi jego prezes Franciszek Wala, "zdecydowana większość firm chce płacić podatki, ale nie więcej niż to konieczne".

Dodał, że zrzeszeni w SKwP specjaliści są przygotowywani do jak najlepszego rozumienia potrzeb klienta, bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii oraz interpretowania zmian w przepisach.

"Ustawa deregulacyjna na pewno troszeczkę wpłynęła na zwiększenie liczby biur rachunkowych, które powstają na rynku. Związana jest z tym na pewno presja na obniżenie cen usług księgowych, ale rewolucyjnych zmian po wprowadzeniu deregulacji nie odnotowano" - oceniła Izabela Ogórek.

Prezes SKwP przypomniał, że wykonywanie zawodu księgowego nigdy nie podlegało specjalnym regulacjom i zawód ten "był wykonywany na zasadzie zatrudnienia". Natomiast po tzw. deregulacji zlikwidowana została jedynie instytucja certyfikatu uprawniającego do prowadzenia usług księgowych.

Z danych Stowarzyszenia Księgowych w Polsce wynika, że w Polsce jest około 40. tys. biur rachunkowych i około 250. tys. osób, które indywidualnie świadczą usługi rachunkowe.

Na 1. miejscu w nadprodukcji przepisów

"Pod względem liczby aktów prawnych jesteśmy na 4. miejscu w Europie, a pod względem zmienności przepisów prawa na miejscu pierwszym" - powiedział dr Grzegorz Matysek z Zespołu Doradców Finansowo-Księgowych w Lublinie. Dodał, że polskie przepisy są zmieniane 56 razy częściej niż w Szwecji.

"Im głębiej w las, tym ciemniej, a po 15. latach pracy wcale nie czuję się mądrzejszy" - zauważył dr Matysek. Prezes Wala dodał, że "w tym lesie ciągle dosadzane są nowe drzewa, bo co chwila pojawiają się nowe przepisy, nowe uwarunkowania, nowe normy, a o tym księgowy musi wiedzieć" - podkreślił Franciszek Wala.

Prezes SKwP zaapelował do resortu finansów, aby dążyło do maksymalnego uproszczenia ustaw.

"Mam nadzieję, że te prace, które są dzisiaj zapowiedziane, faktycznie ten system uproszczą, a to uproszczenie wymaga napisania od nowa ustaw podatkowych" - powiedział Wala. Według niego "tego nie da się dalej łatać".

"W mętnej wodzie różne ryby pływają, a woda dla księgowego nie powinna być mętna, ponieważ to on musi dbać o bezpieczeństwo obrotu gospodarczego i właściciela firmy" - zauważył Stefan Czerwiński, prezes lubelskiego okręgu SKwP.

Dla MŚP jak najprościej

SKwP postuluje do Ministerstwa Finansów, żeby rozważyło potrzebę znowelizowania prawa bilansowego oraz dalszego upraszczania przepisów, zwłaszcza dla małych i średnich firm.

"Bardzo skomplikowana, złożona rachunkowość jest dla wielkich przedsiębiorstw, natomiast dla przedsiębiorstw małych i średnich rozwiązania powinny być proste" - stwierdził prezes Franciszek Wala.

Według niego MŚP powinny się posługiwać "albo specjalnie napisaną dla nich ustawą, albo ta ustawa powinna zostać tak przeredagowana, aby dla każdego księgowego i przedsiębiorcy, który weźmie ją do ręki, nie było w niej tajemnic". (albo nie było w niej tajemnic)

Z danych przedstawionych w Lublinie przez dr. Grzegorza Matyska wynika, że na realizację obowiązków podatkowych trzeba przeznaczyć w Polsce ponad 230 godzin rocznie, podczas gdy średnia europejska jest na poziomie 173. godzin rocznie.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
Data publikacji 23.05.2016, 13:01
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ