Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiDN: powstał Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego (komunikat)

05.05.2016, 19:49aktualizacja: 05.05.2016, 19:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MKiDN informuje:

Badanie, popularyzacja i dokumentowanie wiedzy na temat zbrodni nazistowskich i komunistycznych – m.in. takie są główne cele Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego. 5 kwietnia br. ogłoszono powołanie nowej instytucji. W uroczystości udział wzięli wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz Podsekretarz Stanu w MKiDN dr Magdalena Gawin – inicjatorka powstania Ośrodka.

Podstawą funkcjonowania Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego są dwa zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 29 kwietnia br.: o utworzeniu nowej instytucji kultury oraz o nadaniu statutu Ośrodkowi.

Oprócz wymienionych wcześniej celów, Działalność Ośrodka będzie dotyczyła m.in. popularyzacji w Polsce i za granicą dorobku naukowców polskich i zagranicznych w zakresie badań nad totalitaryzmami i historią XX wieku; inicjowania, prowadzenia i wspierania projektów naukowych, badawczych, edukacyjnych oraz akcji społecznych, związanych z historią XX wieku oraz upowszechniania ich wyników; inspirowania, wspierania i upowszechniania zjawisk w kulturze i sztuce nawiązujących do historii i doświadczenia totalitaryzmu w XX wieku.

Aby zrealizować powyższe cele Ośrodek będzie współpracował z innymi instytucjami oraz ludźmi kultury i nauki w Polsce i za granicą.

„Zapisy terroru”

Pierwszym ważnym przedsięwzięciem Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego jest program "Zapisy terroru. Świadectwa przed Główną Komisją Badania Zbrodni Niemieckich/Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu". Program ten inicjuje utworzenie cyfrowego polsko-angielskiego repozytorium dokumentów historycznych dotyczących zbrodni nazistowskich i komunistycznych. 1 sierpnia 2016 roku, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, Ośrodek planuje publikację pół tysiąca zeznań mieszkańców Warszawy i ocalałych z ludobójstwa na Woli.

Przełom w udostępnianiu polskim i zagranicznym odbiorcom nieznanych szerszej publiczności materiałów źródłowych jest możliwy dzięki porozumieniu zawartemu z Instytutem Pamięci Narodowej.

Powołanie Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego 29 kwietnia 2016 r. jest zwieńczeniem starań pomysłodawczyni przedsięwzięcia - wiceminister Magdaleny Gawin. Pierwszym etapem prac było podpisanie 11 lutego 2016 r. w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego umowy inaugurującej program "Zapisy terroru" między Instytutem Pamięci Narodowej a Narodowym Centrum Kultury. W uroczystości wzięła udział rodzina rotmistrza Witolda Pileckiego: córka - Zofia Pilecka-Optułowicz, syn - Andrzej Pilecki oraz siostrzeniec, prof. Edward Radwański z żoną. Wiceminister powiedziała wtedy:

"Pragniemy by świadectwa polskich obywateli rozległy się szerokim echem nie tylko w Polsce, ale by dotarły do różnych zakątków świata. (…) Udostępnienie i przetłumaczenie tych protokołów na angielski to krok w kierunku umiędzynarodowienia wiedzy na temat reżimów totalitarnych w okupowanej Polsce. Żyjemy w czasach, w których odchodzą ostatni świadkowie najstraszniejszej w dziejach ludzkości wojny. W czasach, w których historyczna wina i polityczna odpowiedzialność za zniszczenie państwa polskiego i terror są poddawane relatywizacji. Zeznania Polaków przywracają właściwe miary, proporcje i prawdę o tamtym czasie. (...) To ważny zwrot w polityce historycznej naszego państwa".

Patronem Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami jest rotmistrz Witold Pilecki. Bohater polskiego podziemia, awansowany pośmiertnie do stopnia pułkownika, symbol solidarności z ofiarami i tragicznej walki jednostki z dwoma totalitaryzmami: nazistowskim i komunistycznym.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ pd/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.05.2016, 19:49
Źródło informacji MKiDN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ