Newsletter

MAC: minister Halicki wziął udział w uroczystości otwarcia przejścia granicznego (komunikat)

04.09.2015, 17:16aktualizacja: 04.09.2015, 17:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MAC informuje:

Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji, wziął dziś (tj. 4 września br.) udział w uroczystości otwarcia drogowego przejścia granicznego na granicy polsko-białoruskiej w Połowcach.

- Rozszerzenie ruchu granicznego w Połowcach jest niezmiernie ważne dla regionu - powiedział Andrzej Halicki, szef resortu administracji i cyfryzacji, podczas uroczystości przekazania nowo wybudowanych obiektów drogowego przejścia granicznego do użytku służbom granicznym i celnym. - To nie tylko ułatwienia dla podróżnych, ale i dodatkowe miejsca pracy dla okolicznych mieszkańców oraz inwestycje w tym rejonie.

Zdaniem ministra Halickiego rozbudowane przejście w Połowcach zwiększy efektywność obsługi ruchu granicznego i skróci czas odpraw granicznych. Przejście ma przejąć również część ruchu granicznego z polsko-białoruskich przejść w Kuźnicy i Bobrownikach.

- Usprawnienie ruchu granicznego wpłynie na zbliżenie lokalnych społeczności poprzez podejmowanie wspólnych działań, zmierzających do wspierania rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturalnego oraz inicjowanie kontaktów róż­nego typu instytucji: samorządów, placówek oświatowych lub kulturalnych - zaznaczył Andrzej Halicki.

Z początkiem kwietnia br. na drogowym przejściu granicznym w Połowcach rozpoczęto odprawy w ruchu poszerzonym. Nastąpiła zmiana statusu przejścia z bilateralnego –osobowego na międzynarodowe. Tym samym stało się ono dostępne nie tylko dla obywateli polskich i białoruskich, ale także dla obywateli innych państw. Ponadto teraz granicę przez przejście w Połowcach mogą przekraczać nie tylko samochody osobowe, lecz również samochody ciężarowe do 7,5 tony oraz autokary. Dotychczasowe drogowe przejście graniczne Połowce-Pieszczatka funkcjonowało od 1993 roku na powierzchni 650 m2 z przepustowością około 500 samochodów w obu kierunkach. Po wejściu Polski do strefy Schengen odprawy, odbywające się dotąd po stronie białoruskiej, przeniesiono na stronę polską. Podczas opracowanej w 2007 roku koncepcji rozbudowy infrastruktury granicznej przewidziano usytuowanie przejścia granicznego na powierzchni 18 ha. W ramach realizacji inwestycji zaplanowano budowę pełnej infrastruktury odpraw ruchu osobowego, towarowego i pieszego. Zakładano przepustowość przejścia na dobę w obu kierunkach to 200 samochodów ciężarowych, 2 000 samochodów osobowych oraz 50 autokarów.

Rozbudowa finansowana była m.in. ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (z tego źródła pochodzi 61 mln zł). Instytucją realizującą projekt jest Wojewoda Podlaski, a Instytucją Pośredniczącą – Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Rolę Instytucji Zarządzającej pełniło Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Pozostałe źródła finansowania to budżet państwa, Program Współpracy Transgranicznej 2007-2013 PL-BY-UA w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa, Fundusz Granic Zewnętrznych oraz budżet państwa.

Łączna wartość przedsięwzięcia to 178 mln zł.

W uroczystości otwarcia przejścia w Połowcach uczestniczyli również m.in. wojewoda podlaski Andrzej Meyer, wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Żywno, Aleksander Averyanov, ambasador Republiki Białoruś w Polsce, Jacek Bajger, zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej oraz Robert Tyszkiewicz, przewodniczący Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.09.2015, 17:16
Źródło informacji MAC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ