Newsletter

MAC o konferencji podsumowującej wdrażanie 7 i 8 osi priorytetowej Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 (komunikat)

05.10.2015, 21:53aktualizacja: 05.10.2015, 21:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MAC informuje:

Dziś, tj. 5 października br. w Warszawie rozpoczęła się, zorganizowana przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, dwudniowa konferencja podsumowująca wdrażanie 7 i 8 osi priorytetowej Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. W wydarzeniu wzięli udział wiceminister Jurand Drop oraz wiceminister Jan Grabiec.

Pierwszy dzień obrad poświęcony był m.in. pokazaniu korzyści jakie przyniosła realizacja 7 i 8 osi POIG, przybliżeniu jak w praktyce wykorzystano doświadczenia z jego wdrażania tworząc Program Operacyjny Polska Cyfrowa. Rozmawiano o systemie elektronicznego zarzadzania dokumentacją. Zaprezentowano efekty działania projektu „System Informacyjny o infrastrukturze szerokopasmowej i portal Polska Szerokopasmowa” w kontekście nowej perspektywy finansowej e-administracji i wyzwań stojących przed samorządami w zakresie informatyzacji.

Wiceminister Jan Grabiec przypomniał, że w perspektywie finansowej 2007-2013, która właśnie dobiega końca, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka pełniło rolę instytucji pośredniczącej dla 7 i 8 osi priorytetowej. Podkreślił, że dzięki wsparciu ze środków unijnych w ramach 7 osi utworzone zostały systemy informatyczne usprawniające działanie administracji w różnych obszarach życia społecznego i gospodarczego. Minister Jan Grabiec stwierdził, że dzięki realizacji projektów e-administracji załatwianie typowych spraw urzędowych staje się łatwiejsze i wygodniejsze. Jako przykłady podał szybki i bezpłatny dostęp do innowacyjnych usług przez podmioty gospodarcze, wprowadzenie jednolitego systemu alarmowego 112, dzięki któremu lepiej chronione jest życie i zdrowie obywateli oraz bezpłatny dostęp do elektronicznych ksiąg wieczystych. Dzięki wsparciu unijnemu wdrożono Kartę Dużej Rodziny i usprawniony został system poboru podatków – powiedział minister Grabiec. Podkreślił również, że zrealizowano założenia dotyczące 8 osi POIG, w której szczególne znaczenie miały projekty ukierunkowane na rozwój internetu szerokopasmowego oraz przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Podstawowe założenia Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa przybliżył wiceminister Jurand Drop. Minister Drop podkreślił, że Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka miał decydujący wpływ na kształt POPC. W ocenie ministra Dropa POPC konsoliduje dużą część obszarów objętych interwencją państwa, która jest współfinansowana ze środków unijnych. Wiceminister Jurand Drop zauważył również, że z punktu widzenia Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz prowadzenia polityki cyfryzacji najważniejsze było skupienia się na trzech obszarach, które odzwierciedla konstrukcja programu. Pierwszy z nich to obszar związany z dostępem do internetu. I jak podkreślił minister Drop - kluczowy jest tu jak najszerszy dostęp do internetu szerokopasmowego w naszym kraju. Drugi obszar to efektywne i przyjazne użytkownikom e-usługi publiczne. Trzeci natomiast to kompetencje cyfrowe społeczeństwa. Minister Drop przypomniał, że mamy także trzy osie w POPC:

- Oś I – Powszechny dostęp do szybkiego Internetu. Jej celem jest zmniejszenie różnic w dostępie do szerokopasmowego internetu oraz dalszy rozwój i uzupełnienie istniejących sieci dostępowych, szkieletowych

i dystrybucyjnych;

- Oś II – E-administracja i otwarty rząd. Jej celem jest rozwój i udostępnianie usług elektronicznych, informacji sektora publicznego (ISP), jak również umożliwienie ich ponownego wykorzystania. Dzięki temu możliwe będzie zapewnienie lepszej jakości usług publicznych, zwiększenie stopnia przejrzystości funkcjonowania administracji oraz zapewnienie otwartego kontaktu z obywatelami i przedsiębiorcami;

- Oś III - Cyfrowe kompetencje społeczeństwa. Jej celem jest zwiększenie aktywności i jakości korzystania z internetu przez obywateli, których wiedza w tym zakresie jest obecnie na bardzo różnym poziomie. Działania będą miały zatem charakter głównie szkoleniowo-doradczy oraz edukacyjno-informacyjny ukierunkowany na rozwój kompetencji cyfrowych.

Minister Jurand Drop podkreślił, że Program Operacyjny Polska Cyfrowa to bardzo istotne narzędzie do prowadzenia polityki państwa.

W trakcie konferencji przedstawione zostały także dotychczasowe efekty działania w urzędach systemu elektronicznego zarządzania dokumentacją. System EZD autorstwa Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku, wdrażany jest od 2011 roku w administracji rządowej jako jednolity system, rozwijany na zasadach niekomercyjnych. Jest to narzędzie wymiany informacji oraz usprawniania funkcjonowania urzędów. EZD PUW został wdrożony lub wdrażany jest w administracji zespolonej na ternie całego kraju (obecnie 14 województw) ale także w centralnej administracji rządowej, ministerstwach i urzędach centralnych. Systemem zainteresowane są także samorządy. EZD PUW jest własnością Skarbu Państwa.

W pierwszym dniu konferencji 12 laureatów konkursu rysunkowego „Otwarci na świat – Internet w naszym domu” otrzymało nagrody z rąk wiceministra Jana Grabca. Konkurs skierowany był do dzieci w wieku 7-12 lat z rodzin, które otrzymały komputer i dostęp do internetu dzięki udziałowi w projekcie realizowanym w ramach Działania 8.3 Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu - eInclusion, Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka 2007 - 2013.

Nagrody otrzymały także samorządy wyróżnione za realizację projektów w ramach działania 8.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka oraz przedsiębiorcy wyróżnieni za realizację projektów w ramach działania 8.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

* * *

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka to jeden z 6 programów krajowych Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia, który w ramach perspektywy finansowej 2007 – 2013 był finansowany ze środków europejskich. Jest to program skierowany przede wszystkim do przedsiębiorców, którzy zamierzają realizować innowacyjne projekty, związane z badaniami i rozwojem, nowoczesnymi technologiami, inwestycjami o dużym znaczeniu dla gospodarki lub wdrażaniem i stosowaniem technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Wsparcie było również udzielane administracji publicznej na budowę i rozwój elektronicznej administracji.

7. oś priorytetowa POIG Społeczeństwo informacyjne – Budowa elektronicznej administracji. Jej głównym celem jest poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej poprzez zwiększenie dostępności zasobów informacyjnych administracji publicznej oraz usług publicznych w formie cyfrowej dla obywateli i przedsiębiorców.

8. oś priorytetowa POIG Społeczeństwo informacyjne – zwiększanie innowacyjności gospodarki. Jej głównym celem jest stymulowanie rozwoju gospodarki elektronicznej poprzez wspieranie tworzenia nowych, innowacyjnych e-usług, innowacyjnych rozwiązań elektronicznego biznesu oraz zmniejszanie technologicznych, ekonomicznych i mentalnych barier wykorzystywania e-usług w społeczeństwie

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.10.2015, 21:53
Źródło informacji MAC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ