Newsletter

MNiSW: PLUS-IP - nowa jakość polsko-amerykańskich innowacji (komunikat)

07.10.2015, 17:59aktualizacja: 07.10.2015, 17:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MNiSW informuje:

Nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe we Wrocławiu, Campus Google czy granty dla polskich uczelni technicznych – to tylko niektóre przykłady polsko-amerykańskiej współpracy. Już niebawem polscy innowatorzy i wynalazcy będą mogli skorzystać z nowego narzędzia, które ułatwi im m.in. zdobywanie funduszy na badania – PLUS-IP.

PLUS-IP (The U.S.-Poland Innvation Program), czyli Polsko-Amerykański Program Innowacji to wspólna inicjatywa Departamentu Stanu i polskiego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ta nowa platforma to efekt międzyrządowej współpracy, z której korzystać będą polscy badacze i amerykańscy inwestorzy.

Polski sektor B+R i tworzący go naukowcy niejednokrotnie przyciągali już uwagę światowych konsorcjów. W ten sposób we Wrocławiu powstało m.in. Inżynieryjne Centrum Badawczo-Rozwojowe UTC Aerospace Systems. Centrum zostało zbudowane przez firmę ze Stanów Zjednoczonych przy współpracy z Politechniką Wrocławską i Politechniką Poznańską. Budowa nowoczesnego ośrodka trwała dwa lata. Obecnie najlepsi polscy inżynierowie i naukowcy zajmują się opracowywaniem innowacyjnych systemów lotniczych i zaawansowanych technologii na skalę światową. Dzięki współpracy z uczelniami przedsięwzięcie przyciąga kolejnych utalentowanych młodych specjalistów.

Obecnie Polska jest największym partnerem Stanów Zjednoczonych w Centralnej Europie, natomiast USA to jeden z największych zachodnich inwestorów w naszym kraju. Szacuje się, że Amerykanie zainwestowali w nasze wspólne projekty ok. 20 miliardów dolarów. Dzięki PLUS-IP możliwe będzie usprawnienie tych działań przez zwiększenie możliwości interakcji między obydwiema stronami. To szansa, by polsko-amerykańskie innowacje stały się rozpoznawalne na całym świecie.

Oprócz nowych technologii, amerykańskie koncerny zainteresowane są również młodymi talentami, które dopiero rozpoczynają swoją karierę. O sile polskich start-upów można było przekonać się m.in. podczas Warsaw Innovation Days. To właśnie Warszawa otworzyła wtedy cykl spotkań dla młodych innowatorów, którego kolejne odsłony miały odbyć się w Berlinie i Tel-Awiwie.

Nie bez powodu więc kolejny Campus amerykańskiego giganta Google, po Seulu i właśnie Tel-Awiwie, ma powstać na warszawskiej Pradze. To niepowtarzalna okazja dla polskiej gospodarki, dzięki której młodzi przedsiębiorcy i innowatorzy będą mogli pracować nad swoimi pomysłami w kraju, zamiast szukać takiej możliwości za granicą.

Organem zarządzającym PLUS-IP będzie Polsko-Amerykańska Rada Innowacji, złożona z przedstawicieli m.in. organizacji rządowych i najważniejszych instytucji naukowych z obydwu państw, m.in.: Stowarzyszenie TOP 500, NCBiR, PAN, PARP oraz Komitet Polityki Naukowej. W ramach PLUS-IP utworzony zostanie również Fundusz Funduszy złożony ze środków unijnych oraz amerykańskiego kapitału. Pieniądze będą przeznaczane przede wszystkim na rozwój wspólnych innowacji.

Podczas inauguracji PLUS-IP z udziałem podsekretarza MNiSW Włodzisława Ducha oraz Scotta A. Nathana, specjalnego przedstawiciela do spraw handlowych i ekonomicznych w amerykańskim Departamencie Stanu podpisana zostanie umowa o współpracy między Wojskową Akademią Techniczną a Raytheon Company. Amerykański koncern ufundował już dwa stypendia o łącznej wartości 100 tys. dolarów dla dwóch polskich uczelni: WAT oraz Politechniki Warszawskiej. Środki zostaną przeznaczone na rozwój studiów magisterskich na kierunkach inżynieryjnych. To jednak dopiero początek – firma prowadzi już rozmowy z kolejnymi uczelniami, na których mogłaby wesprzeć tworzenie zaawansowanych technologicznie projektów.

PLUS-IP to kolejny program wsparcia dla polskich naukowców, którego głównym celem jest umożliwienie zdobycia funduszy na prowadzenie badań oraz promocja polskiej nauki na arenie międzynarodowej. Niedawno zakończył się program TOP 500 Innovators, podczas którego 500 najlepszych polskich badaczy i pracowników naukowych wzięło udział w zagranicznych szkoleniach m.in. z zakresu komercjalizacji wyników badań naukowych. We wrześniu zakończył się również konkurs Go_Global.PL, którego celem było zwiększenie zainteresowania polskimi projektami i badaniami na zagranicznych rynkach.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.10.2015, 17:59
Źródło informacji MNiSW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ