Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Polska pomaga studentom z krajów rozwijających się (komunikat)

27.11.2015, 17:28aktualizacja: 27.11.2015, 17:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

- Polityka stypendialna jest ważnym elementem współpracy Polski z krajami rozwijającymi się – mówił wiceminister Konrad Pawlik podczas inauguracji programu stypendialnego im. Ignacego Łukasiewicza, w którym udział bierze ponad 50 studentów z krajów rozwijających się.

W dzisiejszej uroczystości w Krajowej Szkole Administracji Publicznej wzięli udział stypendyści z 15 krajów rozwijających się, przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej.

Wiceminister Konrad Pawlik w trakcie swojego wystąpienia przytoczył słowa patrona programu Ignacego Łukasiewicza: „to wielka sztuka być bogatym, a również i wielka odpowiedzialność”. – Polityka stypendialna jest ważnym elementem współpracy Polski z krajami rozwijającymi się i służy budowaniu potencjału społeczno-gospodarczego krajów partnerskich Polski – powiedział wiceszef polskiej dyplomacji. Życzył przy tym stypendystom sukcesów naukowych i satysfakcji z pobytu w Polsce. – Mam nadzieję, że zdobyte wykształcenie i umiejętności wykorzystacie na rzecz poprawy warunków życia w swoich krajach – zaznaczył wiceminister Pawlik.

Wydarzenie uświetnił wykład prof. dr hab. inż. Janusza Szpytko z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie pt. “Interconnectivity and International Higher Engineering Education Cooperation: Opportunities and Challenges”.

Program stypendialny im. Ignacego Łukasiewicza został uruchomiony w 2015 roku. Jego celem jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego państw należących do krajów rozwijających się poprzez podnoszenie poziomu wykształcenia i kwalifikacji zawodowych ich obywateli. Program skierowany jest w szczególności do obywateli krajów priorytetowych polskiej pomocy: Angoli, Etiopii, Indonezji, Kenii, Kolumbii, Meksyku, Mjanmy, Mongolii, Mozambiku, Nigerii, RPA, Senegalu, Tanzanii i Wietnamu.

Stypendyści programu mają możliwość rozpoczęcie w Polsce studiów magisterskich w zakresie nauk ścisłych i technicznych oraz podjęcia studiów doktoranckich w dziedzinach nauk: matematycznych, fizycznych, chemicznych, biologicznych, nauk o Ziemi, technicznych, rolniczych, leśnych i weterynaryjnych. W roku akademickim 2015/2016 w programie uczestniczy 57 stypendystów. Docelowo program każdego roku będzie obejmował 200 stypendystów z krajów rozwijających się.

Program finansowany jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Za jego koordynację odpowiada Biuro Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ pd/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.11.2015, 17:28
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ