Newsletter

Tusk: rola samorządów decydująca dla wyzwań, przed którymi stoi UE

11.02.2016, 12:09aktualizacja: 11.02.2016, 12:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Donald Tusk, Przewodniczący Rady Europejskiej
Donald Tusk, Przewodniczący Rady Europejskiej
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wziął udział w środowej debacie z członkami Europejskiego Komitetu Regionów w Parlamencie Europejskim. Tematem rozmów były najważniejsze wyzwania stojące przed UE, jak migracja, zmiany klimatu czy referendum w Wielkiej Brytanii ws. dalszego członkostwa w UE.

"Odbyłem świetną dyskusję z członkami Komitetu Regionów na temat głównych wyzwań, przed którymi stoi Unia Europejska" - powiedział Tusk po spotkaniu w Parlamencie Europejskim.

Odnosząc się do kwestii kryzysu migracyjnego, podkreślił, że miasta, regiony i społeczności lokalne stoją przed bardzo trudnym zadaniem, którym jest zintegrowanie ludzi potrzebujących ochrony międzynarodowej.

"Wiemy, że mamy do czynienia z wieloma niekontrolowanymi przepływami migracyjnymi, politycy europejscy i narodowi muszą zrobić wszystko, żeby zakończyć ten trend i wprowadzić z powrotem stabilność" - podkreślił przewodniczący Rady Europejskiej. Jak dodał, chodzi nie tylko o zabezpieczanie układu z Schengen, ale również przyszłej spójności społeczności lokalnych, które trzeba chronić również z poziomu europejskiego.

"Zgodziliśmy się na to, żeby przywrócić tzw. dialog terytorialny podczas (posiedzenia) Rady w marcu, po to, żeby w procesie decyzyjnym bardziej podkreślić obecność perspektywy terytorialnej" - zaznaczył.

Zdaniem Tuska Komitet Regionów powinien występować, jako ciało doradcze i platforma wymiany doświadczeń w kwestiach imigracji, bezpieczeństwa energetycznego czy zmian klimatu.

"Zaprosiłem przewodniczącego Markkulę, żeby współpracował z Radą Europejską oraz innymi instytucjami, abyśmy wspólnymi siłami budowali lepszą przyszłość europejską. Myślę, że sobie poradzimy" - powiedział Tusk.

Szef Komitetu Regionów Markku Markkula, zwrócił uwagę na słowa przewodniczącego Rady, który uznał, że KR może mieć w przyszłości "konkretny wkład" w promowaniu lokalnego i regionalnego spojrzenia na projekt europejski.

Podsumowując dyskusję w Parlamencie Europejskim, szef KR-u podkreślił, iż jest przekonany, że migracja to nie tylko obciążenie, ale i szansa dla Europy. Przywołał dane Komisji Europejskiej, według których imigranci mogą mieć pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy.

"Są to kwestie, które wymagają wspólnych rozwiązań europejskich (...), żeby osoby ubiegające się o azyl od samego początku były właściwie przeprowadzone przez proces pomocy humanitarnej oraz właściwie zintegrowane ze społecznościami lokalnymi" - zauważył.

Markkula wskazywał także na potencjał Europejskiej Polityki Sąsiedztwa. "Jesteśmy tym organem, który naturalnie może być łącznikiem, współpracujemy np. z burmistrzami miast w Libii, którzy są jedynymi demokratycznie wybranymi władzami w tym kraju. W ramach CORLEAP mamy kontakt z Azerbejdżanem, także z Białorusią" - zauważył.

Jak zaznaczył, miasta i regiony będą odgrywały ponadto bardzo istotną rolę m.in. we wdrażaniu porozumień klimatycznych.

W trakcie debaty w Parlamencie Europejskim Donald Tusk powiedział, że następne sześć tygodni będzie kluczowych dla przyszłości Unii Europejskiej, a rola miast, lokalnych społeczności i regionów będzie decydująca w konfrontacji z wyzwaniami, przed którymi stoi UE.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 11.02.2016, 12:09
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ